1

Temat: Oszczędzanie

Teraz gdy wszystko takie drogie i co chwila są jakieś wydatki.
Istotne staje się oszczędzanie. J
Jak Wy oszczędzacie ?

2

Odp: Oszczędzanie

U mnie ciągle jest z tym problem ,dzieciaki zapominają zgasić światło w łazience czy kuchni albo wychodzą gdzieś,  a Tv w pokoju gra nadal:/

3

Odp: Oszczędzanie

U mnie najczęściej idą wydatki nieplanowane na zakupach. Tak jak piszą w innym artykule "Planowanie zakupów" dobrze jest się trzymać listy i zostawić dzieciaki w domu smile Zazwyczaj rodzinnie wpadamy do sklepu po zaledwie kilka rzeczy, a wychodzimy z calutką stertą nieplanowanych rzeczy, które wpadły nam w oko. Wózek zapełniony po brzegi i przy kasie niespodzianki.

4

Odp: Oszczędzanie

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego dostawcy do naszego domu. To jak żyjemy itd i kiedy zużywamy najwięcej prądu jest bardzo ważne. Sprawdźcie sobie i zobaczcie, czy będzie Wam się opłacało zmienić dostawce. Nam dzięki takie zmianie udaje się troszkę zaoszczędzić, bo dużo zużywamy prądu w nocy, robiąc pranie itd.

5

Odp: Oszczędzanie

Oszczędzam na czym tylko mogę. Niektórzy śmieją się ze mnie, że oszczędzam nawet na wodzie, żeby zaoszczędzić 20zł, ale tu 20zł, tam 20zł i potrafi uzbierać się dość wysoka suma. Nie zarabiam aż tyle, żebym mogła kupować co chcę, kiedy chcę itp. Od niedawna zastanawiam się także nad IKE, bo obawiam się tego, że moja emerytura będzie bardzo niska.

Ostatnio edytowany przez mezzanine (2015-12-31 09:30:24)

6

Odp: Oszczędzanie

I dobrze ,że zastanawiasz się nad IKE ,przypuszczam ,że chyba nie ma firmy ubezpieczeniowej co Ci zapewni godną emeryturę .
A jak Ci obiecają to nie wierz ,bo będą oczy mydlić .

7

Odp: Oszczędzanie

Ja zastanawiam się nad założeniem własnej firmy i czytam właśnie o jakimś kredycie, a może o dotacjach z UE. Mam nadzieję, że mi się uda.

8

Odp: Oszczędzanie

Oszczędzać można przy każdej okazji, np. kupując telefon wybierzmy taki z tańszego segmentu - oszczędzicie na cenie telefonu, lub na abonamencie, tak czy siak kilka stów zostanie w waszej kieszeni i można je spożytkować na inny cel smile

9

Odp: Oszczędzanie

Oszczędzam - jak nie teraz to kiedy. Odkładam kaskę na poczet przyszłej emerytury, za jakiś czas może pomyślę o jakiejś inwestycji. Tak naprawdę kaskę można zaoszczędzić na wszystkim, kiedyś usiadłam i zaczęłam zastanawiać się na co poszły mi takie drobne sumy rzędu 5-10 zł, okazało się, że mogłam ich nie wydawać (po to były zupełnie niepotrzebne zachcianki) i w ten sposób miesięcznie zaoszczędzić nawet 300 zł... ogólnie do oszczędzania zainspirowało mnie kilka wpisów - jak macie problem i nie wiecie jak się za to wziąć to odsyłam tam. Fajnie widzieć jak kasy przybywa na koncie.

10

Odp: Oszczędzanie

Najlepiej stosować jak najbardziej energooszczędne rozwiązania, ponieważ one pozwolą nam obniżyć rachunki. U nas na przykład jest oświetlene solarne . Zasilanie energią słoneczną, która jest darmowa? Jasne, że tak smile

11

Odp: Oszczędzanie

Płać najpierw sobie

Chyba pierwszą książką, w której przeczytałem tę zasadę był „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, autorstwa Roberta Kiyosakiego. Niby takie proste, ale jeśli tylko pokiwamy głową, zamiast zacząć te stosować, to okaże się, że jest to jednak czarna magia dla większości Polaków.

Oszczędzanie musimy zacząć w momencie, kiedy na nasz rachunek wpływają jakieś pieniądze. Na potrzeby tekstu zakładam, że jest to regularna wypłata, chociaż prowadząc własną działalność już dawno zapomniałem jak działa słowo „regularnie”. Zakładam więc moment wpływu na konto i koniec kropka.
Przykładowo otrzymujemy wypłatę z naszej firmy 10. dnia każdego miesiąca. Oznacza to, że już dzień później powinniśmy wykonać przelew z tego rachunku na konto oszczędnościowe lub nawet pokusić się o ustawienie zlecenia stałego, dla bezpieczeństwa na 2-4 dni od daty wypłaty (margines zakładam w razie gdyby wypłata przyszła później z powodu weekendu wypadającego akurat w tym terminie).
Wtedy nasz miesięczny budżet „na życie” zmniejszył się od razu i pracujemy tylko z tą kwotą. Oszczędności zabranych od razu nawet nie widzimy, bo są już na rachunku oszczędnościowym.
Pułapka oszczędzania na koniec miesiąca, czyli to co próbuje robić większość Polaków (zakładając optymistycznie, że w ogóle próbuje) jest bardzo prosta. Na koniec miesiąca z reguły już nic nie zostaje w naszym portfelu. Wystarczy czasem nieprzewidziany wydatek taki jak dentysta i już zaczyna się szukanie rezerw, nie mówiąc o myśleniu o oszczędzaniu na koniec miesiąca. Odkładanie pieniędzy znacznie później może skończyć się porażką, bo trafimy akurat na moment, kiedy pieniądze potrzebne są na nieprzewidziany wydatek. Wtedy może wygrać obawa przed przekroczeniem miesięcznego budżetu i zrezygnujemy z oszczędności w tym miesiącu.

12

Odp: Oszczędzanie

Warto zapisywać na co ile wydajemy miesięcznie i zrobić na koniec miesiąca bilans, co było potrzebne, a co zbędne. To pozwoli wyciągnąć wnioski na przyszłość.

13

Odp: Oszczędzanie

Przy naszych, polskich zarobkach oszczędzać się raczej nie da, bo prawie wszystko co dostajemy, idzie na bieżące wydatki. Lepsza opcja to po prostu poszukać sobie coś dodatkowego i tym sposobem zyskać większe kwoty do dysponowania.

14

Odp: Oszczędzanie

U nas stawia się na lepsze żarówki, przewody, gniazdka co daje tańsze rachunki  . Ja tam często znajduje rozwiązania dla swojego domu.

15

Odp: Oszczędzanie

ja po prostu nie wydaję pieniędzy na bzdury tylko na to, co jest potrzebne. Najważniejsze to nie szaleć z pieniędzmi.

16

Odp: Oszczędzanie

Warto planować zakupy spożywcze tak, żeby nic nie wyrzucać. Zawsze myślę co zrobić jeść, spisuję listę potrzebnych rzeczy i dopiero idę na zakupy, a przed zakupami warto się najeść żeby nic nieplanowanego nie znalazło się w koszyku wink

17

Odp: Oszczędzanie

Ja nie potrafię oszczędzać...

18

Odp: Oszczędzanie

A ja nie potrafię wydawać "ot tak" wink

19

Odp: Oszczędzanie

Dla mnie oszczędzanie to dbanie o takie rzeczy jak np. ubezpieczenie. Wiadomo - bez tego może zdarzyć się okazja, że będziemy zmuszeni wyłożyć sporą sumę pieniędzy. Jeśli wybieracie się do naszych zachodnich sąsiadów to polecam ubezpieczenia zdrowotne.

20

Odp: Oszczędzanie

Ja z oszczędzaniem nie mam zbytnio problemów, zawsze umiem odłożyć na bok trochę pieniędzy.

21

Odp: Oszczędzanie

[quote=Joanna Natalia]A ja nie potrafię wydawać "ot tak" wink[/quote]
Muszę się nauczyć nie wydawać ot tak i chyba właśnie nadszedł ten moment, bo przeholowałam z wydatkami i zabrakło mi na coś bardzo, bardzo ważnego. Taka nauczka...

22

Odp: Oszczędzanie

O sobie mogę powiedzieć że jestem (trochę) dusigroszem. Byliśmy w kinie na komedii "Dusigrosz" i mieliśmy niezły ubaw big_smile Żartowaliśmy że sporo się nauczyliśmy tylko szkoda kasy wydanej na bilety big_smile

23

Odp: Oszczędzanie

Hahhaha big_smile Trzeba było poszukać online big_smile

24

Odp: Oszczędzanie

Jeśli chodzi o kino często kombinowaliśmy żeby iść na bueno czwartki- zeżerasz 3 kinder bueno, przy kasie dajesz puste opakowania i bilet masz za 12 zł, ha ha wink

Ostatnio edytowany przez Joanna Natalia (2017-05-18 21:53:20)

25

Odp: Oszczędzanie

Cóż ja wolę odkładać niż oszczędzać. Owszem też czekam np. na wyprzedaże żeby sobie coś kupić w takiej Zarze, bo cena regularna mnie czasem powala. Ale też odkładam na konto oszczędnościowe po prostu.