Emigracja Polaków – przyczyny i skala zjawiska
Liczba osób bezrobotnych w Polsce posiadających wyższe wykształcenie jest bardzo duża. Skala bezrobocia wśród osób młodych, będących po studiach, jest najwyższa od wielu lat. Brak perspektyw na lepszą przyszłość sprawia, że wiele osób decyduje się na emigrację.
Ponad 20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju. Jest to ok 1\3 naszego narodu. Na wyjazd decydują się osoby zarówno z miasta, jak i wsi, w przedziale wiekowym od 19 do 30 lat. Powodem opuszczenia ojczyzny jest najczęściej poszukiwanie pracy oraz perspektywa większych zarobków. Dotyczy to osób głównie zaczynających swoją karierę zawodową. Brak stabilnego zatrudnienia i godnych zarobków w kraju sprawiły, że od 2004 roku masowo emigrujemy. Ze statystyk GUS-u wynika, że ok 30% emigrantów polskich ma wyższe wykształcenie. Najczęściej znajdują oni zatrudnienie w takich branżach jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo. Sporadycznie udaje się znalezienie pracy zgodne ze swoim wykształceniem.
Aby zdecydować się na emigrację, trzeba mieć bardzo dużo odwagi i determinacji. Inny kraj, obyczaje i kultura oszałamiają. Kolejną barierą jest obcy język. Czasem znalezienie pracy nie jest łatwe – szczególnie na początku. Zarówno my uczymy się wielu rzeczy, przebywając za granicą, jak i obywatele tamtego kraju uczą się czegoś od nas. Jest to także okazja do zdobycia doświadczenia i podszkolenia swoich umiejętności językowych.
Wiele osób decyduje się na powrót po paru latach do Polski. Jest to spowodowane najczęściej tęsknotą za rodziną, brakiem bezpośredniego kontaktu z bliskimi i chęcią osiągnięcia życiowej stabilizacji, o którą trudno za granicą, mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu, najczęściej z obcymi sobie ludźmi w sąsiednich pokojach.