Dlaczego w Morzu Martwym się nie tonie? Kilka ciekawostek…
Morze Martwe to tak naprawdę słone jezioro – jest ono ciekawym i atrakcyjnym zjawiskiem. Ten bezodpływowy zbiornik, położony w jednej z najgłębszych dziur w ziemi, na styku dwóch płyt tektonicznych, wskutek parowania jest tak zasolony, że praktycznie nie ma w nim życia. Nie sposób też w nim utonąć, co przyciąga rzesze turystów. Minerały z okolic jeziora od starożytności są znane z walorów kosmetycznych. Ale nie dlatego po denne osady sięga czterdziestu naukowców z sześciu krajów. najbardziej zasolone jezioro na świecie ( średnio 345g/litr ), największe naturalne źródło minerałów na Ziemi.
Określenie „Morze Martwe” jest mylące. Jest to właściwie jezioro, które nie podlega tzw. „pływom”, wykazuje jednak sezonowe wahania stanu wody. Jego najgłębszy punkt leży 794 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego. To najniżej położone miejsce na świecie. Zawartość soli w Morzu Martwym jest tak wysoka dlatego, że dopływa do niego bardzo niewiele wody, która szybko paruje z powodu silnych upałów.
Morze Martwe ma 80 kilometrów długości, a w najszerszym miejscu — między Górami Moab na wschodzie i Pustynią Judejską na zachodzie — 18 kilometrów szerokości. Powierzchnia całkowita wynosi około 1 200 km2. Część północna jest znacznie głębsza niż środkowa, gdzie głębokość morza dochodzi do zaledwie około dziesięciu metrów.
Jego wiek ocenia się na 12 000 lat, a pod nazwą „Morze Słone” figuruje już w Biblii.
Czy wiecie, że … ?
1. Nazwę „Morze Martwe” nadał temu słonemu akwenowi grecki uczony Pauzaniasz, który pierwszy go badał.
2. Fotografie ponizej nie są fotomontażem: naprawdę można leżeć na powierzchni Morza Martwego i czytać gazetę albo chodzić bez podparcia rąk, będąc zanurzonym po piersi w wodzie.
fot. © CC-BY-SA Wikimedia Commons
3. Pierwsze 500 zwojów pism z Qumran znalazł przez przypadek w roku 1946 pewien Beduin.
4. Dzisiaj Zwoje z Qumran można oglądać w dwóch muzeach Jerozolimy: w Muzeum Rockefellera i Muzeum Narodowym.
W latach 1947-56, w skalnych jaskiniach na północnym zachodzie Morza Martwego, w pobliżu Kumran, odnaleziono słynne Zwoje Pism Eseńczyków; jest to około 500 rękopisów stanowiących dowód przestrzegania Prawa Mojżeszowego przez sektę eseńczyków w II wieku przed Chrystusem. Zwoje te są do dziś przedmiotem badań (i sporów) teologów całego świata.
W pobliżu Sedon (biblijnej Sodomy) znajduje się skała, zwana „Żoną Lota”. Według Pierwszej Księgi Mojżeszowej (Genesis), kobieta ta zamieniła się w słup soli, złamawszy Boży zakaz oglądania się za siebie.
Morze Martwe, zlokalizowane jest na południu doliny Jordanu, ze względu na to, że jest odciętym morzem jest wysokozasolone. Sceneria morza martwego jest przepiękna.
Morze Martwe jest sławne ze względu na wysoką zawartość soli w swojej wodzie, która jest nasączona wieloma minerałami, wiele osób twierdzi, że to miejsce naturalnej odnowy i uzdrowienia.
Jest ono zasilane przede wszystkim przez wody rzeki Jordan od północy i przez stałe źródła, nie wysychające potoki od wschodu i od zachodu. Nie posiada ono odpływu. Morze Martwe jest jeziorem „termalnym”, traci ono ogromne ilości wody w wyniku jej parowania w suchym i gorącym powietrzu.
W wyniku tego powstaje duża koncentracja soli i minerałów o unikalnym składzie. Tworzy się szczególnie duża zawartość chlorków magnezu, potasu, sodu, wapnia, bromu i różnych innych elementów. Roztwór solny Morza Martwego odzwierciedla procesy erozji, a także recyrkulacji starszych pokładów. Naniesione osady tworzą bardzo cenne mineralne błoto Morza Martwego, znane jako czarny leczniczy szlam.
Widok wytrąconej — w procesach parowania — soli, przypomina olbrzymi abstrakcyjny obraz.
Rzymianie, znani ze swej miłości do łaźń, tworzyli lecznice hydropatyczne, wykorzystując wody Morza Martwego oraz źródła mineralne.
Ciekawostką jest fakt, iż sama Kleopatra, królowa Egiptu, wykorzystywała w celach uzdrawiających minerały Morza Martwego.
Bogate w minerały błoto ma bardzo korzystne działanie terapeutyczne i uzdrawiające, a także kosmetyczne. Ma ono właściwości antybakteryjne.
Unikalny skład soli Morza Martwego usuwa zmęczenie, napięcie nerwowe, stres, przemęczenie, bezsenność, bóle mięśni i stawów. Polepsza aktywność, stabilizuje procesy życiowe, a także wspomaga profilaktykę i leczenie wielu chorób.
Sprasowane i doskonale zachowane osady denne spod dna jeziora to kronika wydarzeń z ostatnich milionów lat, którą wyprawa chce odczytać. Planowany odwiert o głębokości pół kilometra od dna zbiornika (800 metrów od powierzchni wody) to dokładne, coroczne zapisy z ostatniego pół miliona lat.
Specjalna platforma wiertnicza umieszczona sześć kilometrów od brzegu pracować będzie przez 40 dni i nocy, wydobywając krążki cennych skał. Są już pierwsze fragmenty, które przechodzą pierwsze badania w położonym na brzegu laboratorium. Wyraźne brązowe i jasne pierścienie oznaczają kolejne pory roku, pozwalając odliczać kolejne lata. Ich odcień, grubość i skład chemiczny pozwolą ocenić panujący w danym roku klimat: pogodę, temperaturę, opady oraz oznaczyć szczególne wydarzenia, jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów (np. erupcja Santoriniego 3,5 tysiąca lat temu), itd. Na razie sięgnięto kilkaset lat wstecz, do okresu tzw. małej epoki lodowcowej.
To cenne dane dla naukowców wielu specjalności. Klimatolodzy będą mogli precyzyjnie odtworzyć zmiany pogodowe w tym rejonie. Historycy będą mogli skorelować wpływ pogody na bieg historii. A przecież historycznie jest to bardzo ciekawe miejsce: to tutaj miały znajdować się biblijne miasta Sodoma i Gomora (według niektórych pogrążone dziś na dnie), tutaj istniał szlak, którym pierwotni ludzie migrowali z Afryki.
Zaliczane do siedmiu cudów świata Morze Martwe jest niestety zagrożone wyschnięciem – jego poziom obniża się o około trzy stopy rocznie. Wprawdzie ten zbiornik wychodził już w swojej historii cało z niekorzystnych tendencji, ale dziś dochodzi działalność człowieka. Dane z odwiertu dostarczą również informacji o jego ewolucji, ale ratowanie najbardziej słonego jeziora na świecie jest utrudnione, z powodu jego położenia, które powoduje wiele konfliktów politycznych pomiędzy jego „właścicielami”: Izraelem, Jordanią i Palestyną.
Terapeutyczne działanie darów Morza Martwego
Wysokie zmieneralizowanie soli przy zabiegach wodoleczniczych wpływa korzystnie na przemianę materii, zapewnia szybkie przyswojenie przez organizm ważnych dla życia elementów mineralnych. Sole te są bardzo pożyteczne dla skóry i całego organizmu, działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i korzystnie na układ nerwowy. Mineralna sól do kąpieli dodana pod strumień gorącej wody likwiduje zmęczenie, usuwa stresy, napięcia i bóle ciała, a do tego odżywia i łagodzi skórę. Mnóstwo pożytecznych minerałów zawartych w solach ma różnorodne działania terapeutyczne:
* magnez – spowalnia proces starzenia się skóry, chroni serce, usuwając stresy i napięcia
* potas – wyrównuje wilgotność skóry
* wapń – stymuluje krążenie krwi, wzmacnia kości i paznokcie
Kąpiele z solami są bardzo skuteczne w leczeniu chorób skóry: trądzik, alergie, a także reumatyzm, obrzęki kończyn, artretyzm. Kąpiele sprzyjają wzmocnieniu krążenia krwi, oczyszczają skórę, poprawiają jej wygląd i elastyczność. Regularne przyjmowanie kąpieli przyspiesza proces regeneracji komórek. Zaleca się się je 2-3 razy w tygodniu, w temperaturze 37 – 39 st. C przez 15 – 20 minut.
Błoto Morza Martwego posiada właściwości terapeutyczne. Wykazuje ono działanie rozkurczowe, znieczulające i przeciwzapalne, reguluje tętno, obniża ciśnienie tętnicze krwi, rozluźnia mięśnie, uspokaja system nerwowy, wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Na skutek tego, że błotna aplikacja ma z reguły wyższą temperaturę niż temperatura ciała wzmacnia ona mikrocyrkulację skóry, mięśni i organów wewnętrznych, co osłabia procesy zapalne i nasila odżywcze. Błoto posiada właściwości kosmetyczne. Normalizuje wszystkie podstawowe funkcje skóry, głęboko ją oczyszcza, wchłania nadwyżki tłuszczu skórnego, usuwa z powierzchni skóry obumarłe komórki, uwalnia wydzielinę łojową z porów, obniża wydzialanie gruczołów łojowych i przyśpiesza dojrzewanie członów przy trądziku. Wszystko to usposabia przychylnie skórę na przyjęcie biologicznie aktywnych substancji i wilgoci. Następstwem tego jest poprawa wymiany substancji w komórkach skóry, stymulowane jest krążenie krwi, zmniejsza się rozdrażnienie i procesy zapalne, wygładzają się zmarszczki, spowalnia się proces starzenia skóry, która nabywa świeżego i zdrowego wyglądu. Wykazuje także efekt leczniczy w schorzeniach skóry.
Woda z Morza Martwego, jak wiadomo, stanowi jedno z najbogatszych źródeł pożytecznych minerałów na świecie i jest najlepszym środkiem do odmładzania i zabiegów zdrowotnych. Posiada wyraźnie widoczne terapeutyczne i kosmetyczne właściwości. Przyspiesza gojenie ran, wzmacnia korzenie włosów, usuwa łojotok i łupież. Normalizuje wszystkie funkcje skóry, głęboko ją oczyszcza z toksyn i obumarłych komórek, poprawia przemianę materii i stymuluje krwioobieg. Niedobór substancji mineralnych w organizmie doprowadza do różnych zaburzeń i schorzeń. Odbudować równowagę mineralną można przy pomocy zabiegów w basenie z wodą Morza Martwego. Skóra ludzka stanowi naturalną barierę, przeszkadzającą przenikaniu różnorodnych substancji z zewnątrz do organizmu. Jednakże jeśli te substancje są „bliskie” organizmowi, mogą one prawie bez przeszkód przeniknąć przez powłokę skórną, tworząc w niej swojego typu „magazyn”, z którego organizm pobiera potrzebną mu ilość składników mineralnych.
Morze Martwe to naturalna kopalnia minerałów, których potrzebuje Twoja skóra, by zachować młodzieńczy wygląd. Nazywane również Diabelskim Morzem, Morzem Sodomy, Morzem Lota czy też Jeziorem Asfaltowym, jest w istocie bezodpływowym jeziorem leżącym w najniższym punkcie Ziemi, pomiędzy Izraelem, Autonomią Palestyńską i Jordanią.
Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać. Warto choć raz w życiu wybrać się do Izraela czy Jordanii, by zaznać kąpieli w Morzu Martwym i nałożyć na siebie błoto z jego dna. Niemal wszyscy plażowicze smarują się brunatnym mułem i spacerują w oczekiwaniu, aż błoto wyschnie. Po spłukaniu – oczywiście w wodzie morskiej – skóra jest jędrna i gładka. Przekonani na własnej skórze o dobroczynnych właściwościach Morza Martwego turyści tłumnie odwiedzają drogerie sprzedające kosmetyki z minerałami.
Unikalne właściwości lecznicze błota z Morza Martwego znane były od ponad dwóch tysięcy lat. Zawiera ono 26 minerałów, w tym między innymi: potas, magnez, cynk, wapno, chrom, żelazo, chlorki, lit i bar. Absorbuje zanieczyszczenia i tłuszcz pozostające na skórze jednocześnie odprężając skórę i mięśnie. Wygładza, odżywia i ujędrnia skórę.
Stężenie różnego rodzaju minerałów w Morzu Martwym wynosi aż 28% (dla porównania: w Bałtyku – 0,7%). Woda z Morza Martwego zawiera 30 razy więcej magnezu, 70 razy więcej bromu i 10 razy więcej jodu niż zwykła woda morska. Ponadto rozpuszczone są w niej sole potasu, cynku, bituminu, siarki w stężeniach do kilkudziesięciu razy wyższych niż w wodach Morza Śródziemnego:
Magnez Sód Wapń Potas Brom
Morze Martwe 44000 mg/l 40100 mg/l 17200 mg/l 7650 mg/l 5300 mg/l
Morze Śródziemne 1490 mg/l 12700 mg/l 470 mg/l 470 mg/l 76 mg/l
Brom działa kojąco na układ nerwowy. Magnez przeciwdziała alergiom i innym zmianom skórnym (w tym zmianom łuszczycowym), oczyszcza oskrzela, spowalnia procesy starzenia się skóry. Jod ma korzystny wpływ na działanie gruczołów. Chlorki wapnia poprawiają cyrkulację krwi w organizmie, a także wzmacniają paznokcie. Potas (węglan potasu występujący naturalnie wyłącznie w Morzu Martwym oraz w górach Etiopii) balansuje poziom nawilżenia skóry.
Wody Morza Martwego przykrywają największy na Ziemi uskok tektoniczny (rów Jordanu). Tafla Morza Martwego znajduje się 418 metrów poniżej poziomu morza, zaś jego dno – 817 metrów poniżej poziomu morza. Dlatego w jego wodach rozpuszczone są minerały niewystępujące razem i w takim stężeniu nigdzie indziej na świecie.
Nad Morzem Martwym nie ma żadnych dużych skupisk ludzkich, więc środowisko naturalne jest zupełnie nieskażone, takie samo dziś, jak przed tysiącami lat. Ze względu na położenie w depresji zawartość tlenu w powietrzu jest tu o 10% wyższa niż normalna.
Morze Martwe nie nadaje się do pływania, ale ma walory, które uczyniły z niego atrakcję turystyczną. W Morzu Martwym nie żyje ani jedna ryba, jednak to „Słone Morze” przyczynia się na swój sposób do ochrony zdrowia i życia: co roku przyjeżdżają tu na kurację tysiące gości leczących się w cieplicach i uzdrowiskach położonych wokół niego.
Źródła: mmspa.pl, purity.pl. L.A.Times, rumburak.friko.pl