1

Temat: Przed przedszkolem...

Moja mała ma dopiero 2 i pół roku i w przyszłym roku dopiero oddaję ją do przedszkola.stasznie się tego boję...ale jak myślicie czy jest jakiś sposób żeby wcześniej oswoić dziecko z tą rozłąką?

2

Odp: Przed przedszkolem...

Moja ciocia posżła do przedszkola i "załatwiła" że moja kuzynka by oswoic sie z Dziećmi, Paniami -  przebywa w przedszkolu po 3, 4 godzinki.
Może spobuj porozmawiac z Paniami i tez tak spróbować

3

Odp: Przed przedszkolem...

Mysle ze przebywanie  z dzieckiem nwet te 3-4 godzinki nie pozwoli mu na przygotowanie sie na rozlake.
Nie wiem czy zostawiasz corcie np u dziadkow na kilka godzinek ale to bylby u mnie pierwszy krok -  pokazanie malej ze moze byc fajnie bez mamy smile Bo tak na prawde najgorsza jest rozlaka z mama zwlaszcza gdy ta przebywa z dzieckiem 24 na dobe. Kiedy mala nauczy sie zostawac pod okiem innych warto zobaczyc jak reaguje na inne dzieci, czy lubi i umie sie z nimi bawic itp. Dobrym miejscem na takie "uspolecznianie" jest np piaskownica. A kiedy przyjdzie juz czas pojscia do przedszkola warto mala na powiedzmy tydzien czy dwa przed tym faktem zapoznac z otoczeniem - dziecko wsrod obcych i w obcym miejscu nie bedzie czulo sie bezpiecznie. Zapytaj w przedszkolu czy sa jakies zajecia integracyjne.Slyszalam ze niektore placowki takowe organizuja - przychodza mamy z dziecmi na godzinke czy dwie by maluchy sie poznaly itp.

Aha czasem jest tak ze maluch nie jest psychicznie gotowy na pojscie do przedszkola, mysle ze przed podjeciem decyzji o wyslaniu tam dziecka warto zasiegnac porady psychologa ktory oceni gotowosc malucha do tego kroku, ew podpowie jak "pracowac z dzieckiem" do tego czasu . Taka wizyta powinna sie odbyc tak mniej wiecej na 6 miesiecy przed przedszkolem.

4

Odp: Przed przedszkolem...

Kiedyś miałam praktyki w przedszkolu i ech ... to nie było zabawne hmm większość dzieci nie wiedziało co się dzieje ( rodzice np. obiecywali , ze wróca za chwilę a wiadomo ile godzin mijało ) tak więc ciągły płacz , lament , proszenie by zadzwonić po mame było na porządku dziennym przez całe 2 miesiące ... Uff naszczęście nie wszystkie dzieci tak reagowały ( na 20 znalazło się 4-5 płaczków i to w ten sposób , ze jak jedno zapłakało to zaraz kolejne przypominało sobie o mamie ) . Bardzo ważne jest by nastawić dziecko pozytywnie , wytłumaczyć po co i dlaczego musi iśc do przedszkola . Przedszkola często organizują dni otwarte dla dzieci i rodziców - dobrze jest zabrać malucha na takie spotkanie by oswoił się z otoczeniem . Zresztą Ty najlepiej znasz swoje dziecko - jeśli jest " rozbrykane " , wygadane , odważne , pewne siebie , lubi się bawić z innymi dziećmi i nie wstydzi/boi się ludzi - to napewno poradzi sobie w przedszkolu smile

5

Odp: Przed przedszkolem...

Sorki, że pozwolę sobie na małą dygresję, ale nie wiem czy do przedszkola powinno się wpuszczać chore dzieci, moja Kaśka choruje pół miesiąca, bo ciągle się zaraża od innych dzieci, chyba powinno się na to zwracać uwagę...a nie wpuszczać wszystkie zasmarkane i zainfekowane dzieciaki.

6

Odp: Przed przedszkolem...

zima300 niby tak ale nieraz rodzice nie mają co zrobić z dzieckiem bo np dziadkowie (rodzina jest daleko) a Oni wolnego nie mogą wziąć

7

Odp: Przed przedszkolem...

W momencie, gdy oddawałam syna do przedszkola nie miał 3 lat. Myślłam, że to będzie koszmar. A on mi dawał buziaka i biegł na salę. Tak, że ja bardziej przeżywałam niż on. smile

8

Odp: Przed przedszkolem...

Problem w tym,że ona jest ciągle ze mną...nie mam z kim jej zostawić...rodzice mieszkają za daleko a teściowa pracuje i zajmuje się swoim tatą....i dlatego się boję..

9

Odp: Przed przedszkolem...

To chyba najlepiej zoabczyc jak się bedzie zachowywać np na dniach otwartych przedszkola.
Zostawic ją np tam na godzinkę - i pojść np na zakupy. ale wiadomo - wytłumaczyc tzrzeba dziecku wpierw pokazujać na zegarku, że gdy tak duża wskazowka będzie tu a ta mała bedzie tam to Mama wróci.

Ostatnio edytowany przez malenka84 (2009-10-07 11:03:09)

10

Odp: Przed przedszkolem...

Emilia w takim razie masz utrudnione zadanie ale wierze z ebedzie dobrze. Moze warto pogadac z psychologiem - podpowie jak pracowac  zdzieckiem, jak sie zachowywac by nie czulo sie niechciane.

11

Odp: Przed przedszkolem...

[quote=Antalis]Emilia w takim razie masz utrudnione zadanie ale wierze z ebedzie dobrze. Moze warto pogadac z psychologiem - podpowie jak pracowac  zdzieckiem, jak sie zachowywac by nie czulo sie niechciane.[/quote]

Może i masz rację...psycholog będzie mi potrzebny!

12

Odp: Przed przedszkolem...

Z pewnoscia pomoze i Tobie i malej przetrwac ten najtrudniejszy czas.

13

Odp: Przed przedszkolem...

ja chodząc do przedszkola i tak co rano urządzałam koncert ... smile
ale przyjaciółka z grupy została mi do dziś...

14

Odp: Przed przedszkolem...

to prawdziwa przyjaciółka można powiedzieć taka na całe życie

tylko pozazdrościć smile

15

Odp: Przed przedszkolem...

To faktycznie pozazdrościć..

16

Odp: Przed przedszkolem...

no :-) poszłyśmy do innych podstawówek, potem w szkole średniej straciłyśmy kontakt ale jakieś 3 lata temu znowu wróciłyśmy...

17

Odp: Przed przedszkolem...

Będzie na pewno Tobie i dziecku trudno w 1 msc., a potem jak wpadnięcie w tzw. rytm to już pójdzie gładko.
Mów dziecku, że będzie bez mamy trochę, w towarzystwie innych dzieci i będzie się bawić z nimi.
Niech dziecko weźmie swoją zabawkę do przedszkola.

18

Odp: Przed przedszkolem...

[quote=malenka84]zima300 niby tak ale nieraz rodzice nie mają co zrobić z dzieckiem bo np dziadkowie (rodzina jest daleko) a Oni wolnego nie mogą wziąć[/quote]


A pomyslałas że jak takie dziecko pozaraża inne to inni rodzice tez mogą mieć ten sam problem?

19

Odp: Przed przedszkolem...

Byłam dzisiaj zapisac syna do 4-latków. Tak mu się podobało ze nie chciał iśc do domu smile

20

Odp: Przed przedszkolem...

Ja w przyszłym tygodniu idę po wniosek, żeby małą od września zapisać...Jak już oddam wniosek to do tego września jakoś tak szybko zleci...To zapisanie dziecka to takie uświadomienie sobie, że to już niedługo, że zbliża się ten wrzesień...

21

Odp: Przed przedszkolem...

wiem coś o tym; ale moim skromnym zdaniem oddanie dziecka do przedszkola to dobra decycja, w moim przypadku była niemal idealna (mam jedynaka smile )

22

Odp: Przed przedszkolem...

Ja tez uważam że to dobra decyzja ale nic nie poradzę , że to dla mnie taki stres...

23

Odp: Przed przedszkolem...

Ja też mam jedynaka i jak dzisiaj zobaczyłam jego reakcje i jak mu się podobała zabawa z innymi dziećmi to juz nie mam żadnych watpliwości smile

24

Odp: Przed przedszkolem...

[quote=emilia_s292]Ja tez uważam że to dobra decyzja ale nic nie poradzę , że to dla mnie taki stres...[/quote]

Jakoś to tak jest, że matki strasznie przeżywają takie momenty. Ale wszystko dla dobra dziecka smile

25

Odp: Przed przedszkolem...

Niestety i ja przeżywałam bardzo pójście moich pociech do przedszkola .
Na szczęście kiedy widziałam jak chętnie idą do przedszkola z usmiechem na twarzy wtedy moje obawy się skończyły.