Dlaczego sięgamy po napoje wysokoprocentowe? Motywy picia alkoholu

21 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni ludzie piją więcej, a drudzy mniej? Otóż motywy ludzkiego picia stanowią wypadkową bardzo wielu czynników. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dlaczego ludzie piją?

Uzależnienie od alkoholu często jest wynikiem wielu czynników, które można przyporządkować do 3 najważniejszych grup:

Biologiczne motywy picia alkoholu

Przeprowadzono szereg badań, które jednoznacznie wskazują, że czynniki genetyczne mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu choroby alkoholowej. Znanych jest wiele genów wpływających na zwiększenie lub zmniejszenie ryzyka rozwoju alkoholizmu. U jednych osób po wypiciu alkoholu w dużej ilości pojawiają się fizyczne objawy jego nietolerancji w postaci nudności, bólu głowy, zaczerwienienia twarzy, a u innych te objawy nie występują, co sprawia, że mogą być bardziej skłonne do jego nadużywania. Różnice w reakcji na alkohol wynikają z biochemicznej odmienności każdego z organizmów. Geny to jednak niewystarczająca przesłanka do wystąpienia alkoholizmu. Osoby obciążone powinny jedynie przykładać większą wagę do swoich nawyków.

Społeczne motywy picia alkoholu

Motywy społeczne są najczęściej wymienianym powodem, dla którego ludzie sięgają po alkohol. W niektórych kulturach np. w Islamie dominuje wzorzec abstynencji, podczas gdy w innych krajach (np. w Europie) istnieje duże przyzwolenie na picie. W naszej kulturze przyjęło się pić podczas różnego rodzaju uroczystości (wesel, urodzin, imienin itp.). Picie jest pewnego rodzaju rozrywką społeczną. Nie bez znaczenia jest także środowisko rodzinne, które – w zależności od stwarzanych warunków – może zwiększyć bądź zmniejszyć ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu. Okazuje się, że dzieci żyjące w domach z problemem alkoholowym znajdują się w grupie ryzyka, jako osoby które mogą się uzależnić. Do społecznych motywów picia alkoholu zalicza się także m.in. ogólną dostępność napojów alkoholowych i ich stosunkowo niską cenę.

Psychologiczne motywy picia alkoholu

Z psychologicznego punktu widzenia osoby charakteryzujące się niedojrzałą osobowością, mające problemy z radzeniem sobie ze wszelkimi trudnościami i przeciwnościami losu są bardziej narażone na popadnięcie w nałóg alkoholowy. Takie osoby piją głównie, dlatego że sobie nie radzą. Sięgają po alkohol po to, by poradzić sobie z problemami, potrzebują dodatkowego ,,wsparcia”. Alkohol początkowo pozwala im zapomnieć o problemach, ułatwia funkcjonowanie. Z czasem osoba tak uzależnia się od tego ,,stanu”, że sięga po trunki coraz więcej i częściej. W upojeniu alkoholowym zapomina o smutkach i problemach. Świat zaczyna być przyjemniejszy, a to wszystko, co dotychczas wydawało się trudne, nagle znajduje swoje rozwiązanie. Jest to jednak stan chwilowy.

Więcej na temat motywów picia alkoholu znajdziesz w artykule: W szponach nałogu – dlaczego ludzie piją alkohol?

Poznanie motywów picia pomocne w walce z uzależnieniem

Choć na pierwszy rzut oka picie alkoholu wydaje się przyjemne, w konsekwencji może prowadzić do uzależnienia. Podstawowym objawem uzależnienia jest przymus sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą i tak jak każda inna przypadłość wymaga leczenia. Najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejszą formą walki z alkoholizmem są terapie uzależnień w ośrodkach zamkniętych. Mogą być prowadzone w formie terapii indywidualnej i grupowej, podczas których każdy może opowiedzieć o swoich lękach, zmaganiach, przeanalizować je i otrzymać niezbędne wsparcie. Natomiast poznanie motywów picia alkoholu może przełożyć się na skuteczne leczenie uzależnienia, ponieważ pozwala na dopasowanie sesji terapeutycznych do indywidualnych przyczyn picia.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...