Eksperci radzą jak prawidłowo zadbać o skórę dziecka
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu małego dziecka, jednak potrzebuje około trzech lat, aby osiągnąć pełną dojrzałość. Zanim to nastąpi, należy ją wspomagać i odpowiednio pielęgnować. Spytaliśmy specjalistów z Clinica Deramtologica w Gdańsku o rady w jaki sposób zadbać o skórę naszego dziecka.
Skóra niemowlęcia jest jego największym organem i stanowi aż 25 proc. całkowitej masy ciała. Dla porównania, skóra dorosłego człowieka to tylko 5 proc. masy całego ciała. Skóra chroni organizm przed utratą wody i bezpośrednim wpływem środowiska.
Zabezpiecza przed groźnymi mikroorganizmami: bakteriami, wirusami i grzybami. Pełni też funkcję termoregulacyjną. Ponadto skóra bierze udział we wchłanianiu i magazynowaniu wilgoci oraz odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii, gdyż za jej pośrednictwem organizm pozbywa się toksyn. Aby wszystkie te funkcje odbywały się u dziecka w sposób prawidłowi i niezaburzony konieczna jest odpowiednio dobrana do wieku dziecka pielęgnacja.
- Należy pamiętać, iż do mycia i smarowania skóry dziecka powinno się stosować wyłącznie preparatów przeznaczonych dla dzieci, bo te dla dorosłych zawierają związki chemiczne w stężeniach, które mogą być groźne dla zdrowia maluchów.
- Zarówno zimą, jak i latem trzeba smarować twarz dziecka kremem ochronnym zawierającym filtry przeciwsłoneczne. Jednakże kremy stosowane w chłodnych porach roku powinny być bardziej tłuste i oprócz filtrów UV zawierać substancje chroniące przed wiatrem i mrozem.
Radzi specjalista dermatolog – wenerolog dr n. med. Dorota Kozicka
Skóra dzieci rożni się pod wieloma względami od skory osób dorosłych, co można szczególnie zaobserwować w przypadku noworodków, niemowląt i małych dzieci. Pielęgnacja skory dziecka stanowi integralna część opieki nad dziećmi jak również ma duże znaczenie w profilaktyce chorób skory.
- Podstawowa czynnością w zabiegach pielęgnacyjnych jest mycie dzieci. Zaleca się mycie jeden raz dziennie w letniej wodzie z dodatkiem emolientów czyli preparatów nawilżających skore dziecka.
- Podczas zmiany pieluszki u małych wystarczy jedynie delikatnie przemyć skore gazikiem i czysta woda. Z uwagi na ryzyko alergii i podrażnienia skory nie należy stosować zapachowych chusteczek.
- Emolienty do mycia i nawilżania powinny być kupowane w aptece i nie zawierać substancji zapachowych i konserwantów. Po kąpieli należy osuszyć skore dziecka oraz posmarować całe ciało neutralnym balsamem, kremem lub emulsja, które zawierają takie składniki jak kwas linolenowy czy mocznik.
- Istotne znaczenie ma nieprzegrzewanie skory dzieci, warto zwrócić uwagę na skład ubrań, które noszą dzieci- najlepiej jeśli będą zawierały jak najmniej sztucznych włókien poliestrowych. W okresie letnim natomiast konieczne jest stosowanie kremów z filtrem aby zapobiec oparzeniom słonecznym u dzieci, które mogą mieć poważne skutki w późniejszych latach życia dziecka.
Radzi dermatolog dr n. med. Olivia Komorowska
- Należy używać specjalnych delikatnych preparatów do mycia, gdyż preparaty dla dorosłych mogą podrażniać skórę małego dziecka.
- Przy zmianie pieluszki skóra powinna być przemywana pod bieżącą wodą, a „mokre chusteczki” należy używać tylko w wyjątkowych sytuacjach np. podczas podróży.
- Należy odpowiednio dobierać ubrania, pamiętając iż ubrania syntetycznie wzmagają potliwość skóry, a wełniane mogą ją podrażniać.
- Kąpiel małego dziecka powinna się odbywać w wodzie o temperaturze 36-37 stopni, cieplejsza woda może wysuszać skórę dziecka.
- W trakcie upalnych dni należy unikać spacerów w porze największego nasłonecznienia, nawet krótka ekspozycja skóry na promienienie słoneczne u maluszka może spowodować oparzenie.
- W trakcie zimy dziecko powinno być smarowane tłustym ochronnym kremem, nie zawierającym wody.
Radzi specjalista dermatolog dr n. med. Marta Malek