Dowiedz się, jak prać poszczególne materiały i rzeczy, by ich nie zniszczyć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dowiedz się, jak prać poszczególne materiały i rzeczy, by ich nie zniszczyć

29 listopada 2022, dodał: Alfa i Omega

Share and Enjoy !

Shares

Pranie nie jest czynnością ani trudną, ani męczącą. W końcu do dyspozycji mamy automaty i pralki. Niemniej jednak czasami pranie niektórych rzeczy, czy też materiałów okazuje się problematyczne. Chwila nieuwagi czy niewiedza może spowodować trwałe zniszczenie rzeczy i materiałów. Dlatego dziś podpowiemy, jak prać poszczególne materiały i rzeczy, zwłaszcza te problematyczne, jak bielizna, buty czy delikatne materiały.pranie

Jak prać bieliznę?

Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą temperaturę prania i odpowiednie środki piorące. Generalnie bieliznę z wełny, lnu, aksamitu czy kaszmiru, czyli materiałów delikatnych, należy prać w temperaturze 30 stopni. Z kolei w przypadku kolorowej bawełny najlepiej ustawić na automacie temperaturę 40 stopni. W wyższej temperaturze można prać bieliznę z białej bawełny – tu pokrętło czy elektroniczne ustawienie może wskazywać 60 stopni. Biustonosze, a także bieliznę z delikatnych materiałów, czy z dodatkiem fiszbin najlepiej prać w specjalnych woreczkach. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia materiału i nadmiernego tarcia. Do prania bielizny można sięgnąć po hipoalergiczne środki piorące – ze względu na ryzyko podrażnień stref intymnych.

O czym należy pamiętać, piorąc buty w pralce?

Wiele osób decyduje się na pranie butów w pralce. Jak prać buty i czy każde nadają się do takiego oczyszczania? Oczywiście nie należy prać w pralce butów ze skóry – i to zarówno tej syntetycznej, jak i naturalnej. Skóra nie lubi nadmiaru wilgoci, a do pielęgnacji skóry naturalnej nie można stosować mocnych detergentów. W pralce można natomiast prać buty sportowe, wykonane z tekstyliów. Buty, które trafiają do pralki, nie mogą być gumowe czy nubukowe. Warto sprawdzić, czy producent obuwia nie zaznaczył, w jakiej temperaturze i w jaki sposób można prać buty sportowe. Przed praniem trzeba wyciągnąć z butów sznurówki i wyprać je osobno. Z kolei buty oczyszczone z błota, kamieni czy śladów materiałów budowlanych można prać w pralce w specjalnym woreczku. Należy zwrócić na to uwagę, bo błoto może spowodować zanieczyszczenie pralki, które będzie niezwykle trudne do usunięcia, a przede wszystkim taka praca będzie czasochłonna. Zatem zabłocone buty lepiej myć ręcznie.

Jak prać materiały delikatne i włochate tkaniny?

Wiele osób zastanawia się, jak prać jedwab i inne delikatne tkaniny. Już wiadomo, że temperatura powinna być dostosowana do materiału. W przypadku jedwabiu to oczywiście 30 stopni. Z naprawdę delikatnymi materiałami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. W przypadku zapierania jedwabiu w zimnej wodzie z dodatkiem detergentu, po skończonej pracy trzeba pamiętać, że nie można wykręcać materiału. Nie można tego także robić po praniu. Jak zatem odsączyć nadmiar wilgoci? Można użyć dwóch ręczników frotte. Na jednym kładzie się jedwabną rzecz, a drugim należy odsączyć jak najwięcej wilgoci, przykładając go do materiału. Do prania delikatnych tkanin warto stosować specjalne woreczki. Są osoby, które decydują się na pranie w orzechach piorących, choć oczywiście proszek i środek zmiękczający do danego materiału także zdadzą tu egzamin. Jeżeli chcemy prać włochate tkaniny, to pamiętajmy o odwróceniu ich na lewą stronę. Dzięki temu unikniemy wyrwania włókien i zanieczyszczenia pralki. Aby tak się nie stało, musimy także zrezygnować z wirowania. Pamiętajmy o praniu w niskiej temperaturze (30 stopni), czyli takiej w jakiej pierzemy wszystkie delikatne tekstylia. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega pranie sztucznego futra krok po kroku. Pamiętajmy, że włochate tkaniny najlepiej suszyć w łazience, gdy bierze się prysznic, bo świetnie  ten proces wspomaga para wodna. Wybierzmy też odpowiednie środki piorące.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szkło w domu, jak to u Was wygląda?…
Tak, ja już widzę jak kryształki szkła rozsypują się u mnie na podłodze. Zwłaszcza...
Torba podróżna czy walizka na kółka…
Najczęściej korzystam z walizek, bo przy cięższym bagażu nie trzeba się wysilać nosząc...
Maskowanie koloru licówkami
Tylko że teraz mnóstwo osób je nosi i oswajamy się z tym widokiem,...
Kosmetyki do pielęgnacji miejsc int…
Polubiłam się z szarym mydłem gdy zaczęły mi dokuczać ciągłe wysypki. Takiego perfumowanego nie...