Dlaczego warto przeprowadzać regularny trening siłowy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dlaczego warto przeprowadzać regularny trening siłowy?

19 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W zdrowym ciele zdrowy duch – mówi stare powiedzenie. I jest w nim dużo racji – odpowiedni wysiłek fizyczny wpływa nie tylko na mięśnie, układ kostny i narządy, ale również na sprawność intelektualną i samopoczucie. Dlaczego warto przeprowadzać regularny trening siłowy?

Po pierwsze: mocniejsze mięśnie

Regularne wizyty na siłowni lub też trening siłowy wykonywany w domowym zaciszu przynosi korzyści w postaci mocniejszych mięśni. Odpowiednio dobrane obciążenie pozwala na zwiększenie masy mięśniowej, rozbudowuje tkankę mięśniową i poprawia wydajność siły mięśni.

Po drugie: silniejsze kości i stawy

Udowodniono, że regularne ćwiczenia pozwalają zwiększyć gęstość kości, co przyczynia się do spadku ryzyka zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku. U osób wykonujących treningi siłowe kości i stawy stają się mocniejsze i bardziej odporne na urazy czy złamania. Trening siłowy pozwoli też skutecznie zahamować proces utraty gęstości kości, który rozpoczyna się krótko po zakończeniu okresu dojrzewania.

Po trzecie: poprawa samopoczucia

Podobnie jak w przypadku treningów cardio, także przy ćwiczeniach siłowych organizm zwiększa poziom endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Spięte mięśnie się odprężają, a umysł odczuwa przyjemność. Łatwiej radzić sobie z codziennym stresem i wyzwaniami. Zmęczenie w ciągu dnia przekłada się także na bardziej wartościowy sen i mniejsze problemy z zasypianiem. Lepiej dotleniony organizm wypoczywa w sposób bardziej efektywny. Pamiętaj, aby nie zapominać o utrzymaniu zbilansowanej, zróżnicowanej diety. Wsparciem dla organizmu w procesie walki o ładniejszą sylwetkę i szczuplejsze ciało mogą być też suplementy, na przykład białka. Znajdziesz je w dobrych sklepach dla sportowców.

Po czwarte: poprawa sylwetki i utrata zbędnych kilogramów

To jeden z oczywistych powodów, dla których tak wiele osób jest zainteresowanych treningami siłowymi. Sesje pozwalają spalić dużo kalorii i z czasem ładnie wysmuklić ciało. Wypracowana sylwetka z lekko zarysowanymi mięśniami jest tym, o czym marzy wiele osób. Co więcej, liczba spalanych kalorii nie dotyczy samego treningu, ale również godzin tuż po nim, gdyż w przypadku osób ćwiczących wzrasta tempo metabolizmu spoczynkowego, co również przekłada się na spadek wagi. Regularne ćwiczenia to również świetne remedium na chorobę XXI wieku, jaką jest cukrzyca.

Po piąte: będziesz mocniejszy psychicznie

Jeżeli wyrobisz w sobie zdrowe nawyki i staniesz się osobą regularną, systematyczną i zdeterminowaną, z czasem staniesz się po prostu mocniejszy psychicznie. Nie złamie Cię byle jaka błahostka, krzywe spojrzenia czy przykre słowo. Osoby uprawiające sport są nastawione na osiąganie celów, co przekłada się na osiąganie marzeń także w innych aspektach życia.

Po szóste: lepsza biomechanika

Udowodniono, że treningi siłowe mają pozytywny wpływ również na biomechanikę ciała. Regularne sesje mogą ograniczyć ryzyko upadku, gdyż poprawiają mobilność. Wspierają również utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz