1

Temat: Filmy dokumentalne, reportaże

Programy i filmy dokumentalne, podróżnicze, reportaże itp. - lubicie oglądać tego typu materiały? Coś polecicie?
Podzielcie się tym, co warto obejrzeć, bez względu na temat.

Z moich ulubieńców:

Seria"Kobieta na krańcu świata"
Lubię też poszperać na You Tube za dokumentami.
Grzebię też na cda, gdzie wczoraj obejrzałam dokument o Grodzkiej

2

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja lubię starsze programy Cejrowskiego i Tony'ego Halika, te współczesne jakoś mnie nie pociągają.

3

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Czemu? Bo są robione bardziej pod rozrywkę?

4

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ostatnio właśnie oglądałam Sagę prastarej puszczy, niesamowity program, to reżyserowanie zwierząt to rzeczywiście wyzwanie...

5

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Świetna jest ta saga. Nie lubię filmów o zwierzętach, a ten mnie zachwycił i wciągnął. Jeden z dwóch, które oglądałam ze szczerym zainteresowaniem. Drugi to "Afrykańskie koty" Disney nature.

6

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Kiedyś nudziły mnie programy przyrodnicze, ale teraz lubię je oglądać, nawet są lepsze niż przeciętny film...

7

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Mnie też nudziły. W weekendy emitowali je w tv i choć pani Czubówna ma niesamowity głos, to ten spokojny ton zawsze sprawiał, że wszystko wydawało się dłuższe. Skakałam po kanałach, a tam tylko filmy przyrodnicze i westerny big_smile

8

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Cejrowski i Martyna Wojciechowska.

9

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Znacie jakieś reportaże o Bliskim Wschodzie? Szukam teraz czegoś takiego.

10

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja też lubię Cejrowskiego bo jego spojrzenia na świat, który nam przedstawia jest nieco inne

11

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Reportaże Cejrowskiego lubię ale wolę jego książki- świetnie pisze. Ostatnio oglądałam reportaż o braku wody w Pakistanie- w mieście włączają wodę co dwa tygodnie! Ogólnie tam strasznie widać skutki ocieplenia klimatu o czym nawet nie wiedziałam. Niestety nie znam tytułu reportażu.

12

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Przykre, że w tak zaawansowanym technicznie świecie, brakuje ludziom tak podstawowych rzeczy. O Pakistanie polecam książkę [url=https://urodaizdrowie.pl/zwyczajne-pakistanskie-zycie-recenzja]"Zwyczajne pakistańskie życie"[/url] napisaną przez mieszkającą tam Polkę, żonę Pakistańczyka.

13

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ciekawa recenzja. Bardzo lubię takie książki. Jakiś czas temu czytałam "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce. Reportaże o wyplataniu dywanów" Anna Badkhen i również polecam.

14

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Jeśli chodzi o reportaże to polecam wszystko co wyszło od Wydawnictwo Czarne.

15

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

TAK! Zdecydowanie tak!
Jedno z najulubieńszych wydawnictw. Świetne reportaże, obszerna tematyka, wspaniali autorzy.

16

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Wiecie, co dobre! Uwielbiam Wydawnictwo Czarne.
Czytałyście może ,,500 euro za ciało, które zje kilogram''? Napisała go Joanna Wojciechowska.
Ten reportaż bardzo zapadł mi w pamięci i wcale się nie dziwię, że dostał Grand Pressa.

17

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ciekawy, muszę sprawdzić co to za historia!

18

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja wolę jednak filmy reportażowe, dużo o ludziach mówi ich sposób zachowania, mówienia itp, czego w książkach mi brakuje...

19

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Rzeczywiście... zobaczyć człowieka, wyraz jego twarzy, gdy opowiada, usłyszeć ton głosu, sposób w jaki próbuje wrócić wspomnieniami co czegoś, wyrazić swoje emocje, uczucia, a przeczytać jego historię, to dwie różne rzeczy.

20

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja lubię reportaże o prostych ludziach, np. ludowych twórcach, to ludzie naprawdę skromni z często z wielkim talentem i ciekawą historią życiową...

21

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Też lubię! To jedne z tych reportaży, które naprawdę potrafią pozytywnie zaskoczyć. O ile przyroda zachwyca, podróże zaciekawiają, wojna wstrząsa, bieda, niesprawiedliwość i choroba oburzają czy wzruszają, to żaden z tych tematów nie zaskakuje tak jak, jak reportaże o czymś pozytywnym, czego nieraz byśmy bez takiego reportażu nie odkryli. Niosą pozytywne przesłanie i to je odróżnia od większości reportaży, których autorzy opierają się jednak na wzbudzaniu silnych emocji związanych z negatywnymi bodźcami. A przecież trzeba pokazywać, że ludzie robią też coś dobrego, zwłaszcza mimo przeciwności losu. Że jest Coś... sport, sztuka, rzemiosło i wiele innych, co pozwala człowiekowi czerpać radość z życia, satysfakcję, spełniać się. Że nie tylko wyzyskujemy się nawzajem, szkodzimy sobie i Ziemi, cierpimy.

22

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Świetny serial dokumentalny to Our Planet dostępny na Netflix. Przyrodniczy, piękne zdjęcia, muzyka. Wspaniale opowiada o zależnościach w naturze.

23

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja lubię reportaże radiowej Jedynki, Hanna Bogoryja-Zakrzewska robi świetne audycje, nawet są niektóre w jej książce z reportażami.

24

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Zaciekawił mnie ten Our Planet. Poszukam go na Netflixie.

Co do radiowych audycji, przygotowałam sobie niedawno listę ulubionych. Naprawdę świetna sprawa, jak można słuchać wartościowych treści nie mając zbyt wiele czasu. Gmeram też w podcastach na Google i Spotify. Znalazłam Raport o stanie świata, który znałam w radia i sobie "podsłuchuję" wink

25

Odp: Filmy dokumentalne, reportaże

Ja polecam reportaże o Ukrainie, pokazują naprawdę ciekawe miejsca i przybliżają historię.