Esperal w Krakowie – czyli jak skutecznie zmusić się do niepicia
Esperal to związek chemiczny, który jest substancją czynną wszywki alkoholowej. Stosuje się ją u osób uzależnionych od alkoholu. Aktywnie wspiera ona proces wychodzenia z nałogu, wpływając na samopoczucie i stosunek pacjenta do substancji odurzającej. Ponieważ alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tą substancją.
Mimo że Esperal owiany jest niemal legendą, ciągle wiele osób stosuje tę metodę walki z uzależnieniem. To skuteczny „wspomagacz”, dzięki któremu niejeden pacjent wyrwał się z ciągu alkoholowego i poddał detoksykacji. Wiele mitów krążących w świecie wirtualnym i rzeczywistym wpływa jednak na nieufność pacjentów i ich niezdecydowanie.
Legalność i bezpieczeństwo
Esperal, znany również jako disulfiram, to substancja legalna i dopuszczona do obrotu i użytku w Polsce. Ponieważ przez pewien czas producent wstrzymał jego produkcję, pacjenci obawiali się, że na stałe zniknie on z polskiego rynku. Przerwa ta była jednak chwilowa, podyktowana koniecznością dostosowania rejestru leku do unijnych wymogów. Wtedy też odnotowano spadek dostępności zabiegów polegających na „zaszyciu” alkoholików. Lekarze nie mogli bowiem pozyskać substancji z legalnego źródła, dlatego też zaprzestali tej określonej działalności. Obecnie Esperal znów jest substancją szeroko dostępną. Ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do implantacji podskórnej.
Najczęściej obawy pacjentów wywołuje stwierdzenie, że Esperal ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Zabieg implantacji wszywki alkoholowej nie jest niebezpieczny. Prawidłowo wykonany nie boli, a tabletka wszczepiona podskórnie jest kompletnie niewyczuwalna. Gdy chory stosuje się do zaleceń lekarza i podczas terapii przy pomocy wszywki alkoholowej pozostaje trzeźwy, nie ma się czego obawiać. Problemy ze zdrowiem mogą rzeczywiście pojawić się dopiero w momencie podejmowania prób „przepicia” wszywki. Jeśli do swojego organizmu pacjent dostarczy alkohol, musi liczyć się z wystąpieniem wzmożonych objawów zatrucia alkoholowego. Właśnie w taki sposób działa wszywka.
Substancji nie da się „przepić”. Im więcej alkoholu spożyje pacjent w trakcie kuracji, tym gorsze i bardziej nasilone będą jego dolegliwości. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń pracy układów i narządów. Te z kolei prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia alkoholika. Dlatego też niezwykle istotne jest, by pacjent podczas kuracji znajdował się pod opieką. Może to być opieka specjalistyczna w ośrodku leczenia uzależnień lub troska najbliższych w środowisku domowym. W stosunku do osoby uzależnionej obowiązuje bowiem zasada ograniczonego zaufania.
Nieprawdziwe informacje, które szerzą głównie przeciwnicy wszywek, są mylące dla potencjalnych pacjentów. Niejednokrotnie bywa bowiem tak, że osoby dotychczas zainteresowane wdrożeniem tego sposobu walki z nałogiem w życie, po zasięgnięciu opinii i rad znajomych, rezygnują z niego. Niepotrzebnie.
Esperal – kontrowersje wokół tematu
Wiele kontrowersji wzbudza fakt, że Esperal jest substancją „odstraszającą” alkoholika od substancji odurzającej. Ta metoda terapii awersyjnej jest albo uwielbiana, albo znienawidzona przez pacjentów. Nie można jednak zaprzeczyć, że w przypadku wielu osób stanowi ona pierwszy krok do rozpoczęcia walki z uzależnieniem. Dzięki swojemu działaniu wpływa na zmianę nastawienia psychicznego uzależnionego do substancji, która do tej pory dostarczała jedynie pozytywnych bodźców. Wszywka z disulfiramem w połączeniu z alkoholem blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego, biorącego udział w trawieniu alkoholu. W związku z tym w organizmie alkoholika kumulują się niebezpieczne substancje, które nie mogą zostać strawione. Wywołują one dolegliwości przypominające nasilonego kaca.
Kontrowersje związane ze stosowaniem wszywek wynikają również z opinii głoszącej, że nie leczą one uzależnienia. To akurat jest prawda. Alkoholik nie może liczyć na to, że wszywka alkoholowa będzie cudownym lekiem na jego długotrwałe, często bardzo głębokie uzależnienie. Działanie wszywki polega na zniechęceniu pacjenta do spożywania alkoholu. Jednak całkowicie mu nie zapobiega. Jeżeli alkoholik będzie chciał znów sięgnąć po kieliszek, nie przeszkodzi mu w tym nawet wszywka. Najczęściej po pierwszej próbie jej „przepicia” pacjent zyskuje w sobie silniejszą motywację do walki z nałogiem. Nie oznacza to jednak, że by terapia Esperalem była skuteczna, należy łączyć ją z alkoholem. Wręcz przeciwnie. Wszywka alkoholowa powinna być traktowana jedynie jako element wspomagający proces terapii. Jej nieodłącznymi częściami powinno być:odtrucie alkoholowe oraz psychoterapia.
Awersja wspomagająca leczenie
Ponieważ po „zaszyciu” nawet niewielkie ilości alkoholu mogą wywołać negatywne dla organizmu skutki, istotna jest wstrzemięźliwość pacjenta. Nie jest ona jednak możliwa bez pomocy specjalistów. Przerwanie ciągu alkoholowego jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Odrzucenie alkoholu z dnia na dzień może spowodować niepożądane reakcje organizmu, które nazywa się szokiem metabolicznym. W związku z tym, że pacjent przestaje dostarczać do organizmu substancję odurzającą, powinien on mieć dostęp do profesjonalnej opieki i pomocy.
Wszywka alkoholowa powinna być zatem częścią kompleksowych i długotrwałych oddziaływań terapeutycznych. Najlepiej, jeśli świadomy problemu alkoholik zgłosi się dobrowolnie na leczenie. Od razu zostaje objęty specjalistyczną opieką, a metody terapii dobiera się do jego indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji.
Esperal Kraków
Dostępność Esperalu powoduje, że stopniowo zwiększa się popyt na tego rodzaju usługi. Przeprowadzenie zabiegu implementacji wszywki alkoholowej jest dostępny w większości placówek medycznych o działalności związanej z leczeniem uzależnień. Sam zabieg przeprowadza specjalista – lekarz chirurg – w otoczeniu wykwalifikowanego personelu medycznego. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność najwyższej jakości. Zabieg jest szybki, trwa około 30 minut. Dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nie tylko nie czuje bólu ani dyskomfortu, ale może wrócić do codziennych obowiązków niemal od razu po zakończeniu zabiegu i zaszyciu rany.
Dla pacjentów chcących w terapii uzależnienia wykorzystać Esperal, Kraków zapewnia taką możliwość. Zabieg wszycia tej substancji dostępny jest w ofercie Centrum Medycznego Galmedic. Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze pacjenci objęci są profesjonalną opieką, a całość zabiegu przebiega w komfortowej i dyskretnej atmosferze. Wsparcie udzielane przez personel również po zabiegu sprzyja skuteczności leczenia alkoholizmu przy wykorzystaniu tej metody awersyjnej.