„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – recenzja

14 lutego 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik

Ciekawe życie mają tylko ci, którzy potrafią dostrzec szanse, które ono niesie”.
Tytułowi bohaterowie powieści to uczniowie pierwszej klasy gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. I tutaj właśnie w wyniku serii przypadkowych zdarzeń zawiązuje się ich niezwykła przyjaźń. Sami bohaterowie także do zwykłych nie należą. Felix bowiem jest młodym genialnym wynalazcą, który chociaż podbiera pomysły i roboty swojemu tacie, doskonale zna się na ich funkcjonowaniu i często ogromnie skomplikowano-zawiłej konstrukcji. Net natomiast jest mistrzem informatyki, zdolnym i twórczym, na tyle by nie tylko wyłączać dzwonki w szkole, ale skonstruować Manfreda, program AI, który nie tylko jest inteligentny i uczący się, ale także obdarzony szeregiem cech typowo ludzkich. I wreszcie Nika, rudowłosa „czarownica”, która w złości potrafi pokonywać wszelkie prawa fizyki, a także obdarzona „kobiecą intuicją” czyli mniej więcej zdolnościami super-medium, chociaż wcale nie chce się do tego przyznać.
Także ich przygody są zupełnie nieprawdopodobne i tak oryginalne, że tańczące stokrotki czy myjące włosy bluszczyki to przy nich przysłowiowa „bułka z masłem”. Wspomnieć należy chociażby o tym, że w niespełna kilka miesięcy trójka przyjaciół wytropiła Gang Niewidzialnych Ludzi, odkryła tajemnicę duchów nawiedzających szkołę, znalazła skarb ukryty od ponad sześćdziesięciu lat w podziemiach nieistniejącego kościółka, sfotografowała super tajny projekt przypominający UFO i w końcu pokonała  inteligentne autonomiczne roboty i to wcale nie takie malutkie. Nie można wszakże zapomnieć o rozmowie z gnomem-strażnikiem w podziemiach zamku-twierdzy, przejażdżce saniami św. Mikołaja i sterowaniu robotem na Marsie, chociaż może sterowanie to zbyt ogólne stwierdzenie. I tak naprawdę chociaż w książce aż roi się od fantastycznych i magicznych (na swój sposób) zdarzeń, bohaterowie są tak ludzko sympatyczni, że nie sposób ich nie polubić, a lekturze nie dać się swoiście oczarować.
Moim skromnym zdaniem książki Rafała Kosika warto jest poznać, a uwielbienie dla stylu i bohaterów „wszepia się” samo, zupełnie mimochodem, dając ogromną przyjemność obcowania z bardzo dobrą literaturą młodzieżową. Lekkość słowa niesie ze sobą odkrywcze dialogi, a szczypta humoru zabarwia je ową doskonałą precyzją, bez zbędnego i patetycznego pogłosu. Ogromną zaletą jest też typowe dla książek z kręgu fantastyki naukowej słowotwórstwo, które jednak u autora przybiera postać ciekawych wtrąceń i genialnego odrealnienia, nie stanowiąc wszakże natrętnej superpozycji. (Czyż bowiem ślady nie mogą być zapadane?)
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to pozycja genialnie twórcza, oryginalnie pomysłowa i kunsztownie spójna, przebarwiona spojrzeniem spod różowych okularów i to takich z wbudowanym poczuciem humoru. Abstrakcja sytuacyjna powiązana z realizmem świata, supernowoczesna technologia poprzekładana pierniczkami babci Lusi i szalone, a zarazem zupełnie naturalne zachowania nastolatków zawiązują nam akcję, gnającą do przodu z prędkością super, super, super tajnej maszyny szpiegowskiej z napędem antygrawitacyjnym. Autor bawi, zaskakuje, fascynuje, by gdzieniegdzie chlapnąć przesłaniem z gruntu moralizatorskim, ale w sensie owych cennych uwag o przyjaźni, lojalności czy uczciwości.
Chociaż udało mi się wtrącić, iż seria należy do literatury nurtu młodzieżowego, wcale nie oznacza to jednak przynależności statutowej, która wyłącza inne grupy czytelnicze. Sama jestem zauroczona serią, w ten magiczno-relaksacyjny sposób, pozwalający mi wyłączyć funkcje dorosłości i zanurzyć się w świecie duchów, skarbów, botanicznych eksperymentów, miliona kabli, które czemuś służą, podobnie jak system zero jedynkowy, którego tajniki mimo szczerych chęci pozostają dla mnie czarną magią. Znam natomiast luksus biegania w wypastowanych martensach, co wcale nie oznacza, że zawsze muszę stąpać twardo po ziemi. Polecam naprawdę serdecznie.
Marta D.
Książkę można kupić tutaj:
http://www.powergraph.pl/felix-net-i-nika-oraz-gang-niewidzialnych-ludzi
W serii dotychczas w serii ukazały się:
1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)
2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (2005)
3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (2006)
4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (2007)
5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek (2008)
6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia (2009)
7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (2009)
8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn (2011)
9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero (2011).
http://www.powergraph.pl/
Nasze recenzje:
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-swiat-zero-recenzja
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu POWERGRAPH za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – recenzja

  1. avatar Isabela pisze:

    Ta seria książek jest przeze mnie bardzo lubiana.
    w tej możemy poczytać o nastolatkach Felixie i Necie oraz Nice która pochodzi z innego środowiska niż chłopcy. Dziewczyna wychowuje sie samotnie ale przez błąd urzędników wszyscy myślą że wychowuje się wraz z rodzicami . Nika już w młodym wieku musi zarabiać na siebie i to wiele ją uczy jest zaradna i bardzo dojrzała .
    Książka super

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie zmiany powinny nastąpić w słu…
Jeśli już muszą być gdzieś kolejki, to niech będzie chociaż podział na przypadki bardziej...
Spoofing - jak nie dać się oszukać?…
Po prostu trzeba wszystko weryfikować , dzwoniąc samemu do danej instytucji i przede...
Spoofing - jak nie dać się oszukać?…
Spoofing to rodzaj oszustwa służącego do wyłudzania pieniędzy i wrażliwych danych. Polega na wykorzystaniu oprogramowania...
Strefy czystego transportu w miasta…
Racja, tak naprawdę powinny być tylko wjazdy celowe a nie że ktoś sobie...