URODA I ZDROWIE

Festiwal Camerimage 2014

18 listopada 2014, dodał: Adrianna Kaczuba

Już po raz 22 specjaliści z całego świata spotkali się w Polsce na „MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH CAMERIMAGE”. Tegoroczna edycja, zgodnie z obietnicami dyrektorów festiwalu, uświetniona została również przez wyjątkowych gości.

CAMERIMAGE_2014_plakat_PL_tcm29-187886

W 2009 roku Festiwal przeniesiony został z Łodzi do Bydgoszczy, gdzie odbyła się również tegoroczna edycja. Camerimage, po raz pierwszy miał miejsce w Toruniu w 1993 roku. Jego twórcy chcieli podkreślić znaczącą rolę autorów zdjęć filmowych oraz ich wkład w kinematografię.

Dyrektor CamerimageMarek Żydowicz, wyjaśniając przyczynę powstania festiwalu powiedział:

„Rola autorów zdjęć filmowych i ich znaczenie jako osób mających wkład w wizualny efekt całości – ostateczny kształt obrazu filmowego – jest zwykle niedoceniana. A jednak, tworzenie filmów przy użyciu kamery sięga źródeł kinematografii oraz narracji filmowej i tak samo jak fabuła kreuje znaczenie. Nie byłoby to możliwe bez wyjątkowej sztuki autorów zdjęć filmowych.”

Twórcy Festiwalu podkreślają również, że

Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. „

Festiwal Camerimage to również wydarzenie kulturalne, które przyciąga wybitne osobistości świata filmowego. Tegoroczna edycja została uświetniona przez takie gwiazdy jak: Ryszard Horowitz (polski fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych;, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii), Alan Rickman (wybitny brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta) czy Thomas Hardmeier (autor zdjęć do filmu Yves Saint Laurent).

horowitz ryszard portret_6198314Alan Rickman

130701-1487-grain

 

 

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage trwa od 15 do 22 listopada.

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Toruń
Swego czasu sporo schudłam i wiem jak jest ciężko podjąć walkę w pojedynkę,...
Wypożyczalnia aut
To jest tańsze niż taxi czy wypożyczanie na doby, jak dla mnie fajna opcja.
Jak przygotować się do lata?
Ćwiczę codziennie i ograniczyłam słodycze...
Wyposażenie do przedszkola
Na pewno teraz przedszkola postawią na środki dezynfekcyjne, po doświadczeniach z tej epidemii...