1

Temat: Filmy dokumentalne, reportaże

Programy i filmy dokumentalne, podróżnicze, reportaże itp. - lubicie oglądać tego typu materiały? Coś polecicie?
Podzielcie się tym, co warto obejrzeć, bez względu na temat.

Z moich ulubieńców:

Seria"Kobieta na krańcu świata"
Lubię też poszperać na You Tube za dokumentami.
Grzebię też na cda, gdzie wczoraj obejrzałam dokument o Grodzkiej

2

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja lubię starsze programy Cejrowskiego i Tony'ego Halika, te współczesne jakoś mnie nie pociągają.

3

Czemu? Bo są robione bardziej pod rozrywkę?

4

Ostatnio właśnie oglądałam Sagę prastarej puszczy, niesamowity program, to reżyserowanie zwierząt to rzeczywiście wyzwanie...

5

Świetna jest ta saga. Nie lubię filmów o zwierzętach, a ten mnie zachwycił i wciągnął. Jeden z dwóch, które oglądałam ze szczerym zainteresowaniem. Drugi to "Afrykańskie koty" Disney nature.

6

Kiedyś nudziły mnie programy przyrodnicze, ale teraz lubię je oglądać, nawet są lepsze niż przeciętny film...

7

Mnie też nudziły. W weekendy emitowali je w tv i choć pani Czubówna ma niesamowity głos, to ten spokojny ton zawsze sprawiał, że wszystko wydawało się dłuższe. Skakałam po kanałach, a tam tylko filmy przyrodnicze i westerny big_smile

8

Cejrowski i Martyna Wojciechowska.

9

Znacie jakieś reportaże o Bliskim Wschodzie? Szukam teraz czegoś takiego.

10

Ja też lubię Cejrowskiego bo jego spojrzenia na świat, który nam przedstawia jest nieco inne

11

Reportaże Cejrowskiego lubię ale wolę jego książki- świetnie pisze. Ostatnio oglądałam reportaż o braku wody w Pakistanie- w mieście włączają wodę co dwa tygodnie! Ogólnie tam strasznie widać skutki ocieplenia klimatu o czym nawet nie wiedziałam. Niestety nie znam tytułu reportażu.

12

Przykre, że w tak zaawansowanym technicznie świecie, brakuje ludziom tak podstawowych rzeczy. O Pakistanie polecam książkę [url=https://urodaizdrowie.pl/zwyczajne-pakistanskie-zycie-recenzja]"Zwyczajne pakistańskie życie"[/url] napisaną przez mieszkającą tam Polkę, żonę Pakistańczyka.

13

Ciekawa recenzja. Bardzo lubię takie książki. Jakiś czas temu czytałam "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce. Reportaże o wyplataniu dywanów" Anna Badkhen i również polecam.

14

Jeśli chodzi o reportaże to polecam wszystko co wyszło od Wydawnictwo Czarne.

15

TAK! Zdecydowanie tak!
Jedno z najulubieńszych wydawnictw. Świetne reportaże, obszerna tematyka, wspaniali autorzy.

16

Wiecie, co dobre! Uwielbiam Wydawnictwo Czarne.
Czytałyście może ,,500 euro za ciało, które zje kilogram''? Napisała go Joanna Wojciechowska.
Ten reportaż bardzo zapadł mi w pamięci i wcale się nie dziwię, że dostał Grand Pressa.

17

Ciekawy, muszę sprawdzić co to za historia!

18

Ja wolę jednak filmy reportażowe, dużo o ludziach mówi ich sposób zachowania, mówienia itp, czego w książkach mi brakuje...

19

Rzeczywiście... zobaczyć człowieka, wyraz jego twarzy, gdy opowiada, usłyszeć ton głosu, sposób w jaki próbuje wrócić wspomnieniami co czegoś, wyrazić swoje emocje, uczucia, a przeczytać jego historię, to dwie różne rzeczy.

20

Ja lubię reportaże o prostych ludziach, np. ludowych twórcach, to ludzie naprawdę skromni z często z wielkim talentem i ciekawą historią życiową...

21

Też lubię! To jedne z tych reportaży, które naprawdę potrafią pozytywnie zaskoczyć. O ile przyroda zachwyca, podróże zaciekawiają, wojna wstrząsa, bieda, niesprawiedliwość i choroba oburzają czy wzruszają, to żaden z tych tematów nie zaskakuje tak jak, jak reportaże o czymś pozytywnym, czego nieraz byśmy bez takiego reportażu nie odkryli. Niosą pozytywne przesłanie i to je odróżnia od większości reportaży, których autorzy opierają się jednak na wzbudzaniu silnych emocji związanych z negatywnymi bodźcami. A przecież trzeba pokazywać, że ludzie robią też coś dobrego, zwłaszcza mimo przeciwności losu. Że jest Coś... sport, sztuka, rzemiosło i wiele innych, co pozwala człowiekowi czerpać radość z życia, satysfakcję, spełniać się. Że nie tylko wyzyskujemy się nawzajem, szkodzimy sobie i Ziemi, cierpimy.

22

Świetny serial dokumentalny to Our Planet dostępny na Netflix. Przyrodniczy, piękne zdjęcia, muzyka. Wspaniale opowiada o zależnościach w naturze.