Domowe sposoby na łzawiące, zaczerwienione oczy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Domowe sposoby na łzawiące, zaczerwienione oczy

13 listopada 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Długotrwała praca przy komputerze, klimatyzowane pomieszczenia, alergia – to najczęstsze czynniki, które sprawiają, że oczy są podrażnione, zmęczone i łzawią. Objawów tych nie wolno lekceważyć, ponieważ nadmierne łzawienie może przyczyniać się do suchości oczu i rozwoju zespołu suchego oka, schorzenia, które może prowadzić do poważnych powikłań. Przy wiosennej alergii wskazana jest wizyta u alergologa, a gdy pojawiają się objawy ze strony oczu, także u okulisty. Dodatkowo można zastosować także sprawdzone domowe sposoby, które przyniosą ulgę łzawiącym oczom.

Dlaczego oczy są podrażnione i łzawią?

Najczęstszą przyczyną tego rodzaju objawów jest suchość powierzchni oka, stan zapalny spojówek lub mechaniczne podrażnienie, na przykład na skutek kontaktu z alergenami lub zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu (dym, smog). Łzawiące, zaczerwienione oczy to typowy objaw alergii wziewnych – zarówno tych sezonowych, na pyłki drzew i bylin, jak i całorocznych, na przykład na sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego [1]. Pojawia się wówczas stan zapalny spojówki jako reakcja organizmu na kontakt z alergenem oraz wzmożone łzawienie – ma to na celu jak najszybsze usunięcie z organizmu „intruza”, czyli czynnika rozpoznawanego (błędnie) jako zagrożenie. Podobny mechanizm (łzawienie) pojawia się również wówczas, gdy do oka dostanie się ciało obce. Podrażnienie, łzawienie i zmęczenie oczu to także charakterystyczne objawy zespołu suchego oka – grupy schorzeń polegających na nieprawidłowościach w produkcji filmu łzowego [2]. Do rozwoju tej dolegliwości może przyczynić się m.in. praca przy komputerze, częste oglądanie telewizji i wpatrywanie się w ekran smartfona, noszenie soczewek kontaktowych, przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach czy przyjmowanie niektórych leków (w tym leków przeciwalergicznych). Diagnozę odnośnie do przyczyny objawów zawsze powinien postawić lekarz okulista. Pozwoli to odpowiednio dobrać metodę leczenia. Na przykład przy alergii konieczne jest stosowanie leków antyhistaminowych [3], mimo że mogą one dodatkowo przyczyniać się do suchości oczu. Zalecane jest równoczesne stosowanie kropli nawilżających do oczu nazywanych sztucznymi łzami, podobnie jak w przypadku zespołu suchego oka [4]. Dla osób cierpiących na alergiczne objawy ze strony oczu sprawdzą się zwłaszcza krople z ektoiną, która ma właściwości nawilżające i tworzy na powierzchni oka barierę ochronną, utrudniającą kontakt z alergenem. Jeśli na tle alergicznym rozwinie się jednak zapalenie spojówek, konieczne może być stosowanie kropli do oczu z antybiotykiem.

Domowe sposoby na łzawiące i podrażnione oczy

Niezależnie od aplikacji kropli i przyjmowania zaleconych przez lekarza leków, jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na regenerację narządu wzroku. Należą do nich:

  • Mruganie powiekami – to prosty odruch, który pozwala równomiernie rozprowadzać na powierzchni oka film łzowy, tym samym ją nawilżając. Patrząc w ekran komputera czy smartfona często zapominamy mrugać powiekami, powinno zaś mieć to miejsce co 10 sekund [5]. Zbyt rzadkie mruganie przyczynia się do wysuszenia powierzchni oka, pojawia się uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Mruganie pomaga nawilżyć powierzchnię oka oraz usunąć z niej zanieczyszczenia i alergeny. Mrugajmy więc dla zdrowia!
  • Przemywanie oczu i okłady z roztworu soli fizjologicznej – to dobry sposób, by pozbyć się zanieczyszczeń i alergenów. Chłodne okłady z roztworu soli fizjologicznej złagodzą też obrzęk powiek i podrażnienie spojówek. Osoby borykające się z objawami alergii powinny przemywać oczy solą fizjologiczną każdorazowo po powrocie z dworu, tak by usunąć z powierzchni oka i powiek alergeny.
  • Ćwiczenia dla oczu i sen – nie usuną one przyczyn łzawienia i zaczerwienienia oczu, ale pomogą im się zregenerować. Zwłaszcza sen jest konieczny dla zdrowia oczu, a nieprzespana noc może skutkować uczuciem zmęczenia i przekrwieniem gałek ocznych.

Materiał powstał we współpracy z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska- Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia , data dostępu 05.08.2023.
  2. E. Pieńkowska-Machoy, D. Karczewicz, Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
  3. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 05.08.2023.
  4. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  5. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz