Fizjoterapeuta stomatologiczny – kiedy jego pomoc może okazać się niezbędna?

28 sierpnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niewielu zdaje sobie sprawę, że nie tylko plecy, barki czy kolana czerpią korzyści z rehabilitacji. Rozszerzając zakres troski o nasze zdrowie, warto zwrócić uwagę na obszary, które czasem bywają pomijane. Mięśnie szyi, głowy oraz żuchwy również mają swoje wymagania rehabilitacyjne, które mogą przyczynić się do poprawy ogólnego komfortu i zdrowia. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na fizjoterapię stomatologiczną.

Fizjoterapeuta stomatologiczny

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje specjalistyczną terapię, której głównym celem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych oraz rozluźnienie mięśni związanych z narządem żucia – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ust. W ramach tego rodzaju leczenia najczęściej przeprowadza się rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego, jednak fizjoterapia stosowana w stomatologii często wykracza poza granice obszaru żuchwy, obejmując całe ciało – od głowy, poprzez kręgosłup, aż po miednicę.

Najpopularniejsze metody w fizjoterapii stomatologicznej

W fizjoterapii stomatologicznej wyróżnia się trzy główne metody: terapię manualną, kinesiotaping oraz fizykoterapię. W ramach terapii manualnej wykorzystuje się metodę poizometrycznej relaksacji mięśni, która polega na rozciąganiu tkanek miękkich. Ta specyficzna technika ma na celu przywrócenie właściwej długości i elastyczności mięśni, co skutkuje redukcją napięć w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto w ramach terapii manualnej stosuje się również tradycyjny masaż klasyczny. Kinesiotaping opiera się na zastosowaniu specjalnych taśm, które mają za zadanie ograniczać nadmierny zakres ruchu żuchwy oraz redukować napięcie mięśni. Dodatkowo aplikacja tych taśm wpływa na receptory skórne, przyczyniając się do łagodzenia dolegliwości bólowych. Fizykoterapia polega na stymulacji rehabilitowanych obszarów przy użyciu ciepłolecznictwa. W tym przypadku korzysta się z ciepłych okładów, promieniowania podczerwonego, ultradźwięków, elektroterapii, magnetostymulacji oraz laseroterapii.

Fizjoterapia stomatologiczna – kiedy ją rozważyć?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Występujące przy nich dolegliwości to m.in. nadwrażliwość zębów, utrudnione otwieranie i zamykanie ust, bóle głowy, karku, szyi, szczęki, żuchwy czy uszu, migreny, szczękościsk, zawroty głowy i mdłości oraz bruksizm. Kompleksowe usługi z zakresu fizjoterapii stomatologicznej prowadzi Ethica Clinic, której ofertę znaleźć można pod linkiem https://ethica.pl/

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz