Fakty i mity o alkoholu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Fakty i mity o alkoholu

4 czerwca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kawa jako cudowny środek przyspieszający proces trzeźwienia, a może kilka lampek wina jako antidotum na problemy ze snem? Pewnie nie raz spotkałeś się z takimi przekonaniami. Alkohol jest powszechnie dostępnym i najczęściej wybieranym ze środków poprawiających nastrój. Spożywany jest w wielu sytuacjach społecznych takich jak wesela czy imprezy okolicznościowe, ale także na co dzień sięgamy po niego z różnych powodów. Na jego temat stale krąży w opinii publicznej wiele faktów i mitów. Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów. Sprawdź, czy już o nich słyszałeś.

DRINKI

Kto ma mocną głowę, może więcej pić

MIT

Osoby z mocną głową są także narażone na uzależnienie. Możliwość spożywania dużych dawek alkoholu bez zauważalnych skutków zewnętrznych może jedynie skracać czas wchodzenia w fazę ostrzegawczą choroby alkoholowej. W późniejszym etapie następuje przejście do fazy chronicznej choroby, która objawia się nagłym spadkiem tolerancji na alkohol.

Alkohol skraca pamięć

FAKT

Pijący częściej niż abstynenci zapominają, co chcieli zrobić. Z badań Uniwersytetu Teeside wynika, że spożywający duże ilości alkoholu mają o 30 procent więcej kłopotów z pamięcią, niż inni. Smakosze alkoholu zapominają o urodzinach bliskich, spotkaniach i płaceniu rachunków. Zdarza im się kilka razy opowiadać ten sam żart.

Leczy nerki

MIT

Piwo bywa polecane cierpiącym na kamicę nerkową (piasek w nerkach) ze względu na działanie moczopędne. Jednak to też alkohol, więc ma negatywny wpływ na inne układy i narządy.

Lampka wina nie przyspiesza raka piersi

FAKT

Nie ma związku między rakiem piersi a wypijaniem jednego kieliszka dziennie. Wyniki wielu badań wskazują jednak, że picie alkoholu w dużych ilościach zwiększa ryzyko choroby.

Kobieta szybciej wchłania i trawi alkohol

FAKT

To prawda, ale faktem jest też, że szybciej choruje od jego nadmiaru. Uczeni podejrzewają, że może to być związane z działaniem żeńskiego hormonu rozrodczego – estrogenu. Poza tym ciało kobiety zawiera mniej wody niż ciało mężczyzny, zatem stężenie alkoholu jest większe. Żeński organizm natomiast szybciej eliminuje alkohol z krwiobiegu, dlatego że kobieca wątroba jest większa.

Alkohol podnosi ciśnienie

FAKT

Ciśnienie podwyższa się już po pierwszym kieliszku i wzrasta w miarę picia, ale nie zawsze jest to dobre. Rośnie ryzyko podniesienia ciśnienia, a co z tym związane, ataku serca i wylewu.

Kierowca może ponownie prowadzić samochód, jeśli po spożyciu alkoholu trochę się prześpi

MIT

Stężenie alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu jest zależne od czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu, jego ilości, oraz wagi ciała osoby pijącej. Wątroba metabolizuje alkohol z prędkością przybliżoną średnio do 0,15 promila na godzinę. Sen nie ma wpływu na przyspieszenie tego procesu.

Kawa przyspiesza proces trzeźwienia

MIT

Kawa jest środkiem o właściwościach pobudzających, co może dawać poczucie otrzeźwienia. Nie przyspiesza jednak rozkładu alkoholu w organizmie.

Alkohol jest lekarstwem na dobry sen

MIT

Rzeczywiście spożycie alkoholu może ułatwić zaśnięcie, ale jest to wynikiem toksycznego oddziaływania zawartych w nim substancji na mózg. Sen nie jest wtedy naturalnym procesem fizjologicznym, jego jakość jest słaba i nie pozwala na pełną regenerację.

Alkohol może pomóc w radzeniu sobie z problemami i poprawia nastrój

MIT

W tym przypadku także faktem jest jedynie, iż na początku wrażenia po spożyciu alkoholu mogą być bardzo pozytywne, odprężające i poprawiające nastrój. Zwiększa poczucie atrakcyjności, pewności siebie oraz potocznie mówiąc „rozwiązuje język”. Łatwo jednak można wpaść w pułapkę. Powoduje to jedynie chwilowe oderwanie od problemów, które nadal pozostają nierozwiązane. Problemy nawarstwiają się, a po wytrzeźwieniu mogą powodować jeszcze większą frustrację, co znowu skłania do sięgnięcia po alkohol. To błędne koło najczęściej prowadzące do uzależnienia.

Wystarczy chcieć, żeby nie pić

MIT

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, iż nadmierne spożywanie alkoholu jest spowodowane jedynie chęcią i złą wolą osoby pijącej. Niestety, choroba alkoholowa upośledza proces podejmowania decyzji, co powoduje występowanie zjawiska uzależnienia. W takiej sytuacji niezbędne staje się podjęcie terapii.

 

Faktów, mitów oraz przesądów dotyczących spożywania napojów wysokoprocentowych jest jeszcze wiele więcej. Przedstawiliśmy jedynie kilka z nich. Pomimo, iż alkohol jest tak popularną używką, zwykle nie zastanawiamy się nad danymi dotyczącymi jego wpływu na nasz organizm. Warto je poznać, by uniknąć problemów i nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Arka

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...