E-zwolnienie lekarskie jako alternatywa dla tradycyjnego L4 | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

E-zwolnienie lekarskie jako alternatywa dla tradycyjnego L4

18 kwietnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zwolnienie lekarskie jest przywilejem każdego pracownika. Pozwala ono na uzyskanie świadczenia chorobowego oraz świadczeń pielęgnacyjnych. chroni także pracownika przed skutkami niestawienia się w miejscu pracy wywołanego chorobą. Każdy doświadczył w życiu sytuacji, kiedy stan zdrowia, najczęściej na skutek przejściowych infekcji, nie pozwalał na normalne wykonywanie obowiązków lub w przypadku chorób zakaźnych, stwarzał zagrożenie także dla otoczenia. W takiej sytuacji pozostanie w domowej izolacji, jest najbardziej odpowiedzialnym zachowaniem. Pozwala na szybsze odzyskanie zdrowia oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą kropelkową.

choroba

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie

Tradycyjnie zwolnienie lekarskie wystawia lekarz na podstawie wywiadu oraz badania, stwierdzając wystąpienie jednej z jednostek chorobowych, które stanowią podstawę do wystawienia zwolnienia. Zwolnienie lekarskie nie obejmuje wyłącznie stanów fizycznych, ale także zaburzenia psychiczne. Często te ostatnie są wprost wynikiem pracy, nadmiernej ilości obowiązków oraz towarzyszącym im stresom. Papierowe zwolnienie należało dotychczas dostarczyć do pracodawcy w celu poinformowania o powodzie nieobecności i jej usprawiedliwienia. Jednak forma papierowa została obecnie skutecznie zastąpiona przez formę elektroniczną. Rozwój technologii i postępująca informatyzacja i ujednolicenie systemów dały możliwość zastąpienia tradycyjnego zwolnienia przez elektroniczny zamiennik. Takie zwolnienie wprowadzane jest wraz z kodem jednostki chorobowej do systemu, do którego podgląd ma pracodawca. Nie ma zatem konieczności dostarczania zwolnienia. Wygoda i usprawnienie przepływu informacji są wyznacznikami postępu technologicznego.

Nowe formy uzyskania zwolnienia

Obok zwolnień elektronicznych pojawiły się także nowoczesne formy kontaktu z lekarzami. Obecnie za sprawa dostępności do usługi teleporad i porad online jest także możliwość bez wychodzenia z domu skonsultowania wyników badań, uzyskania recepty oraz zwolnienia lekarskiego. L4 online można także uzyskać przez niektóre licencjonowane serwisy internetowe. W ten sposób szybko i wygodnie można w nagłych przypadkach uzyskać zwolnienie lekarskie. Takie zwolnienie opiera się na tych samych podstawach prawnych, co tradycyjne zwolnienie, uprawnia do uzyskania świadczeń, jest w pełni legalne.

Dostęp do usług medycznych online pozwala na ograniczenie kosztów i czasu potrzebnych na podstawowe konsultacje oraz dodatkowe usługi takie jak pozyskiwanie recept, czy uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Oczywiste jest, że w życiu zdarzają się sytuacje nagłe, całkowicie nieprzewidywalne, które niejednokrotnie uniemożliwiają wizytę osobistą u lekarza. Dzięki konsultacjom i dodatkowym usługom dostępnym bez wychodzenia z domu w każdej sytuacji pacjent ma dostęp do realizacji podstawowych przysługujących mu praw w zakresie ochrony zdrowia. Możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego bez czekania w kolejkach nie jest przywilejem, a prawem każdego pracownika opłacającego składki zdrowotne.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szkło w domu, jak to u Was wygląda?…
Tak, ja już widzę jak kryształki szkła rozsypują się u mnie na podłodze. Zwłaszcza...
Torba podróżna czy walizka na kółka…
Najczęściej korzystam z walizek, bo przy cięższym bagażu nie trzeba się wysilać nosząc...
Maskowanie koloru licówkami
Tylko że teraz mnóstwo osób je nosi i oswajamy się z tym widokiem,...
Kosmetyki do pielęgnacji miejsc int…
Polubiłam się z szarym mydłem gdy zaczęły mi dokuczać ciągłe wysypki. Takiego perfumowanego nie...