Dostrzec problem retinopatii cukrzycowej | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dostrzec problem retinopatii cukrzycowej

1 sierpnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Cukrzyca to jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku. Szacuje się, że dotyka dziś ponad 420 milionów mieszkańców naszej planety, z czego u ponad jednej trzeciej nie jest jeszcze w ogóle zdiagnozowana! Wysoka częstość jej występowania sprawia niestety, że jako społeczeństwo, powoli przyzwyczajamy się do tego faktu. Jednak cukrzycy pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć, gdyż może nieść ze sobą bardzo groźne powikłania dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest tzw. retinopatia cukrzycowa. Co to takiego i czy należy się jej bać?

Wpływ cukrzycy na nasze oczy

Niektórym trudno jest uwierzyć jak to możliwe, że choroba metaboliczna, jaką jest cukrzyca, może mieć jakiś wpływ na narząd wzroku. Przecież wydaje się, że to dwie zupełnie różne, niepowiązane ze sobą kwestie… Pozory jednak mylą! Występująca w cukrzycy hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy we krwi) powoduje m.in.: zaburzenia krążenia w małych naczyniach krwionośnych – również tych, które znajdują się w oku. W efekcie dochodzi do niedotlenienia siatkówki (jednej z najważniejszych struktur ludzkiego narządu wzroku), a także do groźnych przesięków i krwotoków.

Vidium Medica

O tym, jak poważny jest to problem niech świadczy fakt, że retinopatia cukrzycowa może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak jaskra i zaćma, a także doprowadzić do całkowitej utraty wzroku!

Jak objawia się retinopatia cukrzycowa?

Z racji tego, że zazwyczaj nie wiąże się ona z bólem, wystąpienie pierwszych oznak schorzenia można łatwo przegapić. Najczęstszymi objawami są: pogorszenie widzenia w nocy, spadek ostrości wzroku, a także pojawianie się mroczków przed oczami. Jednak początkowo potrafią być one zupełnie niezauważalne, a o istnieniu retinopatii cukrzycowej możemy dowiedzieć się tylko dzięki specjalistycznemu badaniu okulistycznemu. Bez niego, dopiero z czasem zaczynamy dostrzegać, że coś jest nie tak. Ostatnim symptomem długo rozwijającego się schorzenia, świadczącym również o zaniedbaniach w prewencji ze strony pacjenta, jest całkowita utrata wzroku. Dlatego trzeba regularnie badać się okulistycznie i kontrolować poziom cukru we krwi.

Badania stosowane w diagnostyce retinopatii cukrzycowej

Podstawowo wykonuje się wziernikowanie dna oka z oceną tarczy nerwu wzrokowego. Bardzo ważne jest badanie komórek zwojowych GCC (stosowane także w diagnozowaniu jaskry), które pozwala stwierdzić obecność zmian praktycznie tuż po ich pojawieniu się, na długo zanim dołączą do nich objawy kliniczne. Prócz tego, bada się jeszcze warstwy siatkówki, wykonuje USG, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometrię), a także tzw. angiografię fluoresceinową. Jest więc co najmniej kilka możliwości wczesnego wykrycia rozwijającej się retinopatii cukrzycowej – trzeba tylko dać sobie na to szansę. Cały lub częściowy pakiet takich właśnie badań okulistycznych możemy wykonać w przystępnej cenie w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Jak zadbać o swoje oczy w retinopatii cukrzycowej

Zmiany w narządzie wzroku pojawiające się u diabetyków, mogą się od siebie różnić zarówno zakresem, jak i stopniem nasilenia. Niektórzy przez lata ich nie odczuwają. Z racji, że nie wiążą się z bólem, pacjentom długo może się wydawać, że z ich oczami wszystko jest w porządku.

Dlatego nie należy lekceważyć możliwości wystąpienia retinopatii – szczególnie, że z czasem jej ryzyko wzrasta. Bardzo ważne jest, by dbać o swój wzrok i przez to je minimalizować. Zdrowy styl życia, czyli regularnie podejmowana aktywność fizyczna, przestrzeganie zaleconej przez lekarza odpowiednio zbalansowanej diety, a także rzucenie palenia naprawdę robią różnicę! Niekontrolowana glikemia i zaniedbanie nawyków zdrowego stylu życia, bardzo często prowadzi
do najgroźniejszych skutków retinopatii cukrzycowej, jakimi są nieprawidłowa proliferacja naczyń krwionośnych i obrzęk plamki (stanowiącej centralną część siatkówki). A stąd już tylko krok do utraty wzroku!

Leczenie retinopatii cukrzycowej – laseroterapia i co jeszcze?

Współczesna medycyna oferuje diabetykom laseroterapię siatkówki z zastosowaniem nowoczesnego koagulacyjnego lasera neodymowo-yagowego. Zabieg taki polega na usunięciu miejsc niedokrwionych na siatkówce, co zmniejsza ryzyko utraty wzroku. Jest bardzo krótki (wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia) i bezbolesny (w znieczuleniu miejscowym). Z reguły bardzo szybko można po nim powrócić do normalnego funkcjonowania. W terapii wykorzystuje się także specjalne zastrzyki do ciała szklistego, a jeszcze inną opcję stanowi witrektomia (czyli jego usunięcie), stosowana w zaawansowanym stadium choroby. Bez względu jednak na to, jak duże są dzisiejsze możliwości terapeutyczne, zawsze aktualne będzie stare porzekadło, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego podstawą terapii retinopatii cukrzycowej jest wspomniany już wcześniej zdrowy styl życia. Utrzymywanie odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego oraz prawidłowego stężenia we krwi lipidów i węglowodanów jest kluczowym działaniem podejmowanym w celu zahamowania jej postępów. W efekcie poprawi się nie tylko nasze zdrowie, ale i samopoczucie!

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...