Domowe sposoby na mdłości po jedzeniu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Domowe sposoby na mdłości po jedzeniu

5 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mdłości (nudności) najczęściej kojarzone są z ciążą lub zatruciem pokarmowym. W praktyce jednak istnieje znacznie więcej przyczyn, które mogą wywoływać nieprzyjemne uczucie nieodpartej potrzeby zwymiotowania.

niestrawność

Nudności najczęściej pojawiają się u osób borykających się z problemami trawiennymi, chociaż mogą też stanowić objaw poważniejszych schorzeń.

Najczęstsze przyczyny mdłości

  • Przejedzenie. Nudności mogą wynikać ze zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmów. Oprócz chęci zwymiotowania (co nie oznacza, że do wymiotów rzeczywiście dojdzie) zwykle pojawia się uczucie senności i ciężkości na żołądku. Najczęściej ujawniają się też inne objawy dyspeptyczne, takie jak m.in. gazy, odbijanie, zgaga.
  • Zatrucie pokarmowe. Przy zatruciu pokarmowym oprócz mdłości pojawiają się też wymioty, silny ból brzucha, rozwolnienie oraz wzdęcia.
  • Zakażenie żołądkowo-jelitowe. Mdłościom towarzyszy biegunka.
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Przy tych dolegliwościach mdłości pojawiają się na czczo, a mijają bezpośrednio po spożyciu posiłku.
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego, trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Nudności występują wraz z bardzo silnym bólem brzucha. Dochodzi też do zatrzymania gazów i stolca.
  • Ostre przyprawy czy palenie papierosów również mogą powodować uczucie nudności u niektórych pacjentów.
  • Zatrucie alkoholowe. Mdłości mogą pojawiać się zarówno po spożyciu zbyt dużej ilości trunków alkoholowych, jak i dnia następnego (tzw. kac). Oprócz uczucia mdłości mogą pojawiać się wymioty, ból brzucha, ból głowy, osłabienie.
  • Leki. Także wiele leków może prowadzić do mdłości. Zaliczamy do nich przede wszystkim leki hormonalne, kardiologiczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki, doustne leki hipoglikemizujące, antybiotyki.
  • Migrena. Silne bóle głowy bardzo często poprzedzone są nudnościami.
  • Choroba lokomocyjna. Jest to silne uczucie nudności odczuwalne podczas podróży, które bardzo często prowadzi do wymiotów.

Powyżej wymienione zostały najczęstsze, chociaż nie jedyne przyczyny nudności. Tak naprawdę dolegliwość ta może pojawiać się w wyniku różnych czynników i stanowi jeden z objawów schorzeń obejmujących różne układy, w tym nie tylko układ pokarmowy, ale również nerwowy i sercowo-naczyniowy. W przypadku incydentalnie występujących nudności jesteśmy w stanie samodzielnie złagodzić mdłości domowymi metodami. Jeśli jednak problemy pojawiają się często, a dodatkowo towarzyszą im inne symptomy, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

7 skutecznych i prostych sposobów na mdłości

  1. Wypij niewielką ilość letniej, przegotowanej wody lub gorzkiej herbaty.
  2. Wypij pół szklanki naparu z liści mięty lub dziurawca 10-15 minut przed jedzeniem.
  3. Regularnie jedz migdały, które są źródłem białka, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6, wapnia, magnezu oraz witaminy E. Szczególnie polecane u kobiet w ciąży, które borykają się z problemem porannych mdłości.
  4. Kiełki pszenicy wykazują podobne właściwości co migdały.
  5. Sok z cytryny z wodą może łagodzić uczucie mdłości. Polecane jest też wąchanie olejku cytrynowego, który wykazuje orzeźwiający aromat.
  6. Imbir to jeden z najbardziej znanych naturalnych sposobów na mdłości. Może być przyjmowany zarówno w postaci dodatku do potraw lub napojów, herbat, jak i tabletek. Szczególnie polecany osobom z chorobą lokomocyjną.
  7. Odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu głowy również może oddalić nieprzyjemne uczucie mdłości.

Zioła na mdłości

Kiedy pojawia się nieprzyjemne uczucie mdłości, warto sięgnąć po zioła, które wykazują bardzo dobrą skuteczność w łagodzeniu doraźnych problemów. Sprawdzą się ziołowe napary, np. z melisy, rumianku czy mięty pieprzowej. Niwelują nieprzyjemne uczucie nudności, wspomagają trawienie, działają kojąco na żołądek.

Warto też sięgnąć po ziołowe preparaty stanowiące mieszaninę olejków eterycznych. Najlepsze działanie na mdłości wykazują przede wszystkim olejek z mięty pieprzowej, olejek goździkowy, olejek cynamonowy, olejek cytrynowy. Można je przyjmować doustnie, np. w formie kilku kropli rozcieńczonych w napoju lub połączonych z cukrem. Dla wzmocnienia efektu warto je delikatnie wmasować w czoło i skronie. Jeśli nudnościom towarzyszy ból i skurcze żołądka, można wykonać delikatny masaż brzucha z zastosowaniem olejków.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz