Nasze prababki miały mniej kosmetyków, ale znały sposoby, dzięki którym umiały odświeżyć cerę i pozbyć się oznak zmęczenia. Choćby… podczas prac w domu. Prezentujemy przydatne, łatwe w przygotowaniu domowe kosmetyczne mikstury ;-)
1. Krojąc cytrynę – zrób płukankę do matowych, zmęczonych włosów, a dodasz im blasku. Wciśnij sok z cytryny do płukania po myciu głowy.
2. Smażąc jajecznicę – przy okazji robimy sobie maseczkę. Żółtko ma zbawienny wpływ na suchą skórę. Kładziemy na twarz ręcznik, zwilżony gorącą wodą. Musi być bardzo ciepły, aby rozgrzał skórę. Pozostawiamy go na parę minut, następnie nakładamy na twarz świeże żółtko kurzego jajka. Odczekujemy parę minut, zmywamy maseczkę z żółtka chłodną, przegotowaną wodą.
3. Przesadzając kwiaty, urwij parę gałązek aloesu. Wzmacnia osłabione włosy, nawilża skórę głowy, sprawia, że pukle mają piękny, zdrowy wygląd. 5 gałązek miksujemy z łyżką miodu, 2 łyżkami oliwy i 100 ml ciepłej wody. Maskę nakładamy na głowę przed myciem włosów, okręcamy ręcznikiem i czekamy ok. pół godziny. Potem spłukujemy i myjemy włosy.
Domowe maseczki do twarzy :
Jabłkowa do cery tłustej
Miąższ owocu zawiera kwas jabłkowy, który ma łagodne właściwości złuszczające i ściągające pory. Łagodząco z kolei działają witaminy z grupy B – też w nim obecne. Nasz przepis: Duże jabłko umyj i zetrzyj na tarce. Ubij na sztywną pianę białko jajka i delikatnie połącz z jabłkiem. Nałóż na twarz, a po 15 minutach zmyj chłodną, najlepiej źródlaną wodą.
Malinowa do cery mieszanej
Maliny są bogatym źródłem witamin C i E oraz wygładzających skórę kwasów owocowych. Zrobiona z nich maseczka ściąga tłuste partie skóry, nawilżając jednocześnie suche (np. na policzkach). Nasz przepis: 4 łyżki malin rozgnieć na miazgę. Dodaj łyżeczkę miodu i łyżeczkę słodkiej śmietanki. Wymieszaj, by maska miała jednolitą konsystencję. Nanieś preparat na skórę, a po kwadransie spłucz ciepłą wodą.
Morelowa do cery suchej
Morele zawierają najwięcej witaminy A spośród wszystkich owoców. Dzięki temu skóra nabiera ładnego koloru, ale dodatek mleka i oliwy sprawi, że zostanie też nawilżona i natłuszczona. Maseczka, nakładana regularnie, wygładza zmarszczki. Nasz przepis: 2 morele umyj, przekrój na pół i usuń pestki. Owoce przetrzyj przez sitko, wyciśnij zawartość kapsułki z witaminą A+E, dodaj łyżeczkę oliwy, łyżkę mleka i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Po wymieszaniu składników nanieś maseczkę na twarz i dekolt, a po kwadransie zmyj letnią wodą.
Zabieg z zastosowaniem maseczki zajmuje niewiele czasu od 5 do 30 minut zależnie od rodzaju maseczki a efekt w postaci poprawy wyglądu skóry jest natychmiastowy.
W większości przypadków przygotowanie maseczki jest bardzo proste i tanie a potrzebne składniki znajdziesz w domowej kuchni lub w najbliższym sklepie spożywczym.
Jeżeli skóra twarzy, szyi czy dekoltu wymaga interwencji, zastosuj jedną z niżej opisanych maseczek odpowiednią dla twojego rodzaju cery.
Co może maseczka kosmetyczna zrobić dla twojej skóry?
Po pierwsze na pewno nie zaszkodzi!
(należy sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na jakiś składnik maseczki)
Nawilży wysuszoną skórę, poprawi kolor i wygląd skóry zmęczonej i podrażnionej, dotleni i odżywi, może działać rozjaśniająco, oczyszczająco.
Po nałożeniu maseczka powoduje rozmiękczenie zewnętrznej warstwy skóry dzięki czemy substancje aktywne (odżywcze, nawilżające zawarte w maseczce) szybciej i głębiej wnikają poprzez warstwę rogową naskórka.
Domowe zabiegi pielęgnujące włosy :
Płukanka brzozowa na przyciemnienie włosów
Przepis: Zalej wrzątkiem herbatę z kory brzozy i odstaw na dwie godziny. Przecedź i wypłucz w niej dokładnie włosy. Po dwóch godzinach spłucz letnią wodą.
Jak to działa: Barwniki zawarte w wyciągu z brzozy stopniowo przyciemniają włosy. Warto pamiętać, że to nie farba, dlatego efekt widoczny jest dopiero po kilku zabiegach. Zamiast herbaty z brzozy można też użyć wyciągu z kory dębu. Blondynki mogą w podobny sposób zastosować wyciąg z rumianku. Dzięki temu uzyskają złociste refleksy we włosach.
Maseczka bananowa do włosów
Składniki:
1 banan średniej wielkości
2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
2 łyżeczki oleju z pszenicy
1/4 łyżeczki lecytyny
1/8 łyżeczki miodu pszczelego
2 łyżeczki skondensowanego mleka
2 – 4 krople olejku ylang ylang
Składniki mieszamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki.
Przed nałożeniem maseczki myjemy włosy jeden raz łagodnym szamponem i spłukujemy mocno ciepłą wodą.
Maseczkę nakładamy równomiernie na włosy, delikatnie wcieramy przez krótką chwilę, nakładamy folię lub czepek foliowy i okręcamy głowę ręcznikiem aby utrzymać ciepło.
Maseczkę pozostawiamy na włosach przez co najmniej 15 minut, zalecane jest utrzymanie maseczki przez godzinę lub dłużej.
Maseczkę zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego szamponu.
Maseczka ma zbawienny wpływ na włosy i skórę ale może sprawić kłopoty przy jej sporządzaniu, niektóre składniki są stosunkowo trudne do zdobycia.
Lecytynę możemy zastąpić olejem sojowym a olejek ylang ylang olejem z awokado, zamienniki trochę niestety osłabiają działanie maseczki ale i tak warto spróbować.
Maseczka oliwkowa do włosów
Składniki:
5 łyżek oleju z oliwek
2 jajka
Mieszamy dokladnie w mikserze.
Maseczkę nakładamy na włosy nakładamy czepek foliowy lub owijamy glowę folią
Po 15 minutach dokładnie zmywamy włosy wodą z szamponem.
Maseczka przeznaczona jest do włosów suchych, cienkich i zniszczonych.
Maseczka miodowo – oliwkowa do włosów
Składniki:
2 łyżki stołowe miodu
3 łyżki stołowe oliwy z oliwek
Mieszamy dokładnie w mikserze.
Nakładamy maseczkę na włosy owijamy głowę folią a następnie ręcznikiem.
Maseczkę zmywamy po 15 minutach szamponem i dobrze spłukujemy włosy.
Efekt naturalnego piękna GWARANTOWANY ! :)
Zobacz również:
- Domowe maseczki na piękne stopy!
- Domowe maseczki piękności
- Mleczne maseczki – domowe sposoby
- Domowe maseczki ze śmietaną