Przepisy na fondue znajdziesz TUTAJ
Fondue (z fran. fondre – topić się) – to szwajcarski pomysł na spędzanie wolnego czasu i delektowanie się doskonałymi potrawami z sera i białego wina.
Posiłek Górali
Kiedyś fondue znane było przede wszystkim wśród szwajcarskich górali. Przygotowywali je zimą, by niewielkim nakładem sił i w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach stworzyć pożywne i smaczne danie.
Rewolucja Fondue
Fondue stało się popularne na całym świecie, jako swoisty „scalacz” grupy przyjaciół czy rodziny.
Jada się je z reguły bezpośrednio z garnka (zwanego „caquelon”).
Nabite na specjalne widelce warzywa lub pieczywo zanurza się w serowo-winnej masie.
Przygotowanie Fondue
Cały proces jest prosty, choć czasochłonny. Jego urok polega na tym, iż całość przygotowuje się na oczach współbiesiadników. Co oczywiście podsyca apetyt.
Ścianki caquelona smaruje się czosnkiem, roztapia w nim masło i miesza je z mąką. Później należy dodać mleka i wrzucać kawałki sera. Doskonale nadaje się do tego celu ementaler oraz gruyere. Kiedy całość roztopi się i nabierze jednolitej konsystencji, należy fondue doprawić do smaku. Można stosować różne wariacje z przyprawami i ziołami.
To co najprzyjemniejsze
Grubo krojone kostki chleba lub kawałki mięsa – np. pieczonej czy duszonej wołowiny – moczy się w serze. Korzysta się ze specjalnie numerowanych widelczyków.
Niezdara pokutuje
Jeśli ktoś utopi swoją kostkę pieczywa lub mięsa w serowej masie, okrzyknięty zostanie niezdarą. Zgodnie ze szwajcarską tradycją musi zaopatrzyć resztę biesiadników w butelkę dobrego wina. Warto zaopatrzyć się w nią zawczasu, jako że posługiwanie się widelczykami nie należy – na początku – do najłatwiejszych.
Ale nawet jeśli nie utopią Państwo kawałków pieczywa czy mięsa w serze, wino przyda się, gdyż fondue przedłuża się najczęściej do późnych godzin wieczornych.
Inne wydanie Fondue
Równie popularną odmianą fondue jest foundue bourguignonne – mięsne fondue burgundzkie. Ser zastępuje krojona w kostkę polędwica wołowa. Podgrzewa się ją na oleju lub oliwie, przyprawia i przekłada się plastrami cebuli. Tak przygotowane mięso należy chłodzić w lodówce nawet do 24 godzin. Kruche i aromatyczne mięso macza się za pomocą widelczyków we wrzącej oliwie.
Usmażone mięso podaje się z ostrymi sosami. Do tej odmiany fondue doskonale pasuje czerwone wytrawne wino.
na podstawie: www.smakprostoty.pl