1

Temat: oszczędzanie ;)

mamy kryzys, wiele z nas musi zacisnąć pasa- studenci zawsze muszą zaciskać pasa tongue
ja dopiero uczę się oszczędzać i dlatego mam pytanie: czy macie jakieś sprawdzone sposoby na oszczędzanie?
ja ostatnio zrezygnowałam z kupowania nałogowo gazet, miesięcznie wydawałam nawet 30zł na czasopisma tongue
nie kupuję już kawy na wynos na stacji benzynowej.
i w najciemniejszy kąt szafy odkładam na początku miesiąca małą kwotę tongue do szafy, bo nie mam jeszcze konta bankowego tongue

2

Odp: oszczędzanie ;)

żadna nie oszczędza ? oj, nie ładnie, nie ładnie tongue

3

Odp: oszczędzanie ;)

Oj, kochana, ja oszczędzam od ponad dwóch lat (na działeczkę z domkiem-więc muszę oszczędzać bardzo przez jeszcze bardzo dużo lat) - zrezygnowałam z tipsów, nie kupuję gazet, książek (biblioteka), płyt, nie chodzę do kina (internet), nie kupuję gotowych dań (no, czasem raz na miesiąc czy dwa zamawiamy pizzę), robię zakupy w Lidlu (wiele artykułów jest dużo tańszych niż w supermarkecie typu Tesco czy Real), gram w konkursach - bo każda wygrana rzecz, kosmetyk - pasta do zębów, dezodorant, balsam, kawa, - to są rzeczy, które musiałabym kupić, a tak nie muszę smile
Zakupy robię raz w tygodniu takie duże, czasem tylko wypadnie, że muszę coś dokupić w sklepie osiedlowym. Mięso kupuję u mamy koleżanki, która mieszka na wsi - i mrożę- dużo taniej wychodzi. Latem warzywa kupuję na rynku, poza tym często jesienią robię z nich przetwory.

Ufff

Jak coś jeszcze mi się przypomni to napiszę smile

4

Odp: oszczędzanie ;)

[quote=a.filipowska]gram w konkursach - bo każda wygrana rzecz, kosmetyk - pasta do zębów, dezodorant, balsam, kawa, - to są rzeczy, które musiałabym kupić, a tak nie muszę smile
smile[/quote]

Ja nie pomyślałam o tym jak o formie oszczędzania. A faktycznie tak jest. Krem - to duży wydatek, a jak dostanę to fruwam niemal ze szczęścia... i mogę w to miejsce kupić synkowi bluzę czy buty. Inaczej pewnie kupiłabym tańszy, często o wiele, wiele tańszy.

5

Odp: oszczędzanie ;)

[quote=pinkmause][quote=a.filipowska]gram w konkursach - bo każda wygrana rzecz, kosmetyk - pasta do zębów, dezodorant, balsam, kawa, - to są rzeczy, które musiałabym kupić, a tak nie muszę smile
smile[/quote]

Ja nie pomyślałam o tym jak o formie oszczędzania. A faktycznie tak jest. Krem - to duży wydatek, a jak dostanę to fruwam niemal ze szczęścia... i mogę w to miejsce kupić synkowi bluzę czy buty. Inaczej pewnie kupiłabym tańszy, często o wiele, wiele tańszy.[/quote]

Ja mam to samo ... też skaczę pod niebiosa, gdy uda mi się coś wygrać , jednak ostatnio albo już mi dobra passa minęła , bo sporadycznie coś wygrywam

6

Odp: oszczędzanie ;)

mi się też coś nie udaje, a pasta mi się kończy... ale na blendamed rozpoczęły się znowu próbki smile
Każdy sposób na oszczędzanie jest dobry. Myślę sobie, że niby taki drobiazg właśnie, ale jak to się mówi: ziarnko do ziarnka... i w takim rocznym bilansie może się okazać, że dużo się na takich drobiazgach zaoszczędzi.

7

Odp: oszczędzanie ;)

oszczędzam pewnie, zwłaszcza od kiedy mieszkam poza gniazdkiem rodzinnym wink
wodę, prąd, gaz... na kosmetykach, na jedzeniu - kupując na bazarze lub w makro czy innych tańszych... na wakacjach - jadąc pod namiot a nie do pięciogwiazdkowego hotelu, na benzynie -  jeżdżąc wiosną i latem na rowerze, na jedzeniu na mieście - biorąc do pracy swoją sałatkę, kanapkę i wafelka
pewnie że oszczędzam... zresztą ja to zawsze oszczędna byłam (moja siostra była rozrzutna i często ode mnie pożyczała pieniadze) smile

8

Odp: oszczędzanie ;)

31 października jest dniem oszczędzania smile



Najbogatszym ze wszystkich ludzi jest człowiek oszczędny. Najbiedniejszym jest skąpiec.
Nicolas Sébastien Roch Chamfort

9

Odp: oszczędzanie ;)

Piękna puenta smile

10

Odp: oszczędzanie ;)

[quote=justyna]31 października jest dniem oszczędzania smile



Najbogatszym ze wszystkich ludzi jest człowiek oszczędny. Najbiedniejszym jest skąpiec.
Nicolas Sébastien Roch Chamfort[/quote]
hi hi, nawet nie wiedziałam tongue

11

Odp: oszczędzanie ;)

czasem robi mi sie smutno bo okazuje sie że nie mam z czego oszczedzać i to dopiero problem, bo dzieci rosną i wydatki większe chciałam to mam!

12

Odp: oszczędzanie ;)

Mnie najbardziej zaszokowało jak przeczytałam,że prezydentowa Kwaśniewska pokazała się gdzieś z torebką za 24 tysiące zł!!!

13

Odp: oszczędzanie ;)

Ja to nawet na takich nie patrzę. Jak usłyszę jakie oni mają pensje, to życzyłabym im jeden miesiąc pożyć jak ja.

14

Odp: oszczędzanie ;)

[quote=pinkmause]Ja to nawet na takich nie patrzę. Jak usłyszę jakie oni mają pensje, to życzyłabym im jeden miesiąc pożyć jak ja.[/quote]
to prawda... jeden miesiąc za średnią krajową (nie mówiąc, że gros osób zarabia poniżej średniej)...

15

Odp: oszczędzanie ;)

[quote=emilia_s292]Mnie najbardziej zaszokowało jak przeczytałam,że prezydentowa kwaśniewska pokazała się gdzieś z torebką za 24 tysiące zł!!![/quote]

eh, żeby to był jeden epizod... co rusz słychać, że ta ma torebkę za 24tys zł, inna apaszkę za 50tys zł, a kolejna buty za 100tys zł ;/

16

Odp: oszczędzanie ;)

jakie to życie jest niesprawiedliwe...:(

17

Odp: oszczędzanie ;)

a ja jestem na przyuczeniu w banku za całe 680zł- zenada i najgorsze ze 3 miesiące minie i good bye, i wezmą sobie kogos nowego na przyuczenie za darmo

18

Odp: oszczędzanie ;)

Był już kiedyś parę lat temu eksperyment czy przeżyje polityk za 800 zeta miesięcznie i co po miesiącu wyglądał jak dziad i nie wytrzymał nawet całego tego czasu, a co tu mówić jak mamy jeszcze dzieci?

19

Odp: oszczędzanie ;)

Osoby lepiej zarabiające zwykle nie potrafią oszczędzać. A to by im się przydało bo kiedyś mogą przyjść chudsze czasy.

20

Odp: oszczędzanie ;)

Ja oszczędzam kupując mniej znane marki, ktore niewiele różnią się od reklamowanych produktów. Nieraz różnica w cenie jest 40-50%!

21

Odp: oszczędzanie ;)

ale za jakiś czas jeszcze bardziej będzie widać ta różnicę w cenie bo znane marki podnoszą ceny, a zmniejszają gramaturę opakowania...

22

Odp: oszczędzanie ;)

Fakt, zamiast 400 g już bywa 380, zamiast 250 - 200...

23

Odp: oszczędzanie ;)

Moje koleżanki z dziećmi najwięcej pieniędzy tracą na ubranka, zabawki, leki... Ja jeszcze dzieci nie mam, więc co możemy to z mężem na ten dom wymarzony odkładamy. Jakby dzieci jeszcze były to szans juz żadnych by nie było... Smutne to...

24

Odp: oszczędzanie ;)

Życzę powodzenia w oszczędzaniu na wymarzony dom.
Ja mam w planach kredyt na mieszkanie, oczywiście jak uzbieram trochę kasy na wkład własny.

25

Odp: oszczędzanie ;)

Ja oszczędzam kupując owoce zamiast słodyczy - kg jabłek to 2-3 zł, a cukierków- 12-15 zł...