Fakty i mity na temat glutenu – czy rzeczywiście jest on w diecie niezbędny? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Fakty i mity na temat glutenu – czy rzeczywiście jest on w diecie niezbędny?

25 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jeszcze do niedawna uznawano, że glutenu nie mogą jeść tylko osoby chore na celiakię czy inne tego typu zaburzenia. A potem nastała moda na niejedzenie glutenu i niemal wszystkie celebrytki reklamowały dietę bezglutenową. Jednocześnie żadna z nich zupełnie nie miała pojęcia, czym owy gluten jest. Taki oto paradoks. Jak wiadomo nie od dziś autorytetami próbują się robić osoby, które nie maja do tego odpowiednich kwalifikacji. Trzeba bowiem wiedzieć, że niejedzenie glutenu może powodować niedobory i w żadnym przypadku nie można go wykluczać z diety. Czas więc poznać fakty i mity na temat glutenu.

catering bez glutenu

Dieta bez glutenu jest dietą odchudzającą – fakt czy mit?

Oczywiście, że jest to mit. Dieta bezglutenowa nie jest w żadnym wypadku dietą odchudzającą. Odpowiednio zbilansowana może być pełnowartościowa. Jednak trzeba też wiedzieć, że nie jedząc glutenu można schudnąć i zapewne wiele osób chcąc pozbyć się dodatkowych kilogramów rzeczywiście owego glutenu nie spożywa. Ale to tylko i wyłącznie prosta droga do niedoborów. Zatem nie należy wykluczać glutenu, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań. Ale zacznijmy może od tego, czym jest owy gluten. Jest to nic innego jak grupa białek o charakterystycznej budowie. Gluten jest obecny w pszenicy, życie i jęczmieniu. I właśnie te białka mogą być przyczyną celiakii. Jednak glutenu nie mogą też spożywać osoby zmagające się z alergią czy nadwrażliwością na gluten. Jednak nim podejmiecie decyzję o rezygnacji z glutenu, skonsultujcie się z lekarzem.

Jak zdrowo się odżywiać nie jedząc glutenu?

Nie ma się co oszukiwać, że zbilansowanie diety bez glutenu jest łatwe. Niestety nawet małe ilości tego białka mogą powodować u Was nieprzyjemne objawy czy zaostrzać przebieg choroby. Z tego też tytułu przygotowanie diety w 100% wolnej od glutenu może nastręczać sporo problemów. Tym bardziej, że jeżeli będziecie stosować naprawdę restrykcyjną dietę i z obawy o to, że coś Wam może zaszkodzić zaczniecie eliminować sporo produktów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się u Was niedobory. Macie więc dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udanie się do dietetyka klinicznego, który przygotuje jadłospis, ale nadal będziecie musieli gotować. Z kolei drugie rozwiązanie jest naszym zdaniem lepsze i jest nim zamówienie cateringu bez glutenu. To rzeczywiście świetny pomysł. Tym bardziej że macie pewność, że dania są odpowiednio zbilansowane i bez glutenu, a przy tym są zdrowe i różnorodne. Wybierając catering bez glutenu można zdrowo jeść i smacznie jeść. Na pewno nie będzie w Waszym jadłospisie wiało nudą.

Celiakia – czy się z nią zmagasz?

Pamiętajcie, że nie można diagnozować się przez Internet. I diagnozę powinien postawić lekarz. My przedstawimy Wam czym jest celiakia i jakie ma objawy, ale to czy właśnie Wy się z nią zmagacie musi być potwierdzone badaniami. Już wiecie, że celiakia, to nic innego jak nietolerancja glutenu, która jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym i niestety utrzymuje się przez całe życie. U chorych po spożyciu glutenu dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego jelita cienkiego, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych. Niestety dochodzi wtedy do zaburzenia motoryki jelit i nieprawidłowego trawienia, ale też niewłaściwego wchłaniania substancji odżywczych zawartych w spożytych pokarmach. Wśród objawów najczęściej występuje gorsze samopoczucie po spożyciu glutenu, ale też bóle głowy, stawów czy drażliwość. U dzieci może natomiast pojawiać się biegunka tłuszczowa. Aby zdiagnozować celiakię wykonuje się testy serologiczne na obecność specyficznych klasie IgA.

Jeszcze inna przypadłość związana z nietolerancją glutenu

Obecnie coraz więcej mówi się o NCGS, czyli tzw. nieheliakalnej nadwrażliwości na gluten, określanej też skrótem NCGS (z ang. Non-Coeliac Gluten Sensitivity). To schorzenie może dotyczyć nawet 6% populacji i diagnozuje się je obecnie na podstawie wykluczeń. Nie ma jeszcze testów czy badań, które w 100% określiłyby czy dana osoba na nią cierpi.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...