Upływający czas „uderza” praktycznie w każdy element naszego ciała. Nie inaczej jest z oczami. Co więcej, wzrok jest zmysłem, na który czas oddziałuje szczególnie mocno i nie chodzi tu tylko o względy estetyczne. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne etapy eye-aging i jak się im przeciwstawiać.
Eye-aging krok po kroku
Po osiągnięciu 20. roku życia nasz wzrok uzyskuje optymalną formę. Jedyną przeszkodzę dla niego mogą stanowić wada wzroku lub też czynniki zewnętrzne, takie jak urazy mechaniczne. Mniej więcej w okolicy 35 – 40. roku życia powoli zaczynamy tracić ostrość widzenia z różnej odległości – dzieje się tak z powodu twardnienia soczewki, co staje się początkiem procesu starczowzroczności. Do tego dochodzą również inne symptomy – opadająca górna powieka, wypadające rzęsy, efekt tzw. suchego oka (zmniejszona możliwość wytwarzania łez), pomniejszenie źrenicy, mniejsza elastyczność soczewki, cieńsza i wrażliwsza na warunki zewnętrzne siatkówka, zakłócenie percepcji kolorów, osłabienie widzenia w ciemności. W wieku 60. lat mogą do tego dojść schorzenia, takie jak zaćma, czy jaskra. Oczywiście to, kogo i w jakim stopniu ten proces dotknie, zależy od wielu czynników, takich, jak np. uwarunkowania genetyczne.
Jak starzeją się okolice oka?
Skóra wokół oczu starzeje się dużo szybciej, niż pozostałe elementy twarzy. Wpływ na to ma fakt, że zmniejszeniu ulega warstwa komórek tłuszczowych znajdujących się wewnątrz skóry, przez co staje się ona o wiele cieńsza i bardziej delikatna. Poza tym, pojawiające się wokół oczu oznaki upływającego czasu spowodowane są ze zmniejszaniem się ilości wody w organizmie, co wpływa z kolei na zwolnienie procesów przemiany materii i powolne obumieranie komórek. Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że proces starzenia się rozpoczął, są cienie pod oczami, obrzęki i opuchlizna, za co można winić słabiej krążącą w skórze krew i limfę. Kolejny symptom to zmarszczki mimiczne, nazywane również kurzymi łapkami, a także zmarszczki poprzeczne tworzące się na powiece dolnej. Ich obecność związana jest z tym, że włókna kolagenowe i elastynowe w tym miejscu są coraz słabsze, dlatego zwiększa się podatność skóry na wiotczenie oraz tworzenie się zmarszczek.
Czy proces starzenia się oka jest nieuchronny?
Niestety tak, podobnie, jak w przypadku całego naszego organizmu – czeka to każdego w mniejszym lub większym stopniu. Istnieją jednak pewne działania, które mogą opóźniać, czy też hamować ten proces oraz sprawiać, aby czas obchodził się z naszymi oczami łagodniej. Oto one:
- ogranicz pracę nocą
- wykonuj regularnie jogę i masaż twarzy
- zadbaj o odpowiednio długi i dobry jakościowo sen (np. staraj się odzwyczaić od spania na boku lub brzuchu)
- pij ok 1 l wody dziennie
- stosuj zbilansowaną dietę opartą na regularnych posiłkach, bogatą w złożone węglowodany, owoce i warzywa, pełnowartościowe białko, tłuszcze roślinne, zioła i przyprawy zamiast soli – spożywane produkty powinny zawierać dużo witaminy A, C E, minerały: cynk, miedź, selen oraz glutation, luteinę i antocyjany
- ogranicz lub całkowicie wyeliminuj używki typu alkohol i papierosy
- zadbaj o codzienną pielęgnację okolic oczu, wspomagając się oczyszczającymi peelingami i jak najbardziej naturalnymi kremami anti-aging (np. Royal Ageless)
- zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne zapewniające optymalną ochronę przed promieniami UV
- udaj się do okulisty, gdy pojawią się pierwsze problemy z ostrością widzenia
- kontroluj stan wzroku podczas regularnych wizyt u okulisty
Starzenie się to nieodłączny proces w naszym życiu, na który jednak możesz mieć wpływ. Warto zadbać o to, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem oraz gładką skórą wokół oczu.