51

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Uwielbiam wyprzedaże i rzeczywiście można na nich mnóstwo zaoszczędzić, chyba że ktoś łatwo ulega pokusom, tak jak ja... i kupuje KOLEJNY sweter, tylko dlatego, że jest piękny i nie kosztuje już 70 zł, a 20 big_smile

52

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Po pierwsze rachunki, po drugie jedzenie... Niestety mam ten problem zawsze w okolicach połowy miesiąca hmm Myślę, ze ten problem nie dotyka tylko mnie big_smile

53

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Jedzenie chyba nie jest tak strasznie drogie, przynajmniej to wystarczające do przeżycia. Niekoniecznie dobrej jakości niestety. Pieczywo marketowe, tanie makarony, myte mięso z promocji i warzywa z nieekologicznych upraw wink Jeśli ktoś chce, to znajdzie tanio dobre jedzenie, ale nie jest to łatwe. Podejrzewam, że mieszkanie na współczesnej wsi to wyższe koszty wyżywienia niż w mieście. Uzasadniam to nie tylko wyższymi cenami w małych sklepach, ale głównie tym, że osoby mieszkające w mieście chyba jednak częściej mają okazję korzystać z promocji. Koleżanka ma siostrę mieszkającą kilkanaście km poza miastem i siostrze zwyczajnie nie opłaca się przyjeżdżać tak często na zakupy, więc kiedy coś jest w dobrej cenie, siostra jej to kupuje, potem się rozliczają. Mój eks robi zakupy w mieście raz na tydzień lub dwa, resztę rzeczy kupuje w wiejskim sklepiku. Dojeżdżając do pracy nie ma czasu na to, żeby chodzić po sklepach częściej. Ja, mieszkając w mieście, mogę w każdej chwili wyskoczyć do któregoś z marketów, zajrzeć tam po drodze, załapać się na obniżki cen pod koniec dnia. Nie wydaję kroci na jedzenie, choć jem dużo. Z drugiej strony - mam na utrzymaniu tylko siebie.

Co innego opłaty...  Gdyby nie to, że mieszkam w domu rodziców, nie stać by mnie było ani na wynajem, ani na zakup mieszkania, jedynie na wynajem samego pokoju. A skoro mam wynajmować sam pokój, to po co u rodziców mają stać puste pomieszczenia. Mieszkam u nich. Nie wołają odstępnego wink
Czasami się zastanawiam z czego żyją ludzie wynajmujący mieszkania, gdzie 1000 zł to samo odstępne. Zgroza...
Przecież same opłaty zżerają całą wypłatę wtedy. A co jeśli jest rodzina? A co jeśli jedno z nich straci pracę? Zachoruje?

Ostatnio edytowany przez niechcemisie (2019-04-17 14:01:40)

54

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Na wsi jednak można sporo mieć z własnego ogródka... Pod warunkiem że mamy czas na uprawianie warzywniaka oczywiście.

55

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

To prawda, ogródek wymaga opieki. Regularne nawadnianie, pielenie, podwiązywanie, zbiory - to wszystko wymaga nakładu pracy. Samo przygotowanie ziemi, nawożenie, przekopanie, a w przypadku drzew i krzewów owocowych jeszcze przycinanie, to sporo pracy. Niektórzy stosują też środki ochrony roślin, walczą ze szkodnikami, a bywa że długotrwałe deszcze zniszczą domową uprawę.

56

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

kupując tylko podstawowe rzeczy można przeżyć. Gorzej jak wypadnie niespodziewany wydatek (leki, dentysta, naprawa czegoś w domu) to może być ciężko...

57

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Tak, niespodziewane wydatki potrafią być poważnym problemem. Zwłaszcza kiedy atakują lawinowo. I w dodatku są wydatkami, których nie sposób ominąć, jak wspomniany wyżej dentysta...

58

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Promocje, zakupy z drugiej ręki, a czasem zwykła pomysłowość pozwala oszczędzać.  Nie wszystko trzeba kupić np. ze środków czystości , czasem  tani oceny i sodą dają radę tak samo jak drogi środek....

59

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

I wychodzi nawet zdrowiej dla sprzątającego.
Ja często traktuję płyn do szyb jako środek uniwersalny. Czyszczę nim poza lustrami i oknami monitory, urządzenia mobilne, blaty, półki. Szybko odparowuje, więc świetnie się nadaje do szybkich porządków.

60

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Generalnie mozna ograniczyć chemię przy sprzątaniu...

61

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Jak patrzę na swoje codzienne paragony grozy, to chyba nie da się już przeżyć za niewielkie pieniądze. Codzienne w sensie dotyczące podstawowych produktów, żadne tam fanaberie.

62

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ja już zapomniałam smak masła.... Ale podobno wcale nie jest zdrowe to ze sklepu, więc może to i lepiej? ☺

63

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Drożyzna uruchomiła gen narzekania w Polakach - śmiać mi się chce, jak ktoś zarabiający 7-8 tys. narzeka na ceny, a wiem, że kupuje w marketach tak samo jak ja z dużo mniejszym dochodem...

64

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ale nawet jak płacą 4000 raty, to i tak zostaje 4000 na życie, a jak kto zarabia 3000 i musi wynająć mieszkanie to jak ma za to przeżyć ?