1

Temat: Problemy z roślinkami

Każdy chyba czasami ma jakiś problem z rośliną, więc myślę, że wątek może się przydać.

Ja borykam się od jakiegoś czasu z usychaniem wszystkich kwiatków, które powieszę na ścianach. Co może być przyczyną?
Wykluczam nieodpowiednie podlewanie i nasłonecznienie. Na oknie i półkach wszystkie roślinki mają się świetnie, natomiast jak tylko powieszę je na kwietnikach na ścianie, w ciągu kilku tygodni zaczynają usychać.
Czy to możliwe, że mam jakieś niezdrowe powietrze w pokoju, które gromadzi się w wyższych partiach? Dodam, że nie palę, więc nie jest to kwestia dymu tytoniowego unoszącego się do góry. Jednak dwa lata temu wymieniono w moim domu piec i od tej pory trochę paskudnych substancji dociera do mieszkania z kotłowni. Tyle ze teraz nie mamy sezonu grzewczego.
Nie widzę innej przyczyny, ale może ktoś słyszał o przypadku usychania kwiatów na ścianach i może coś doradzić? Proszę sad

2

Odp: Problemy z roślinkami

Może wszystkie kwiaty podlewasz "po równo", a trzeba  wiedzieć, ile i jak często potrzebuje wody dana roślinka.. Może dla tych akurat to jest za mało, bo np. ściana jest  bardziej nasłoneczniona niż poprzednie miejsce i woda szybciej wysycha?

3

Odp: Problemy z roślinkami

Oj... być może tu popełniam błąd. Przypilnuję tego i zobaczę efekty. Wiem jedynie, które z moich kwiatków [b]bardzo[/b] nie lubią wody i które lubią ją [b]bardzo[/b], a całą resztę podlewam biorąc pod uwagę jedynie wielkość kwiatka, a pewnie te mniejsze różnice w częstotliwości podlewania i ilości wody należałoby uwzględnić i to, na co zwracasz uwagę - że na ścianie woda może w innym tempie odparowywać czy coś.

Bardzo Ci dziękuję za radę, będę próbowała ratować moje roślinki.

4

Odp: Problemy z roślinkami

A może w ścianie, pn. w farbie na niej jest jakaś substancja chemiczna, która źle na nie wpływa? Rośliny są na to wrażliwe...

5

Odp: Problemy z roślinkami

Jak nie daję nawozu w płynie do roślin, to wszystkie kwiaty mi padają.
Kupuję Florovit-1 litr i mam na bardzo długo.

W zimie nie podlewam, ale od przedwiośnia do późnej jesieni, dodaję ten specyfik do wody (przepis na opakowaniu) i rośliny dostają witalności, no jak szybko wtedy rosną smile

6

Odp: Problemy z roślinkami

ja mam ok. 20 kwiatów i podlewam zimną przegotowaną wodą bez żadnych nawozów, świetnie się trzymają:) A w zimie też się kwiaty podlewa, przecież są w mieszkaniu, gdzie jest jakieś ogrzewanie?

7

Odp: Problemy z roślinkami

Chodzi mi o to,że podlewam samą wodą, bez nawozów w zimie smile
Więc nie podlewam z nawozami w zimie, tylko podlewam z nawozami przez resztę pór roku.
Aj trochę poplątałam tongue
A o przegotowanej wodzie nie wiedziałam, podlewam tylko taką,
że jednego dnia nabieram z kranu do polewaczki i na następny dzień używam.
Dziękuję Oversajz za sprostowanie i podpowiedź smile

8

Odp: Problemy z roślinkami

Nie wiem czy to się kwalifikuje do tego tematu ale ja z kolei mam straszny problem z trawnikiem. Wysialiśmy go wiosną tego roku i od początku wyglądał fatalnie. Trawa wyrosła łatami, miejscami żółknie i jest bardzo słaba, miejscami wygląda ładnie, a miejscami nie ma jej wcale. Stosowaliśmy się do wszystkich zaleceń, podlewaliśmy, nawoziliśmy itd. Myślicie że jest jeszcze sens ratować taki trawnik czy lepiej zacząć od nowa? Mąż mnie już namawia żeby położyć trawnik z rolki, że efekt będzie od razu i powinno się ładnie przyjąć. Ma ktoś z Was może taki trawnik?

9

Odp: Problemy z roślinkami

Upaliłam dwa kwiatki nawozem hmm Stosowałam go zgodnie z tym, co było napisane na opakowaniu, ale dwóm kwiatkom chyba nie podpasował. Jeden jest dość wytrzymały (hibiskus), więc zaryzykowałam samą obserwację i przetrwał, a korzenie rododendronu przepłukałam wodą i jest ok smile

10

Odp: Problemy z roślinkami

Czyli trzeba stosować trochę mniej lub rzadziej niż na przepisie, wtedy an pewno nic się nie stanie...
Z mojego doświadczenia czasem lepsza jest zmiana ziemi w doniczkach, niż ciągłe nawożenie.

11

Odp: Problemy z roślinkami

To ja skorzystam z Twojego doświadczenia smile

Wiecie co? Wyrosły mi w doniczce hibiskusa jakieś maleńkie szare grzybki. Owszem, poję go hojnie, ale ta ziemia bardzo szybko wysycha, więc myślę, że on tego chce, że lubi. Kawał krzaka w końcu z niego. Ma sporo ponad metr wysokości, a gdybym go na górze nie przycięła to by rósł i rósł.
Czy powinnam wymienić tą ziemię, czy raczej się tym nie przejmować (i szykować ocet na marynatę tongue) ?

12

Odp: Problemy z roślinkami

Help! Czy jeśli roślinka ma przerośnięty system korzeniowy, a naprawdę nie chcę zwiększać średnicy doniczki ze względów wizualnych, to mogę odciąć jej część korzeni? W donicy zwyczajnie nie ma już ziemi, sam korzeń, a roślina jest niemal łysa, tak mało ma liści.

13

Odp: Problemy z roślinkami

Wydaje mi się że widziałam w programie "Rok w ogrodzie" że można tak robić. Ja bym zrobiła bo skoro kwiatek i tak atrakcyjnie nie wygląda to jakby co strata będzie niewielka;p

14

Odp: Problemy z roślinkami

W sumie to masz rację. Nie pomyślałam, że przecież niczym nie ryzykuję big_smile

15

Odp: Problemy z roślinkami

Ja się zastanawiam czy jeśli mam w ogrodzie za dużo drzew, które zabierają mi całe słońce - nawet nie mam gdzie się opalać, a słońce w tym roku i  tak jest ubogie, to czy ] wymaga jakiś pozwoleń, czy muszę chodzić po urzędach? Dodam, że to mój tata sadził te drzewa i nie mam pojęcia co to jest bo się na tym kompletnie nie znam.

16

Odp: Problemy z roślinkami

Moze macie cos sprawdzonego na storczki żyją mi do 3 miesięcy sad a potem koniec juz nigdy nie kwitną kupije im kapsułki

17

Odp: Problemy z roślinkami

[quote=basia0707]Moze macie cos sprawdzonego na storczki żyją mi do 3 miesięcy sad a potem koniec juz nigdy nie kwitną kupije im kapsułki[/quote]
A po 3 miesiącach wgl pojawiają się pąki? I czy po przekwitnięciu obcinasz te pędy, bo większość storczyków tego potrzebuje, choć są takie, które podobno tego nie lubią (falenopsis).
Na pewno nie lubią suchego powietrza, cienia, niskich temperatur, ale to pewnie wiesz. Podobno jeśli storczyk dostanie za dużą donicę, to może przestać kwitnąć.
Widzę, że moja mama regularnie robi im kąpiele wodne. Kwitną dobrze.

18

Odp: Problemy z roślinkami

Najważniejsze, żeby storczyki nie miały całkowicie przykrytych korzeni ziemią.
Kapsułek nigdy nie używałam, ale podobno niezłe wspomagają kwiaty smile

19

Odp: Problemy z roślinkami

Na moim bluszczyku pojawiły się brązowe przebarwienia na liściach, w tych miejscach, w których jest łodyżka. Tak jakby "wyrastały" z tych łodyżek brązowe, jednolite plamy. Młode pędy uschły, a te liście, które jeszcze nie mają brązowych plam, są oklapnięte. Jak go uratować? Nie wygląda jakby miał za sucho.

20

Odp: Problemy z roślinkami

Pewnie to jakaś choroba, może zapytaj w kwiaciarni, co na to poradzić? Oni mają doświadczenie z różnymi gatunkami i problemami.

21

Odp: Problemy z roślinkami

Ja za dużo podlewam i gniją:/

22

Odp: Problemy z roślinkami

Ja po prostu wymieniam ziemię jak przelewem kwiatka i daje się go często uratować.

23

Odp: Problemy z roślinkami

Mi nie udało się jeszcze uratować żadnego przelanego kwiatka. sad
Jedną z metod ratowania, jaką ktoś mi podsunął, jest wydobycie z ziemi bryły korzeniowej i otulenie jej ręcznikiem papierowym do przeschnięcia. Potem z powrotem do doniczki, tylko z nową ziemią.

Kupuję często kwiaty w marketach, bo jak widzę ładny okaz to tak bardzo mnie kusi, ale one często są tam mocno przelane. Bywa, że nawet w ciągu kilku dni jest już po kwiatku.