26

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Jak najbardziej warto zgłosić się do psychoterapeuty - problem sam się nie rozwiąże, z czasem jedynie się nasili. W poważniejszych przypadkach radziłabym jednak skontaktować się z psychiatrą - w odróżnieniu od psychoterapeuty jest lekarzem, może więc przepisywać leki, a te są często niezbędne.

27

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Najważniejsze jest by przyjaciółka zrozumiała, że ma problem. Wtedy terapia będzie przynosiła lepsze efekty. Jeśli to zrozumie- terapia zadziała.

28

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Można też pogadać z mamą czy przyjaciółką, zawsze to ktoś bliższy niż obcy specjalista...

29

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Tak tak. Mama czy przyjaciółka powie Ci za to, że "przejdzie Ci", albo "coś sobie ubzdurałaś" i tym samym zlekceważy problem. Co za tym idzie? Zgadnij czemu tak wiele jest samobójstw czy okaleczania się. Każdy mówi że to taka "faza" itp. a coś do nich dochodzi dopiero wtedy kiedy jest już za późno. Za to obca osoba, szczególnie psychoterapeuta, nie ocenia nas tak jak inni, patrzy na wszystko obiektywnie i dzięki doświadczeniu wie przez co przechodzimy oraz jak sobie z tym poradzić.

30

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Szczerze mówiąc nigdy nie byłem u takiego psychoterapeuty.

31

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Ja też nigdy nie byłam ale wydaje mi się, że jednak lepiej zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty niż próbować rozwiązywać problem z przyjaciółką.

32

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Terapeuta pomaga naprowadzić na rozwiązanie problemu, nie doradza gotowych rozwiązań jak psiapsiółka. Zna mechanizmy, których mogą nie znać nawet bliskie i szczerze chcące nam pomóc osoby. Mechanizmy, których uświadomienie pozwala zrozumieć więcej, rozpoznać przyczyny naszych zachowań i emocji, co nie zawsze jest takie oczywiste. Terapeuta to osoba mająca odpowiednią wiedzę i przygotowanie. Nie zastąpi bliskiej osoby tak, jak bliska osoba nie zastąpi terapeuty. Moim zdaniem warto. A że terapeuci bywają różni... i można trafić na dobrego albo przeciętnego... no cóż. Jest ryzyko, tak samo jak przy wyborze dentysty czy mechanika.

33

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Tak, tylko czy każda z nas umie być szczera z psychoterapeutą i z samą sobą?? Czasem sami siebie okłamujemy, chcemy widzieć rzeczywistość życzeniowo.. Wtedy nawet najlepszy specjalista nie dotrze do sedna problemu...

34

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Oj tak, masz rację. Sama miałam opory przed mówieniem terapeucie o krępujących lub bardzo emocjonalnych sprawach. Obawiałam się okazywać emocje, rozpłakać się przy psychologu. Przełamanie takich oporów jest konieczne, jeśli terapia ma przynieść korzyści.

35

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Myślę, że psychoterapeuty nie zdziwi żadna reakcja,nawet powinien się cieszyć  że takie są, bo jeśli ktoś mu z kamienną twarzą opowiada o traumach, to on wie, że problem jest znacznie głębszy i leczenie trudniejsze...

36

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Życzę efektów, które będą Cię zadowalać smile To ciężka przeprawa, ale jak lekarz dobrał odpowiednie leki, to już bardzo dużo.