Drewniany stół z blatem Live Edge – modny element aranżacyjny

25 sierpnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Co charakteryzuje drewniany stół z blatem typu Live Edge? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Jak dbać o drewniany stół i w jaki sposób przeprowadzić jego renowację? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Stół z blatem Live Edge – czym się charakteryzuje?

Stoły z litego drewna królują we wnętrzach naszej kuchni, jadalni czy salonu. Przede wszystkim odznaczają się wysoką jakością i odpornością, łatwością w utrzymaniu ich czystości, możliwością samodzielnej renowacji oraz uniwersalnym charakterem. Współcześnie na popularności zyskują zwłaszcza drewniane stoły z blatem Live Edge, inaczej stoły z blatem naturalnym.

Blat Live Edge charakteryzuje się tym, że wykonuje się go z jednego kawałka drewna, przy równoczesnym zachowaniu naturalnych krawędzi materiału. Dzięki temu stół przybiera unikatowy wygląd, wyróżniając wnętrze, a równocześnie dopasowując się do jego designu. Nieregularne brzegi blatu tworzą indywidualny charakter mebla, dzięki czemu wpisują się w najnowsze trendy aranżacyjne.

Uwaga: Drewno to również materiał prozdrowotny i zalecany dla alergików ze względu na właściwości antystatyczne. Oznacza to, że stół nie będzie przyciągać kurzu.

Stoły z drewnianym blatem Live Edge są niepowtarzalne ze względu na to, że blat zachowuje naturalny układ słojów, sęków oraz przebarwień. Nie znajdziemy drugiego takiego samego mebla ani identycznego kawałka drewna. To właśnie wyróżnia drewniane meble na tle tych produkowanych masowo i dostępnych we wszystkich sklepach meblowych, czyli wykonywanych np. ze sklejki.

Stół z blatem Live Edge – do jakiego wnętrza?

Stół wykonany z drewna wpasuje się do każdego typu aranżacji ze względu na jego uniwersalność. Jeżeli preferujemy wnętrza w stylu nowoczesnym, loft, industrialnym, to możemy postawić na stół z blatem Live Edge oraz z metalowymi nóżkami i fantazyjną bryłą. Klasyczne, drewniane nóżki (zarówno cienkie, jak i grube, niskie, długie) również wyróżnią nowoczesną kuchnię, jadalnię czy salon, a także stworzą spójną całość np. z pomieszczeniem w stylu vintage, rustykalnym czy skandynawskim.

Wybór stołu o ciepłej barwie drewna optycznie rozjaśni pokój, a także wprowadzi do niego przytulną atmosferę. Równocześnie nie będzie kontrastować z minimalistycznymi aranżacjami.

Wybór stołu – na co zwrócić uwagę?

Kierując się kwestiami estetycznymi przy wyborze stołu, nie możemy zapominać również o jego względach praktycznych. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać rozmiar stołu tak, aby pasował do wnętrza. Zbyt mały mebel wizualnie „rozpłynie się” w pokoju o dużym metrażu, natomiast okazały stół sprawi, że mała kuchnia czy jadalnia będzie uchodzić za nieprzemyślaną, źle zaaranżowaną i zagraconą.

Zastanówmy się również nad charakterem stołu. Czy będziemy z niego korzystać na co dzień? Czy organizujemy imprezy rodzinne z dużą ilością gości? Ilu domowników będzie regularnie zasiadać przy stole? Odpowiedzi na powyższe pytania powinny ułatwić nam dobranie rozmiaru tego mebla.

Przyjmuje się, że odstęp pomiędzy krawędziami blatu a ścianą oraz pomiędzy krawędziami stołu a innymi meblami powinien wynosić jeden metr. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli przesuwać krzesła oraz otwierać szafki i szuflady w meblach sąsiadujących ze stołem.

Jeden użytkownik stołu optymalnie potrzebuje około 60 centymetrów długości stołu, a od drugiej osoby – siedzącej naprzeciwko – powinno go oddzielać około 100 centymetrów powierzchni roboczej blatu.

Poniżej przedstawiamy wymiary przykładowego stołu z prostokątnym blatem w przeliczeniu na liczbę jego użytkowników:

  • dwie osoby – rozmiar stołu 60 cm x 80 cm,
  • cztery osoby – rozmiar stołu 80 cm x 120 cm,
  • sześć osób – rozmiar stołu 80 cm x 140 cm,
  • osiem osób – rozmiar stołu 80 cm x 160 cm,
  • dziesięć osób – rozmiar stołu 90 cm x 200 cm.

Wybór dodatków

Wybierając drewniany stół z blatem typu Live Edge, nie musimy decydować się na zakup dodatków. Blat stołu sam w sobie jest reprezentacyjny i nadaje wnętrzu charakteru – nie zasłaniajmy więc go za pomocą obrusa czy bieżnika. Na stole możemy umieścić np. drobne rośliny w kamiennej doniczce czy fantazyjny wazon.

W przypadku drewnianych blatów zaleca się natomiast stosowanie podstawek pod talerze i kubki. Dzięki nim ochronimy drewno przed negatywnym działaniem wysokich temperatur.

Ważną kwestią jest także oświetlenie pomieszczenia. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ światło odgrywa ważną rolę we wnętrzu, tworząc niepowtarzalny nastrój. Możemy zdecydować się np. na okazały żyrandol, który zawiśnie nad stołem lub na oświetlenie punktowe.

Do stołu drewnianego będą pasować praktycznie wszystkie rodzaje krzeseł, również te całościowo wykonane z drewna, z metalowymi elementami czy tapicerowane. Chcąc stworzyć spójność aranżacyjną, zalecamy, aby elementy drewniane (lub imitujące swoim wyglądem naturalne drewno) były dobrane kolorystycznie do barwy stołu.

Jak dbać o stół drewniany?

Stoły drewniane nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że nie należy traktować ich wszelkiego rodzaju środkami czyszczącymi. Unikajmy detergentów, a środki pielęgnacyjne do drewna dobierajmy zgodnie do sposobu jego impregnacji, czyli olejowania lub lakierowania. Najlepiej, abyśmy średnio raz w tygodniu przecierali blat z pomocą suchej, miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że drewno to naturalny materiał, który może zwiększać lub zmniejszać swoją objętość pod wpływem wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Stół z blatem Live Edge – samodzielna renowacja

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, stół z drewnianym blatem możemy samodzielnie odświeżyć. Jest to wyjątkowa zaleta, ponieważ przy codziennym użytkowaniu mebla, mogą pojawić się na nim większe lub mniejsze zarysowania, a także obicia. Wystarczy, że powierzchnię blatu delikatnie potraktujemy papierem ściernym, a następnie nałożymy olej lub lakier – w zależności od tego, czy wcześniej mebel był poddawany zabiegowi olejowania lub lakierowania.

Zwłaszcza olejowanie, czyli pokrywanie powierzchni mebla olejem meblarskim w celu ochrony kompozytu przed działaniem czynników zewnętrznych, podkreśla naturalną fakturę oraz charakter drewna.

 

źródło zdjęć: „The Beds”.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz