Dlaczego Twój organizm starzeje się szybciej, niż powinien? 5 głównych przyczyn

17 stycznia 2025, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Starzenie się jest naturalnym procesem biologicznym, przed którym, niestety, nie ma drogi ucieczki (można go jedynie spowolnić). Niejednokrotnie zdarza się natomiast, że zauważamy oznaki starzenia się całego organizmu znacznie szybciej, niż powinno mieć to miejsce. Odnosimy wówczas wrażenie, że czas oddziałuje na nas ze zdwojoną siłą. Sprawdźmy, co nas postarza, a także odbiera zdrowie i urodę wraz z upływem lat. Oto pięcioro winowajców szybszego starzenia się organizmu człowieka.

1. Alkohol i papierosy – złodzieje młodzieńczego blasku

Używki szkodzą naszemu zdrowiu i bardzo postarzają nasz organizm. Chociaż wydaje się to wyświechtanym hasłem, nie ma wobec tego żadnych wątpliwości. Alkohol upośledza funkcje organizmu. Ma właściwości drażniące układ trawienny, przez co jego nadużywanie prowadzi niejednokrotnie do zaburzeń mikroflory jelitowej, wrzodów żołądka i chorób dwunastnicy. Poza tym niszczy wątrobę, która pełni rolę odtruwające ze wszelkich przyjmowanych toksyn. Pod jego wpływem naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dlatego na twarzy osób, które nadużywają napojów alkoholowych zauważyć można popękane naczynka krwionośne i rumień. Twarz staje się obrzęknięta i sucha, ponieważ alkohol nas odwadnia. Z kolei palenie tytoniu przyspiesza rozkład kolagenu, dzięki czemu skóra traci jędrność, a zmarszczki znacząco się pogłębiają.

2. Długotrwały stres – niszczyciel zdrowia i pięknego wyglądu

Nadmiar stresu wpływa negatywnie na jakość naszego snu. Zmęczenie odbija się na naszym wyglądzie, zachowaniu i samopoczuciu. Niepokój i lęk powodują wyrzut kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Charakterystyczną cechą jego nadmiaru w organizmie jest opuchlizna oraz cienka skóra podatna na uszkodzenia. Naturalne jest, że na stres organizm zareaguje również odpowiedzią immunologiczną. Dlatego tak często mówi się, że ciągłe nerwy prowadzą do łuszczycy, trądziku, zaburzeń funkcjonowania tarczycy itp. Stresująca praca albo zamartwianie się o dobro rodziny dosłownie niszczą nasz organizm. Powinniśmy zatem zadbać po prostu o… spokój. Dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład polisa na życie, która da nam pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia i przykrych, losowych doświadczeń dotykających nas i naszych bliskich – nie pozostaniemy bez wsparcia finansowego. W tym celu warto skontaktować się z godną zaufania firmą ubezpieczeniową, najlepiej taką, która funkcjonuje na rynku ponad 100 lat, by nie dodawać sobie lub swoim bliskim (gdy nas zabraknie) dodatkowego stresu.

3. Ekspozycja na promieniowanie UV – fotostarzenie i zagrożenie dla zdrowia

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV wywołuje zmiany zwyrodnieniowe w komórkach, naczyniach krwionośnych i tkankach włóknistych, a także stymuluje do nadmiernej produkcji melaniny. To dlatego skóra starzeje się, zaczynają być na niej widoczne przebarwienia, a często dochodzi nawet do rozwoju groźnych chorób, takich jak czerniak. Warto zauważyć, że niektóre leki, czy kosmetyki, wchodzą w silną reakcję pod wpływem promieniowania słonecznego, co przyczynia się do powstania fotodermatoz.

4. Niezdrowe nawyki żywieniowe – dieta ma wpływ na to, jak się starzejemy

Dieta odmładzająca to taka, która zawiera wiele witamin i antyoksydantów zwalczających wolne rodniki (cząsteczki reaktywne, które łącząc się z naszymi komórkami, przyspieszają procesy starzenia oraz działają chorobotwórczo). Żywność wysoko przetworzona, czyli tak zwany fast food, pozbawiona jest niezbędnych mikro- i makroelementów, pozwalających wspierać wszystkie funkcje organizmu, niezbędne do utrzymania homeostazy. Produkty, które nas postarzają to również te oddziałujące niekorzystnie na nasze serce, układ trawienny, wagę, koncentrację i równowagę hormonalną. Są to między innymi cukry proste, tłuszcze trans i nasycone, zbyt duża ilość soli itp.

5. Brak ćwiczeń umysłowych – mózg wymaga ciągłej stymulacji!

Starość kojarzona jest dziś przede wszystkim ze zwiotczałą skórą i fizycznym osłabieniem. Zapominamy jednak, że nasz mózg również się starzeje. Dostarczając mu ciągłych zadań logicznych, czytając literaturę, prasę, rozwiązując proste zadania i trenując pamięć, każdego dnia przedłużamy jego „termin ważności”. Istnieje kilka prostych ćwiczeń na pobudzenie funkcji poznawczych, czy kondycji mózgu. Jednym z nich jest próba umycia zębów, czy uczesania włosów ręką przeciwną do wiodącej, np. lewą w przypadku osób praworęcznych. Zmiana trasy swojej codziennej drogi do pracy (najlepiej pieszo!) także może być doskonałym pomysłem.

artykuł sponsorowany



FORUM - bieżące dyskusje

Playlista na domówkę
Polecam na imprezy amerykański pop z lat 2000-2010.
Jak odrzucić spadek
Warto zorientować się, jakie jest saldo w dziedziczonym majątku i wtedy podjąć decyzję......
Pranie sukni ślubnej
Moja była punktowo czyszczona i wyglądała jak nowa- sprzedalam ją za 70% ceny jaką...
jaki piekarnik?
Ja polecam urządzenie do pieczenia pizzy - w nim mogę zrobić wszystko, co lubię ☺