URODA I ZDROWIE

Dziecko na gigancie

28 lipca 2011, dodał: katarzyna.kucharska.belle

Okres wakacji to czas, w którym nastolatkowie podejmują decyzję o ucieczce z domu. Tak zwany gigant jest zjawiskiem wciąż popularnym. Rokrocznie z domów ucieka kilka tysięcy młodych ludzi. Jakie są powody ucieczek i jak im zaradzić? Najczęściej z domu ucieka młodzież. Okres dorastania jest ciężki dla większości nastolatków. Kłótnie i niezrozumienie ze strony rodziców skłaniają młodych ludzi do ucieczek.

Nie jest tak, że gigant wybierają tylko dzieciaki z tzw. patologicznych domów. Ucieczki dotykają różnych dzieci, a co najgorsze, wiek osób wybierających takie rozwiązanie się obniża. Okres letni to wzmożony czas ucieczek z domów. Pogoda i wysoka temperatura pozwala młodym ludziom przetrwać te kilka miesięcy bez dachu nad głową.

Dlaczego?

Powodem dlaczego nasze dziecko może zdecydować się na ucieczkę jest po prostu nuda i brak zajęcia. Młodzi, pełni energii nastolatkowie ciągle są spragnieni nowych wrażeń. Kiedy nie mają okazji w ciekawy sposób spędzić wakacji, bo nie stać nas na obóz lub wspólne wczasy nasze dziecko pod wpływem znajomych może zdecydować się na gigant. Warto więc przemyśleć i porozmawiać z dzieckiem o jego planach wakacyjnych. Lepiej będzie jeśli pojedzie na kilka dni ze znajomymi czy spędzi czas u kolegów. Rodzice często nie godzą się z takim rozwiązaniem sytuacji, a wtedy młody człowiek buntuje się  i ucieka.

Nasze dziecko może zdecydować się na gigant także za sprawą namowy rówieśników. Chęć zaimponowania jest w tym wieku bardzo silna, a wszelkie niepodporządkowanie się grupie jest niemile widziane. Należy dużo rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat tego z kim spędzają wolny czas. W czasach kiedy jesteśmy zajęci pracą na dwóch i więcej etatach jest to trudne ale konieczne. Nie zapominajmy o naszych dzieciach. Nieodpowiednie towarzystwo  może skłonić nasze dziecko do podjęcia decyzji o ucieczce z domu, zadbajmy więc o to aby poznać znajomych naszych pociech.

Nieporozumienia w rodzinie także mogą być powodem dla których nasze dzieci wybierają gigant. Pragną w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, odwracając ją jednocześnie od innych problemów. Sytuacjami, które w szczególny sposób mogą być czynnikiem skłaniającym do ucieczki z domu jest chociażby rozwód rodziców czy narodziny dziecka. W obu przypadkach młodzi ludzie mogą poczuć się osamotnieni i niechciani. Podczas kłótni mogą paść niechciane słowa, które ranią szczególnie dzieci. Nastolatkowie wymagają specjalnej uwagi i zainteresowania ze strony dorosłych. Ich bunt mówi: spójrz na mnie i zainteresuj się. Nie możemy więc lekceważyć problemów w rodzinie mówiąc, że one dotyczą dorosłych. Aby uniknąć takiej sytuacji należy dużo rozmawiać z dziećmi. Nowe, często zmieniające całe życie decyzje mogą być wstrząsem nie tylko dla nas ale przede wszystkim dla naszych dzieci.

Jak temu zaradzić?

Chęć poczucia się jak dorosły, przeżycia wyjątkowej przygody, zaimponowania rówieśnikom czy zwrócenia na siebie uwagi to najczęstsze motywy ucieczek z domu. Jeśli nasze dziecko daje nam jakiekolwiek sygnały tego, że dzieje się źle zwróćmy na nie uwagę. Nie zatracajmy się w pracy, rozmawiajmy z naszymi dziećmi. Wskazówkami, które pomogą rozpoznać nam sytuacją, która może zakończyć się ucieczką z domu naszego dziecka są:

  • nowi znajomi, starajmy poznać się kolegów naszych dzieci.
  • chodź regularnie na wywiadówki do szkoły, rozmawiaj z nauczycielami, może w klasie pojawiają się jakieś problemy i warto by je rozwiązać.
  • postaraj się by dziecko nie było świadkiem ewentualnych kłótni między Tobą a mężem/partnerem. Sytuacje konfliktu wyjątkowo źle wpływają na psychikę młodych ludzi.
  • nie rób dziecku awantur, nie krzycz na nie bo to i tak nie odniesie skutku a tylko zrazi do Ciebie.
  • pomagaj dziecku rozwiązywać problemy, niektóre z nich choć Tobie wydają się błahe mogą, przerosnąć wytrzymałość psychiczną dziecka.
  • nie stawaj mu wygórowanych wymagań, przerost ambicji rodziców, także może być problemem i sytuacją konfliktu w domu.
  • w miarę dorastania dawaj mu więcej swobody (w granicach rozsądku), może lepiej jeśli zgodzisz się na ten kilkudniowy wypad czy noc u znajomych.
  • pamiętaj, że każdy ma prawo do swojej prywatności, nie czytaj korespondencji mailowej dziecka, sms’ów w komórce.

Przede wszystkim jednak rozmawiajmy z naszymi dziećmi. Postarajmy się być cały czas na bieżąco jeśli idzie o jego sprawy szkolne, prywatne czy uczuciowe. Nie pozwólmy na to aby zamiast rozmowy z nami wybrało gigant, który może być tak niebezpieczny. Podróże autostopem, dla młodych dziewczyn mogą skończyć się gwałtem, a nawet morderstwem. Zadbajmy więc o nasze relacje z dziećmi nie tylko w wakacje.
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak przygotować jarmuż?
Lekkie podsmażanie nie zaszkodzi, podobnie jak szpinak można go przygotować, lub np. zapiekany pod...
Zasłony i meble w kwiaty - hit?
A ja tak, lubię wesołe wnętrza...
plany;)
Ja mam w planach wyjazd nad morze zaraz po zakończeniu kwarantanny związanej z epidemią,...
Jak zmienić kolor starego fotela?
Są fajne pokrowce na fotele w sklepach, można też samodzielnie coś uszyć...