Endometrioza i macierzyństwo – pilne potrzeby zdrowotne kobiet. Znamy laureatów V edycji konkursu „Grant na zdrowie”
W tegorocznej edycji konkursu „Grant na zdrowie” wyróżnienia otrzymały Fundacja Pokonać Endometriozę i jej projekt „EndoEdukacja dla Szkół” oraz projekt „Macierzyństwo jest możliwe”, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Finansowanie tych projektów pomoże szerzyć edukację na temat problemów, z którymi coraz częściej mierzą się współczesne kobiety oraz daje im szansę na ich rozwiązanie.
W Polsce potrzeby kobiet związane ze zdrowiem dotyczą nie tylko samej dostępności specjalnie dedykowanych im terapii. Kobiety często szukają wsparcia w zmaganiach z chorobą i pomocy w codziennym życiu. Odpowiedzią na ich potrzeby jest m.in. konkurs „Grant na zdrowie”, organizowany przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jego celem jest docenienie i promowanie stowarzyszeń realizujących projekty, które przyczyniają się do poprawy jakości życia i zdrowia kobiet.
– Cały czas mamy świadomość jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w obszarze zdrowia kobiet, dlatego po raz kolejny wspólnie z Gedeon Richter zorganizowaliśmy kolejną edycję konkursu Grant na zdrowie – tłumaczy Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta
i Edukacji Zdrowotnej. – Inicjatywy takie jak konkurs „Grant na zdrowie” są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – dodaje.
Nagroda to dobry początek
Konkurs „Grant na zdrowie” cieszy się od samego początku dużym zainteresowaniem,
a o wygraną co roku walczy kilkadziesiąt organizacji. W zakończonej właśnie piątej edycji przyznano dwa granty w wysokości 20 000 zł na realizację wyjątkowych projektów, poświęconych edukacji i profilaktyce zdrowia kobiet. Otrzymały je:
- EndoEdukacja dla Szkół, czyli program przygotowany przez Fundację Pokonać Endometriozę,
- Macierzyństwo jest możliwe – projekt zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
– Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła konkursowa zdecydowała się wybrać dwa, których wdrożenie może istotnie wpłynąć na poprawę jakości życia kobiet w Polsce. Cieszymy się, że po raz kolejny, już piąty, możemy mieć swój udział w realizacji tak wartościowych projektów – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Zrozumieć endometriozę – potrzeba edukacji rośnie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na tę chorobę cierpi nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym na świecie[1], a wciąż niewiele o niej wiemy. Szansą na wzrost świadomości dotyczącej endometriozy jest nagrodzony w konkursie „Grant na zdrowie” projekt EndoEdukacja dla Szkół, przygotowany przez Fundację „Pokonać Endometriozę”. Jego celem jest edukacja na ten temat wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Poza aspektem edukacyjnym, działanie ma ma promować wczesną diagnostykę, zdrowie reprodukcyjne, budowanie świadomości choroby i wsparcie młodzieży w dostępie do opieki medycznej.
– Endometrioza to choroba dotykająca kobiety w każdym wieku, również nastolatki. Wiele z nas pierwsze objawy choroby odczuwało już w szkole podstawowej. Mamy przykłady zagranicznych programów edukacyjnych prowadzonych w szkołach, takich jak australijski PPEP Talk, które pokazują, jak ważne jest włączenie do edukacji uświadamiania na temat endometriozy i bolesnego miesiączkowania – wyjaśnia Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji „Pokonać Endometriozę”. – Grant na zdrowie umożliwi nam sfinansowanie przygotowania materiałów edukacyjnych dla szkół, które będą dostosowane do wieku uczniów. Dzięki grantowi będziemy mogły również sfinansować druk i wysyłkę materiałów do wybranych szkół – dodaje.
Fundacja „Pokonać Endometriozę”[2] to organizacja non-profit, która zwiększa świadomość na temat endometriozy, wspiera osoby dotknięte chorobą oraz promuje wczesną diagnozę i leczenie, zgodnie ze światowymi standardami. Prowadzi działania edukacyjne, informacyjne i pomocowe skierowane do pacjentek, ich bliskich oraz środowiska medycznego. Realizuje projekty przełamujące tabu wokół zdrowia reprodukcyjnego, takie jak kampanie społeczne, warsztaty i webinary – wszystko to w ścisłej współpracy z ekspertami, co zapewnia wysoką jakość inicjatyw. Fundacja angażuje się również w projekty edukacyjne, np. „Świadomość Endometriozy w Szkołach”.
Niewydolność cieśniowo-szyjkowa – częsty powód wcześniej straty ciąży. Jak sobie pomóc?
Drugi „Grant na zdrowie” otrzymał projekt „Macierzyństwo jest możliwe”, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat mało znanej metody leczenia ciężkiej niewydolności szyjki macicy, czyli jej niezdolności do utrzymania ciąży do przewidywanego terminu porodu. Metoda ta polega na założeniu szwu (taśmy) TAC.
– Niewydolność cieśniowo-szyjkowa odpowiedzialna jest za 15-20% poronień i porodów przedwczesnych. Patogeneza tej dysfunkcji nie jest do końca poznana. Powszechną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy jest założenie szwu okrężnego (McDonalda) z dostępu przez pochwę. Niestety, postępowanie to nie jest skuteczne u około 13% pacjentek z ciężką niewydolnością szyjki macicy. W przypadku takich kobiet, będących zazwyczaj po kilku porodach przedwczesnych, szansą na macierzyństwo jest założenie szwu (taśmy) przezbrzusznego (transabdominal cervicoisthmus cerclage–TAC), którego skuteczność wynosi 95% – wyjaśnia dr Magdalena Konieczny z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. – Realizacja projektu pozwoli wdrożyć działania edukacyjno-informacyjne na temat tej metody leczenia. Będą one skierowane do kobiet z problemem niewydolności szyjki oraz lekarzy ginekologów, co zwiększy świadomość kobiet i medyków w tym zakresie. Rezultatem projektu będzie udostępnienie i usystematyzowanie w sieci (na stronie www) materiałów zawierających niezbędne informacje na temat możliwości leczenia ciężkiej niewydolności szyjki macicy. Opracowane w ramach grantu broszury z zawartą informacją o miejscach stosowania tej metody zostaną dostarczone do każdego oddziału ginekologiczno-położniczego w Polsce. W ten sposób podjęte działania mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesów macierzyńskich pacjentek, a tym samym poprawy jakości ich życia oraz ich rodzin – dodaje Magdalena Konieczny.
Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego[3] to organizacja, która zajmuje się promowaniem wiedzy i działań w obszarze zdrowia publicznego, organizując konferencje, projekty badawczo-rozwojowe oraz kampanie edukacyjne. Od 2015 roku organizuje Międzynarodowe Kongresy PTZP. Angażuje się w różne inicjatywy związane z poprawą zdrowia społeczeństwa, w tym m.in. w działania związane z pandemią COVID-19. PTZP jest również partnerem projektu „Sieć Wiedzy – co powinniśmy wiedzieć w czasach epidemii” oraz wspiera kampanię #WezSieZbadaj, promującą badania cholesterolu i glukozy.
[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis
[2] www.pokonacendometrioze.pl
[3] www.ptzp.org