Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) – czy warto podjąć psychoterapię?
DDA to osoby dorosłe, wychowane w rodzinie, w której przynajmniej jedno z rodziców było uzależnione od alkoholu. Osoby o takim doświadczeniu różnią się między sobą, jednak często potrzebują pomocy w uporaniu się z przeszłością i jej wpływem na obecne życie. Pomocna może okazać się w tym psychoterapia.
W tym artykule znajdziesz kilka słów na temat tego, co dokładniej oznacza pojęcie DDA oraz w jaki sposób osoby, których ono dotyczy mogą skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej. Jeśli jesteś zainteresowany psychoterapią, możesz skorzystać z niej w Ośrodku Pomarańczowe Ja w Poznaniu.
DDA – nikt nie jest taki sam
Określenie “Dorosłe dzieci alkoholików” obejmuje bardzo szeroką grupę.
Czy wszyscy rodzice uzależnieni od alkoholu byli tacy sami?
Czy każda z ich dzieci dorastało w takich samych okolicznościach?
Czy stało się dokładnie takimi samymi dorosłymi?
Z pewnością nie.
Każda osoba, której dotyczy termin “DDA” jest niepowtarzalna i posiada indywidualny bagaż cech oraz życiowych doświadczeń.
Z drugiej jednak strony, istnieją jednocześnie niektóre cechy wspólne, które łączą wiele środowisk domowych z problemem alkoholowym, a przez to zdarza się, że dzieci wychowane w nich dzielą pewien zbiór podobnych doświadczeń oraz trudności, które dotykają je w życiu dorosłym.
Nie oznacza to, że rządzi tym żelazna zasada – mowa jedynie o pewnej tendencji – to znaczy, że nie musi to dotyczyć wszystkich osób, których dotyczy podobna historia.
DDA – częste trudności
Pomimo, że każda osoba wychowana w domu z problemem alkoholowym jest inna, istnieje pewien zbiór trudności, które przez osoby DDA zgłaszane są stosunkowo często. Czasami zdarza się, że problemy te zauważane są najpierw przez otoczenie, a dopiero później osoba sama zauważa sposób, w jaki funkcjonuje w życiu codziennym. Należą do nich m.in.:
- Nieufność (czasem wrogość) wobec innych
- Uczucie krzywdy i tendencja do wchodzenia w rolę ofiary
- Skłonność do izolacji
- Tendencje autodestrukcyjne
- Silna potrzeba kontroli, unikanie zmian
- Problem w doświadczaniu przyjemności, relaksu, zabawy
- Poczucie winy, smutek, depresja
- Potrzeba restrykcyjnego przestrzegania norm i zasad
- Lęk przed bliskością i obawa przed odrzuceniem
- Negowanie własnych emocji i pragnień
- Objawy somatyczne, zaburzenia snu
- Niskie poczucie własnej wartości
- Trudności z wyrażaniem emocji i swoich potrzeb
Psychoterapia DDA
Psychoterapia to specjalistyczny proces, oparty na dwóch filarach – wiedzy psychologicznej oraz zaangażowaniu dwóch osób – pacjenta i psychoterapeuty w specyficzną relację pomiędzy nimi, którą nazywamy relacją terapeutyczną. Podczas spotkań terapeutycznych specjalista pomaga osobie zgłaszającej się po pomoc zrozumieć swoje funkcjonowanie oraz naturę problemów, których doświadcza w obecnym życiu, jak również ich związek z doświadczeniami w przeszłości.
Psychoterapia może pomóc osobom DDA zidentyfikować te elementy przeszłości, które mają wpływ na obecne życie a następnie nauczyć się radzić sobie z ich skutkami w teraźniejszości.
Psychoterapia – korzyści
Psychoterapia to trudny proces, wymagający wysiłku i zaangażowania osoby, która pragnie z niej skorzystać. Sama praca terapeuty nie odniesie skutku, jeśli osoba uczestnicząca w procesie nie będzie chciała pracować nad sobą. Jeśli jednak będzie to miało miejsce, terapia może przynosić szereg korzystnych owoców, takich jak między innymi:
- Pozbycie się objawów, takich jak lęki, obniżony nastrój i in.
- Wzrost samoświadomości
- Większa dojrzałość psychologiczna
- Bardziej świadome funkcjonowanie w relacjach z innymi
- Poprawa satysfakcji i jakości życia
Różne formy psychoterapii
Istnieją różne formy psychoterapii. Istnieją grupy terapeutyczne z definicji skierowane dla DDA.
Nie oznacza to jednak, że osoby takie nie mogą uczestniczyć w innych terapiach grupowych, nie dedykowanych wprost Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Niezależnie od nazwy czy dedykowanej grupy, terapia grupowa daje szansę na uzyskanie wsparcia i wymianę doświadczeń z osobami posiadającymi podobne przeżycia w swojej przeszłości, co różni ją w stosunku do terapii indywidualnej.
Psychoterapia indywidualna to terapia odbywająca się sam na sam z terapeutą. Taka forma pracy może dawać poczucie intymnej przestrzeni, która sprzyja zwierzeniom i otwarciu się na rozmowę o swoich trudnościach.
Trudny wybór? Pomóc może wstępna konsultacja
Dobór formy psychoterapii oraz specjalisty, z którym podejmujemy współpracę jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego najlepiej, jeśli decyzję w tej sprawie poprzedzi konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże rozważyć wady i zalety każdej z możliwości i pomoże dopasować optymalną formę pomocy dla konkretniej osoby.
Tekst powstał we współpracy z Pomarańczowym Ja z Poznania.
Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej “Pomarańczowe Ja”
ul. Czajcza 2A/13
61-546 Poznań
Telefon: 608 240 260