1

Temat: Pomoc psychoterapeuty

Witam, poszukuję pomocy psychoterapeuty dla mojej przyjaciółki, która niestety sama niechętnie się do tego zabiera. Mowa tutaj o konsultacjach w sprawie poradzenia sobie z depresją. Niestety ja, bliscy i jej rodzina nie pomagamy jej (w tym sensie, że nie widać zbytniej poprawy), dlatego też postanowiłam poszukać specjalisty. Mieszkamy we Wrocławiu - czy ktoś może ma jakieś informacje na temat skuteczności stosowanej tam psychoterapii? Zależy nam na indywidualnym podejściu i znalezieniu tego złotego środka.

2

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Każdy psychoterapeuta musi podejść indywidualnie do pacjenta, bo inaczej nie ma mowy o nawiązaniu kontaktu i skutecznej pomocy...

3

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Dokładnie. I równie ważne jest też jak klient podchodzi do terapeuty. Dla przykładu - w moim mieście jest psycholog, o którym opinię konsultowałam z przyjacielem, kiedy wyszło przypadkiem na jaw, że oboje odbyliśmy u niego terapię. Jemu bardzo pomógł, mi nie. Opowiedzieliśmy sobie o naszych odczuciach i podejściu, stopniu otwartości i okazało się, że dla efektu końcowego nie tyle kwalifikacje, doświadczenie i podejście psychologa jest ważne, co nasze.

4

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Racja, trzeba chcieć dać sobie pomóc, bo czasem terapia budzi w pacjencie taki opór, że nie chce pozwolić sobie na taką otwartość, jakiej wymaga terapeuta...

5

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Rozmawianie o rzeczach trudnych i wstydliwych bywa krępujące, a niestety często bywa tak, że problemu nie sa się rozwiązać bez przyznawania się do emocji, myśli,  czynów, których się wstydzimy, którymi nie ma co się chwalić.

6

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Kiedy umarł mój tata nie mogłam sobie poradzić i poszłam do psychiatry to nic złego ,leki trochę mnie wyciszyły .Po roku brania tych leków troszkę kg mi przybyło ,ale pomogło nie bójmy się tych lekarzy

7

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Ja też nie widzę nic złego w wizytach u psychiatry, co więcej nawet chętnie wybrałabym się do jakiegoś, bo przyznam szczerze, że jakoś coraz trudniej jest mi się podzielić z otaczającą mnie rzeczywistością. Czy wiecie może, do kogo warto udać się w Koszalinie? Niedawno zmieniłam miejsce zamieszkania i nie bardzo póki co orientuję się w tutejszych lekarzach:(

Ostatnio edytowany przez Darria (2015-12-06 23:55:26)

8

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Psychiatra to jest przy poważniejszych schorzeniach, a dla Ciebie w zupełności wystarczy psycholog...:)

9

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Zgadza się. Do psychiatry głównie wtedy, kiedy trzeba wspomóc się farmakologią. Zresztą, jeśli psycholog uzna, że problem wykracza poza jego kompetencje lub ma do czynienia ze schorzeniem wymagającym konsultacji psychiatrycznej, na pewno skieruje klienta do lekarza.

10

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Tak naprawdę psycholog jest potrzebny każdemu z nas, bo pozwoliłby odreagować rzeczywistość, ale mało kto myśli o swoich potrzebach w tym pędzącym świecie, więc dopiero jak wpadnie w nerwicę to idzie do specjalisty, czyli psychiatry, bo psycholog niewielu już zdziała...

11

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Rzeczywiście smile W sumie to z pewnej formy pomocy psychologicznej korzystamy częściej, niż nam się wydaje, czytając na przykład artykuły czy słuchając w tv lub radio wypowiedzi, które są oparte o wiedzę psychologów.

12

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Fakt... tylko że psychologowie mają swoje utarte ścieżki myślenia, a każdy z nas jest inny...

13

Odp: Pomoc psychoterapeuty

też uważam że pomoc psychologa na początku diagnozowania stanu i zaawansowania depresji w zupełności wystarczy

14

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Moja znajoma od kilku lat cierpi na depresje. Co miesiąc chodzi do psychiatry, zażywa leki, ale niezbyt jej to pomaga, a jeśli już pomaga, to tylko chwilowo. Jestem zdania, że same leczenie farmakologiczne nie wyleczy człowieka z depresji, a nie może liczyć na jakąkolwiek terapie ze strony psychiatry, bo on tylko przepisuje leki. Szukam dla swojej koleżanki dobrej terapii najlepiej z Warszawy, bo mieszka własnie w tym mieście.

15

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Depresja niewątpliwie wymaga leczenie i nie ma tu żadnych wątpliwości, a wiadomo że że bez psychoterapii się nie obejdzie. Nie jest teraz wcale trudno taką pomoc uzyskać dzięki
pod warunkiem że uda się osobę chorą nakłonić żeby zechciała się leczyć.

16

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Osoba, która wpadła w depresję sama raczej nie pójdzie do specjalisty. Zapisz ją  i zaprowadź ją na wizytę. Jeśli przyjaciółka rzeczywiście ma depresję, musisz ją jak najszybciej oddać w ręce specjalisty.

17

Odp: Pomoc psychoterapeuty

A czy wiecie , że dzisiaj można się umówić na terapię przez skype? Taką opcją dysponuje między innymi warszawska klinika, dla tych osób, które z różnych powodów, nie mogą lub nie chcą stawić się osobiście. Jak wam się taki pomysł podoba?

18

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Ja swego czasu szukałam pomocy dla mojej przyjaciółki, która była w kiepskiej kondycji psychicznej. Okazało się, że nie potrzebowała specjalisty, tylko zmiany pracy, bo w jej dotychczasowej była coraz gorsza atmosfera i mobbing. Moja najskuteczniejsza rada, jaką usłyszała to była pomoc w zwolnieniu się stamtąd.

19

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Czasem warto skorzystać z takiej pomocy. Moja przyjaciółka dzięki terapii wyszła z depresji. Obecnie przestaje to być temat tabu. To nic dziwnego, że korzysta się z pomocy specjalisty.

20

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Hej, mogę Ci polecić bardzo dobrych i sympatycznych psychologów, którzy na pewno pomogą wink Terapia tam wciągnęła mnie z depresji także jestem dobrej myśli o twoją przyjaciółkę smile

21

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Jest ciekawe rozwiązanie, a mianowicie terapia przez Skype. Wiele osób wstydzi się iść do stacjonarnego gabinetu, a to jest naprawdę świetna alternatywa.

22

Odp: Pomoc psychoterapeuty

A może jednak popytać znajomych? Moim zdaniem tak się najlepiej szuka czegokolwiek smile

23

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Nigdy nie należy się wstydzić prosić o pomoc. Każdy ma prawo poprosić kogoś o radę. Mojej przyjaciółce w wyjściu z załamania pomógł terapeuta  i to właśnie on, pomógł jej rozwiązać swoje problemy i znowu cieszyć się życiem.

24

Odp: Pomoc psychoterapeuty

Moim zdaniem warto korzystać z usług psychoterapeuty smile Moi znajomi tam chodzili i chwalili sobie smile

25

Odp: Pomoc psychoterapeuty

[quote=perelka1]Nigdy nie należy się wstydzić prosić o pomoc. Każdy ma prawo poprosić kogoś o radę.[/quote]
Dokładnie. Dziś bardziej niż kiedyś uświadamiamy sobie, jak ważna jest higiena psychiczna, dlaczego więc wstydzić się wynikającej z niej gotowości do interwencji wówczas, gdy potrzebujemy wsparcia lub sytuacja wymaga spojrzenia osoby bezstronnej, orientującej się w sieci powiązań pomiędzy przyczynami i skutkami złego samopoczucia.
Nie powinniśmy rezygnować z pomocy z obawy przed tym, że będziemy postrzegani jako osoby, które sobie nie radzą z czymś, z czym powinny, bo osoba zaradna to właśnie taka, która nie zwleka z poszukiwaniem rozwiązań problemów, pyta, zbiera informacje, czyta i korzysta z pomocy fachowców.