URODA I ZDROWIE

Domowe metody na gorączkę u dzieci

15 września 2016, dodał: Redakcja

Twoje dziecko gorączkuje, a Ty gorączkowo szukasz sposobu na bezpieczne zbicie temperatury? Podpowiadamy naturalne sposoby zwalczania gorączki u dziecka. Metody znane i wykorzystane przez nasze matki i babki – mądre, skuteczne, czerpiące z dobrodziejstwa natury. Znajdziesz tu także kilka praktycznych porad – jak mierzyć temperaturę maluchowi oraz kiedy udać się z dzieckiem do lekarza.

A little boy who is not feeling well

 

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka?

Maluch jest płaczliwy, rozdrażniony. Podejrzewasz, że może mieć gorączkę. Jak właściwie zmierzyć temperaturę ruchliwemu i grymaśnemu dziecku, by odczyt był prawidłowy. Pomiar temperatury możesz przeprowadzić:

  • na czole – możesz zmierzyć temperaturę maluchowi przykładając bądź zbliżając termometr do czoła dziecka – wybierz odpowiedni termometr elektroniczny na podczerwień;
  • w jamie ustnej – to doskonała metoda zwłaszcza dla maluchów, na rynku dostępne są smoczki-termometry, których końcówka umieszczana w jamie ustnej wykonuje bardzo dokładny pomiar;
  • w uchu – to dokładny i mało inwazyjny sposób na zmierzenie temperatury, skorzystaj ze specjalnego termometru dousznego;
  • w odbycie – niezbyt komfortowy, za to bardzo dokładny sposób pomiaru, zwłaszcza u bardzo małych dzieci, pomiar, gdy pod ręką masz wyłącznie zwykły termometr;
  • pod pachą – najpowszechniejsza i mało krępująca dla dziecka metoda pomiaru temperatury, niezbyt precyzyjna.

Domowe sposoby zwalczania gorączki

Stosowały je nasze matki i babki, w zwalczaniu temperatury u dziecka nieocenione są naturalne metody. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Sok z malin – podaj dziecku herbatę z domieszką naturalnego soku z malin. Owoc posiada właściwości napotne, dzięki czemu nasz organizm szybciej się wychładza i zwalcza gorączkę. Dodatkowo jest pyszny i aromatyczny, dzięki czemu dziecko wypija to naturalne lekarstwo ze smakiem.

Mleko z czosnkiem – odradzamy tę metodę walki z gorączką. Mleko jest ciężkostrawne i może powodować dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza u rozgorączkowanego malucha. Za to czosnku przeziębionemu dziecku nie szczędźmy – czosnek ma silne właściwości antyseptyczne i doskonale radzi sobie z wirusami. Dodaj czosnek do serwowanych potraw bądź posmaruj nim pieczywo. Oczywiście stosuj tę metodę, jeśli Twoje dziecko nie reaguje na czosnek niczym wampir.

Chłodne kompresy i kąpiele – metoda znana, tania i skuteczna. Przygotowując schładzającą kąpiel, pamiętaj by temperatura wody czy kompresu była maksymalnie o 2°C niższa niż ciepłota ciała. Zbyt zimna kąpiel może spowodować szok termiczny. W miarę ustępowania gorączki, schładzaj temperaturę wody.

Nie dopuść do odwodnienia organizmu

Gdy gorączkujemy, intensywnie pocimy się. To naturalny sposób schładzania organizmu. Wysokiej temperaturze często towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zadbaj, by maluch nie odwodnił się w trakcie infekcji. Podawanie zwykłych płynów – wody i herbatki – może nie wystarczyć. Zastosuj elektrolity, np.: http://www.orsalit.pl/, które szybko i skutecznie wyrównają zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. Preparat wzmocni i przyspieszy proces zdrowienia.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą poprawy i temperatura powyżej 38,3°C – 38,5°C utrzymuje się przez 3-5 dni, nie bagatelizuj objawów i udaj się z dzieckiem do lekarza.

Szukasz praktycznych porad, dotyczących zdrowia i wychowania dzieci? Zajrzyj na http://www.zdrowemaluchy.pl.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubezpieczenie OC
W razie problemów z wygasającym ubezpieczeniem OC zachęcam do skorzystania z porównywarki -porównasz ubezpieczenia...
Dom
Teraz pora poszukać optymalnego ubezpieczenia domu. Możesz skorzystać z porównywarki majątkowej, która pomaga znaleźć...
Mieszkanie: blok vs dom ? plusy i m…
To zależy czego oczekujesz od swojego przyszłego domu czy mieszkania i na jakie warunki...
Jak dbacie o rowery poza sezonem
Skorzystaj z ubezpieczenia rowerowego, przyda się w razie awarii roweru i pomoże spłacić koszty...