Dlaczego warto pomagać, czyli nie tylko obdarowani czerpią z tego korzyść
Wystarczy włączyć telewizor, otworzyć Internet czy włączyć radio, aby dowiedzieć się, ile nieszczęścia jest na świecie. W każdym zakątku globu ktoś cierpi. Dzieci, zwierzęta, osoby starsze, chore, samotne – wszyscy ci potrzebują pomocy. Wszystkim nie można pomóc. Ale zawsze warto zaangażować się w działalność charytatywną.
Wiele osób zadaje pytanie „Jak zostać wolontariuszem?”. Wcale nie jest to takie trudne. Odpowiedź można znaleźć chociażby na http://wioskisos.org/zostan-wolontariuszem.html. Warto jednak wiedzieć, że działalność pomocowa przynosi korzyści nie tylko tym, którzy pomocy potrzebują.
Idea wolontariatu to nie wymysł współczesnych czasów. Chyba wszystkim znane są postacie Janusza Korczaka czy Henryka Jordana. Przykładów nie brakuje również w literaturze. Wystarczy chociażby słynny doktor Judym. Wówczas nie określano ich jeszcze wolontariuszami. Polska jest krajem o długoletniej tradycji pracy społecznej. Od pokoleń cechuje nas pomaganie sobie nawzajem i angażowanie się w rozwiązywanie rozmaitych problemów tych, którzy nie mogą zrobić tego samodzielnie. Co nam to daje? Dlaczego nadal nie brakuje chętnych do zostania wolontariuszem?
Połączenie z innymi i poczucie wspólnoty
Jedną z największych zalet wolontariatu jest wejście w szerszą społeczność osób o podobnym podejściu do świata. Wolontariat bardzo silnie łączy ludzi. Nieraz to właśnie między wolontariuszami rodzą się prawdziwe przyjaźnie, a często nawet miłość. Wolontariat to najprostsza droga do podnoszenia swoich umiejętności interpersonalnych. Stały kontakt z ludźmi to najlepszy sposób na uniknięcie przygnębienia i poczucia samotności. Nawet wtedy, kiedy pracuje się z tymi, których los naprawdę solidnie doświadczył.
Wyższe poczucie własnej wartości
Wolontariusze cechują się wyższym poczuciem własnej wartości. Robiąc coś dla innych, budują własną tożsamość i własną wartość. Dzięki temu mogą poczuć się lepszymi ludźmi.
Wparcie kariery zawodowej
Wolontariat to także najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego, które obecnie jest tak mocno cenione przez pracodawców. Zostając wolontariusze można:
-zapoznać się ze specyfiką pracy w danej placówce;
-zdobyć przydatne w późniejszym życiu zawodowym kontakty;
-zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć posiadaną już wiedzę.
Wolontariat to zawsze szansa na lepszą pracę w późniejszym czasie. Nie można jednak zostać wolontariuszem tylko po to, aby mieć dobrą pozycję w CV. Wolontariat to potrzeba serca i poczucie misji do spełnienia.
Poczucie spełnienia
Wolontariat to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i daje im czegoś z siebie. Praca wolontariacka pozwala odkrywać w sobie nieznane dotąd pokłady energii i przekuwać je w coś naprawdę dobrego. Wszystko to sprawia, że pojawia się tak potrzebne człowiekowi poczucie spełnienia, którego we współczesnym świecie wielu z nas brakuje.
Już Martin Luther King Jr mówił, że „Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”. Warto więc zaangażować się w działalność wolontariacką, aby czyniąc coś dla innych, odkryć i poznać lepiej również samego siebie.