Do serca przytul psa

24 marca 2010, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Pragniemy, by były obok nas. Mieszkały w naszym domu, towarzyszyły nam podczas spacerów i odpoczynku. W bliskości zwierząt czujemy się bezpieczni, spokojni i zrelaksowani. Budzą w nas ciepłe, przyjazne uczucia. Pomagają nam również w obowiązkach: pracują na naszych polach, strzegą naszych domów, są przewodnikami i opiekunami ludzi niepełnosprawnych, a także ratownikami.

Teraz zwierzęta stały się także naszymi lekarzami. Kiedy tradycyjna medycyna nie przynosi już oczekiwanych rezultatów, gdy choroba sprawia, że każdy dzień jest wypełniony bólem – to właśnie obecność zwierząt przynosi nadzieję, a w ślad za nią stopniową poprawę zdrowia.

Kojący dotyk psiej sierści

dogoterapia

Dogoterapia to metoda rehabilitacji dzieci i dorosłych, cierpiących m.in. na schorzenia narządów ruchu, nerwice, depresje, autyzm i różne rodzaje upośledzenia umysłowego. Składają się na nią różne ćwiczenia i zabawy ze specjalnie przeszkolonymi psami-terapeutami. Dotykanie zwierzęcia, głaskanie, przemawianie do niego pomaga przełamać lęk przed kontaktem za światem zewnętrznym, zapomnieć o bólu. Ćwiczenia ruchowe: rzucanie piłeczki, przechodzenie pod psem, prowadzenie na smyczy zmuszają zwiotczałe mięśnie do pracy. Chorzy ćwiczą intensywnie, niemal nieświadomie, zaangażowani w igraszki z wesołym czworonogiem. Psy – terapeuci są zawsze chętne do zabawy, akceptujące, przyjazne i cierpliwe. Przy nich znika gdzieś niechęć do wysiłku. Leczenie staje się rozrywka.

Psy wraz ze swoimi opiekunami – wolontariuszami odwiedzają chorych i potrzebujących w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, przedszkolach specjalnych, domach opieki, a nawet prywatnych mieszkaniach. Pies, który bierze udział w zajęciach z chorymi, musi być pozbawiony agresji, chętny do zabawy, odporny na stres, zrównoważony i cierpliwy.

Delfiny przywracają chęć do życia

delfiny

Niezwykle inteligentne, łagodne, lubią zabawy i nas, ludzi. Ten wspaniały ssak ma zdolność inspirowania tych, którzy nawiążą z nim kontakt, dając im poczucie radości, wolności i nadziei. Wspólne pływanie z delfinami pomaga ludziom, którzy mają kłopoty z koncentracją, nerwice, stany lekowe, depresje. Daje dobre rezultaty w leczeniu zaniku mięśni i urazów kręgosłupa, zespołu Downa, autyzmu.

Podczas leczenia niezwykle istotny jest bezpośredni kontakt z delfinem. Wspólne wodne igraszki, dotykanie. Delfin reaguje na świat w sposób zbliżony do reakcji małego dziecka, dzięki temu osiąga się świetne wyniki w leczeniu maluchów między czwartym a szóstym rokiem życia. Na poprawę stanu zdrowia pacjentów wpływają nie tylko wspólne zabawy, ale również emitowane przez delfiny sygnały ultradźwiękowe, które te morskie ssaki potrafią skupić na ciele człowieka. W wyniku ich oddziaływania, zmienione chorobowo komórki nerwowe zaczynają znów pracować prawidłowo.

Ćwiczenia na końskim grzbiecie

hipoterapia

Celem hipoterapii jest przywracanie zdrowia i sprawności fizycznej za pomocą więzi emocjonalnej z koniem oraz jazdy konnej. Ten rodzaj terapii jest skuteczny w leczeniu skutków urazów psychicznych, nerwic, autyzmu a także schorzeń, utrudniających pacjentowi poruszanie się. Już przez sam kontakt z tym dużym zwierzęciem w człowieku wyzwalają się nowe emocje. Szorstkość końskiej sierści głaskanej pod włos, łaskotanie grzywy, odgłos kroków, przyjazne parskanie, mile kojarzony zapach, więź uczuciowa między pacjentem a czworonożnym terapeutą – wszystko to ma leczniczą moc. Jest niczym pobudka dla uśpionych zmysłów ludzi w depresji i dzieci autystycznych zamkniętych w klatkach swych umysłów. W trakcie hipoterapii zaczynają znów odbierać bodźce ze świata zewnętrznego, otwierają się na otocznie.

Łagodny i miarowy chód konia rozluźnia i wzmacnia mięśnie. Poprzez odpowiednio dobraną przez specjalistę gimnastykę leczniczą, wykonywaną na grzbiecie zwierzęcia, pacjenci ze schorzeniami narządów ruchu stopniowo poprawiają swoją sprawność fizyczną.

Mruczenie jak lekarstwo

wszedzie_koty

Koty mają ciało cieplejsze niż ludzie. Dzięki temu doskonale nagrzewają chore miejsca. Instynktownie układają się na tych obszarach ciała człowieka, w których są zmiany chorobowe.

Mruczenie kota wywołuje drgania, których częstotliwość działa wzmacniająco na tkankę kostną, co jest istotne w przypadku chorych na osteoporoze. Ten miarowy odgłos ma też kojący wpływ na naszą psychikę : redukuje stres, koi skołatane nerwy i relaksuje.

Koty stanowią też barierę dla szkodliwego promieniowania pochodzącego z cieków wodnych. Idealnie wynajdują miejsce, będące jego źródłem. Jeśli kot uwielbia spać w naszym łózku to znak, że należy przestawić je w inne miejsce – najlepiej tam, gdzie chętnie sypia pies, który nigdy nie zaśnie w pobliżu cieku.

Emilia



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Do serca przytul psa

  1. avatar Gość pisze:

    uwielbiam tę piosenkę

Dodaj komentarz