E-papieros zwalcza nałóg?

21 lutego 2011, dodał: ilona.sonta
Artykuł zewnętrzny

Polska to jedno z państw, które od niedawna wprowadziło przepisy antynikotynowe. Zdecydowanie utrudnia to życie palaczom. Nowa ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych funkcjonuje od 15 listopada 2010 roku.

Od tego czasu przez Polskę przechodzi wiele komentarzy. Ustawa ma wielu zwolenników ale również przeciwników. Jednak faktem jest,  że palenie szkodzi, to problem wielu Polaków. Średnio w Polsce co roku na choroby związane z paleniem umiera około 65 tys. osób.

Znamy różnego rodzaju metody rzucania palenia gumy, plastry nikotynowe. Na wielu palaczy te metody niestety nie działają i są również tacy, którzy palenia wcale rzucić nie chcą. Wobec tej sytuacji firmy tytoniowe idąc za śladem nowej technologi, dostosowują się do przepisów jak i do palaczy. Starając się tym samym promując zdrowy styl życia.

Od roku w każdym dużym centrum handlowym kupić możemy e- papieros. Przyrząd, który w równy sposób zaspokaja głód nikotynowy. E-papieros, to jeszcze bardzo młody wynalazek, produkowany głównie w Chinach. Producenci firm tytoniowych twierdzą, że są ona nie szkodliwe porównując je do tradycyjnych papierosów. Pomimo tego literatura naukowa, nie wyklucza jego wad, ponieważ nie ma za dużo wyników badań dotyczących korzyści zdrowotnych. Elektroniczny papieros wyglądem przypomina tradycyjnego, smakuje i wypuszcza dym jak klasyczny, bez konieczności wdychania nieprzyjemnego zapachu przez biernych palaczy. Można rzec, że e-papieros jest najlepszą alternatywą dla obu stron. Palacz cieszy się czynnością palenia nie szkodząc innym i nie łamiąc prawa cywilnego. E-papieros to ekologiczne urządzenie, nie posiada on substancji smolistych. Jest nie szkodliwy dla otoczenia i można go palić wszędzie zgodnie z nową ustawą.
Budowa e-papierosa
Wyglądem przypomina prawdziwy lecz skład jego jest całkowicie inny. Papieros jest zbudowany z baterii, atomizera i wkładu. Przekazuje on nikotynę do organizmu poprzez inhalację. Do jego napełnienia potrzebny jest specyficzny płyn nazywany liquidem. Liquid ma różne smaki i zawartość nikotyny. Jego wartość waha się od 0mg do 24mg. Dawka zerowa jest dla palaczy, którzy lubią palić ale nie potrzebują nikotyny.

Nie taki dobry jak go reklamują
Wymieniamy tak wiele zalet, jednak okazuje się że e-papieros nie do końca jest bez wad. Nikotyna, którą zawiera e-papieros to w dalszym ciągu ta sama substancja szkodząca i uzależniająca, dlatego jest przeznaczony tylko dla palaczy. Osoba, która nigdy wcześniej nie paliła również może się od niego uzależnić. Nikotyna to jedna z najbardziej uzależniających i rakotwórczych substancji. Morał z tego taki, że produkt ten jest z jednej strony niewinnie wyglądającym urządzenie, które promuje zdrowy styl życia a w rzeczywistości uzależnia od nikotyny. Wielu z was zastanawia się pewnie ile kosztuje taki cudowny gadżet i jego palenie. Zdania są podzielone, na osoby które nie miały do czynienia z paleniem twierdzą, że jest to również drogie jak palenie zwykłych papierosów oraz na e-palaczy którzy są świadomi ile ta przyjemność kosztuje. Na forach internetowych można wiele poczytać na ten temat. Mogę natomiast przybliżyć wysokość pierwszego wkładu, który musimy ponieść aby taki e-papieros nabyć, ceny wahają się od 170zł do 440 zł.
Zachęcam jednak osoby palące tradycyjnie do spróbowania e-papierosa. Jest on jednak mniej szkodliwy a w swoich oczekiwaniach również się nie zawiedziecie. Palacz musi sam dobrać papierosa do swoich potrzeb oraz liguid ze względu na wartość i smak. Ludzie, którzy spróbowali nie chcą wracać do tradycyjnych papierosów a być może jest to dobra alternatywa na pozbycie się palenia na zawsze.

Autor: Ilona Sońta





FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.