Fizjoterapia dzieci jest bardzo istotna, by zapewnić im prawidłowy rozwój psychoruchowy.
Odpowiednio poprowadzona pozwala osiągnąć wyrównanie zaburzeń oraz przywrócenie odpowiedniej postawy ciała (zarówno kończyn dolnych, jak i stóp). Istnieje wiele metod prowadzenia terapii, z czego można wyróżnić dwie najbardziej popularne:
metoda NDT-BOBATH (nazwa pochodzi od nazwiska autorów)
CIEKAWOSTKA: praktykowana jest przez fizjoterapeutów już od przeszło 70 lat, podczas których prowadzone było wiele badań nad jej skutecznością i bezpieczeństwem.
Jest to metoda oparta o prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, której celem jest normalizacja napięcia mięśniowego (obniżenie, gdy jest zbyt wysokie – hipertonia oraz podniesienie, gdy jest zbyt niskie – hipotonia) oraz niwelowania niepożądanych odruchów kończyn. Umożliwia także skuteczną poprawę postawy oraz ruchu i dostarczenie dziecku nowych doświadczeń czuciowych (sensorycznych) bliskich prawidłowym. Bardzo ważnym aspektem jest wypracowanie prawidłowej postawy, wśród których można wyróżnić reakcje równoważne oraz nastawcze (obie mają charakter automatyczny). Kolejną zaletą metody NDT-BOBATH jest niwelowanie problemu z deformacjami oraz przykurczami w okolicy stawów. Generalnie dziecko przygotowywane jest w trakcie całej rehabilitacji do samodzielnego życia i funkcjonowania – bez pomagających osób.
WCZEŚNIAKI, A NDT-BOBATH
Jest ona oczywiście stosowana także w przypadku wcześniaków, przy czym największy nacisk jest na osiągnięcie odpowiedniego wykształcenia się mechanizmów anty-grawitacyjnych, które będą w pełni oparte o prawidłowe odruchy korekty postawy. Umożliwia przekazanie dzieciom podstaw wzorców posturalnych oraz ruchowych. Oczywiście wszystko to sprowadza się także do wyregulowania tak zwanego napięcia pomaturalnego (co bezpośrednio wpływa na postawę dziecka). Regularna rehabilitacja z wykorzystaniem metody NDT-BOBATH pozwala na wpojenie dziecku odpowiednich wzorców ruchowych, co umożliwi efektywny i prawidłowy ruch.
NAJWAŻNIEJSZE ZALETY METODY NDT-BOBATH
– stymuluje prawidłowy rozwój psychoruchowy przy jednoczesnym dostępie do matki, która jest niezbędnym źródłem miłości i poczucia bezpieczeństwa dziecka,
– dzięki zmiennym ćwiczeniom nie dochodzi do tzw. „habituacji” (innymi słowy przyzwyczajenia do określonego bodźca),
– zapewnia dziecku naturalny rozkład dnia i nie niszczy relacji między nim, a matką.
UWAGA: NDT-BOBATH powszechnie jest uznawana za bardzo skuteczną i bezpieczną metodę rehabilitacji zarówno dzieci, jak i niemowląt – np. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, chorób metabolicznych będących powodem opóźnienia w rozwoju motorycznym.
– Taping (nazywany inaczej plastrowaniem – możliwy do zastosowania w przypadku większych dzieci)
Wyjątkowa metoda rehabilitacyjna opierająca się na doborze odpowiednich plastrów (o różnej strukturze) i oklejeniu problematycznych regionów ciała. Polega ona wyłącznie na wykorzystaniu bodźców mechanicznych, bowiem nie są one niczym nasączane. Ich wpływ może być diametralnie różny w zależności od miejsca naklejenia, sposobu rozłożenia plastrów oraz ich rodzajów. Odpowiednie ich nałożenie pozwala na ograniczenie boleści stawów i mięśni, wspiera prawidłową pracę mięśni, a nawet koryguje nieodpowiednią pozycję stawu. Jeżeli nie kojarzysz tej metody – na pewno widziałeś sportowców z naklejonymi plastrami w różnych kolorach – to właśnie jest „Taping”.