1

Temat: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Cześć smile
przeprowadzam się z mężem w okolice Wrocławia i planujemy najpierw coś wynająć, a potem będzie zakup mieszkania. Szukamy mieszkania nowoczesnego, w spokojnej okolicy ale jednak z bardzo dobrym dojazdem do miasta. Zastanawiamy się, jednak co lepsze – nowe mieszkanie od dewelopera czy jednak coś z rynku wtórnego. Proszę o opinie w tym temacie.

Ostatnio edytowany przez spryciulka (2017-11-26 13:44:33)

2

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Taniej jest na rynku wtórnym, wszystko zależy od tego ile możecie i chcecie na nie wydać

3

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Jak tak naczytam się o różnych problemach na forach budowlanych, to chyba jednak wolałabym kupić mieszkanie z drugiej ręki. W takim mieszkaniu wiadomo już jakie są jego plusy i minusy, a ewentualne błędy konstrukcyjne i inne niedogodności wynikające z winy projektanta zdążyły już wyjść na jaw. W nowym mieszkaniu jeszcze nie wiadomo, co nas zaskoczy.

4

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Sprawdźcie dokładnie dewelopera, jeśli miał już jakieś wcześniejsze inwestycje to najlepiej po prostu zapytać mieszkańców, czy nic się tam nie psuje i nie sypie. Od nowego dewelopera nic bym nie kupowała.

5

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Pod względem cenowym, przynajmniej na początku taniej wyjdzie mieszkanie na rynku wtórnym. Z tym że może się zdarzyć, że spotkają cię dodatkowe koszty związane z ewentualnymi remontami. Na pierwszy rzut oka, nawet możesz nie zauważyć że coś w takim mieszkaniu jest do zrobienia, a potem się okazuje, że trzeba trochę kasy na remont wydać. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, takich problemów nie będzie.

6

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Koniecznie trzeba pamiętać o porządnym ubezpieczeniu mieszkania... To daje naprawdę dość duże bezpieczeństwo smile

Ostatnio edytowany przez dzagodaa90 (2018-01-22 20:34:18)

7

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

To prawda bo nigdy nie przewidzisz co może się stać. A we Wrocławiu warto poszukać mieszkania na osiedlu Nowe Miasto Różanka, nie jest tam wcale tak drogo a położenie osiedla idealne, wokół jest dużo zieleni i blisko Odra

8

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Ja stawiam na nowe. Jest pewność, że nikt wcześniej tam nie mieszkał, większa dowolność jeśli chodzi o wystrój itd. Bardzo podobają mi się mieszkania w stylu nowoczesnym i byłam juz oglądać smile

9

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Nowe znaczy drogie, ja bym się nie pchała w wielkie kredyty na 30 lat, żeby zapracować się na śmierć zanim dotrę do końca jego spłaty....

10

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Mnie także zależało na tym, aby zamieszkać blisko miasta, ale wybrałam trochę inną lokalizację.  Poleciła mi ją koleżanka, bo stwierdziła po własnych doświadczeniach.

11

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Akurat dla mnie najlepszy jest najem, bo na razie nie chcę osiedlać się nigdzie na stałe... Ale w Polsce jest specyficzna sprawa z wynajmem od osób prywatnych, nieznana chyba w innych krajach - i o to warto pytać nawet przed oglądaniem mieszkania, żeby nie tracić czasu ewentualnie - bo najczęściej chcą podpisać umowę u notariusza na najem okazjonalny (oczywiście zdarzają się wyjątki, które chcą zwykłej umowy - ale to raczej przy nieciekawych mieszkaniach) - bo taka umowa zawiera oświadczenie najemcy o tym, że w razie np. dewastowania mieszkania czy niepłacenia czynszu będzie gdzie go eksmitować (i tu najemca musi mieć też notarialnie poświadczoną zgodę osoby trzeciej na przyjęcie go do domu w takim przypadku, lub musi mieć inną swoją nieruchomość, do której będzie mógł się wyprowadzić:). Oczywiście to się wiąże nie tylko z dużym bezpieczeństwem wynajmującego, ale też z dodatkowymi kosztami. Jeśli ktoś nie ma ochoty wydawać ok. 350 -400 zł u notariusza to może lepiej wynająć od biura nieruchomości albo firmy, gdzie zwykle wystarczy zaświadczenie o zatrudnieniu.

12

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

No tak, to utrudnia życie zdecydowanie najemcom - no i generuje koszty

13

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Ja bym szukała czegoś do remontu... Bierze się wtedy mniejszy kredyt i sukcesywnie potem remontuje...

14

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

A co ma zrobić ktoś, komu zostało kilkanaście lat pracy w mieście gdzie wynajmuje mieszkanie, a emeryturę chce spędzić na wsi? Kupować mieszkania nie opłaca mu się....

15

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Jeśli nie ma komu potem zostawić to się nie opłaca. No i zależy też, czy to lokum na wsi to już ma, czy ma w planie dopiero kupić.

16

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Lokum na wsi można kupić nawet za 50 tys. więc i wynajem nie jest drogi. Dziwię się ludziom, którzy z małą emeryturą siedzą w miastach i w drogich mieszkaniach, które często też wynajmują... Co ich trzyma w tym mieście?

17

Odp: Mieszkanie - najem, kupno czy zamiana, rynek wtórny czy pierwotny?

Moja ciocia tak zrobiła,m na emeryturze sprzedała mieszkanie w blokach i kupiła mały domek do remontu na wsi za niewielkie pieniądze, z nadwyżki za mieszkanie zrobiła konieczny remont (bez luksusów oczywiście) i jeszcze jej na życie zostało na kilka lat!