Nerki, a właściwie cały układ moczowy są niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Odgrywają kluczową rolę w wielu procesach, jakie zachodzą w naszym ciele i umożliwiają prawidłową przemianę materii. Dlaczego warto dbać o układ wydalniczy? Jak to robić? Podpowiadamy.
Jaką rolę odgrywa układ moczowy?
Układ moczowy odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Do jego zadań należy:
- Regulacja poziomu płynów ustrojowych
- Oczyszczanie i wydalanie produktów ubocznych przemiany materii
- Wydalanie toksyn powstałych w procesach innych układów w organizmie
- Filtrowanie krwi
- Stabilizacja ciśnienia tętniczego (również przez wydalanie nadmiaru soli z organizmu)
- Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej
- Regulacja poziomu niektórych witamin (na przykład witaminy D)
- Udział w regulacji pracy czerwonych krwinek
- Produkcja i regulacja niektórych hormonów
To bardzo wiele istotnych zadań, jakie ma przed sobą jeden układ w ciele człowieka. Dlatego też należy dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie.
Jak to działa?
W największym skrócie układ moczowy składa się z:
- Nerek – parzystego organu, który kształtem przypomina ziarna fasoli
- Moczowodów
- Pęcherza moczowego
- Cewki moczowej
Proces wydalniczy zaczyna się w nerkach. To one filtrują krew i decydują, których substancji należy się pozbyć z organizmu. Nerki to bardzo pracowity organ, przepływa bowiem przez niego aż około 170–180 litrów krwi na dobę. Wynikiem tej pracy jest powstanie około 1,5 litra moczu, który moczowodem trafia do pęcherza, z którego w odpowiednim momencie zostaje wydalony przez cewkę moczową.
Warto także pamiętać o diecie – wypijać odpowiednią ilość wody, która oczyszcza ciało z toksyn, unikać nadmiaru soli, nie nadużywać białka pochodzenia zwierzęcego. Należy też zwrócić uwagę, by jeść odpowiednią ilość warzyw i owoców bogatych w potas, wapń czy magnez. Jeśli do tego wszystkiego dorzucimy jeszcze trochę naparów z moczopędnych ziół (na przykład czystek, pokrzywa czy mniszek lekarski), nie musimy martwić się o pracę naszych nerek.