Dlaczego regularne badania słuchu są ważne dla zdrowia?
Żyjemy w czasach, w których zewsząd otacza nas hałas. Jakby tego było mało, to sami wpływamy negatywnie na nasz słuch, wybierając słuchawki douszne i słuchając muzyki na pełnej głośności sprzętu. Wiele nowoczesnych urządzeń posiada ostrzeżenie, że po przekroczeniu danego zakresu, dźwięk może negatywnie wpływać na słuch. Często jednak to ignorujemy. Dziś dowiecie się, dlaczego regularne badania słuchu są ważne dla zdrowia.
Dlaczego badania słuchu są tak ważne?
Słuch jest jednym z naszych zmysłów i choć osoby z niepełnosprawnością radzą sobie w codziennym życiu, to jednak odnalezienie się w świecie bez dźwięków dla osoby, która wcześniej słyszała jest bardzo trudne. W końcu poprzez słuch odbieramy otaczający nas świat i możemy reagować na niego. Pierwsze problemy ze słuchem mogą objawiać się szumami usznymi czy trudnością w słyszeniu czyjegoś ściszonego głosu bądź rozmawiania przy ruchliwej ulicy. Często objawy są bagatelizowane, bo po przejściowych problemach słuch wraca do normy. W przypadku problemów ze słuchem mamy trudności w normalnym funkcjonowaniu, dlatego warto zdecydować się na badania słuchu, tym bardziej że często są darmowe. Jeżeli szukacie możliwości sprawdzenia stanu słuchu, to doskonałą ofertę znajdziecie na stronie: https://www.brandvital.eu/badania/badania-sluchu/.
Kto może zapisać się na bezpłatne badanie słuchu?
W przypadku dzieci badania słuchu są wykonywane w ramach badań kontrolnych. Warto wiedzieć, że dorośli powinni badać słuch co rok lub co dwa lata. Z kolei dla seniorów rekomendowana jest częstotliwość badań co pół roku. Bezpłatne badanie słuchu może wykonać każdy, kto otrzyma stosowne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Test słuchu można wykonać laryngolog ze specjalizacją w audiologii. Oczywiście można też zapisać się na badania słuchu prywatnie, jednak oczywiście w tym przypadku trzeba już ponieść koszty. Czasami organizowane są także akcje bezpłatnego badania słuchu i wtedy również dana grupa albo każdy w zależności od tego, do kogo są kierowane, może przebadać słuch.
Jak przebiega test słuchu?
Przed wizytą u audiologa lub protetyka słuchu warto poznać przebieg testu słuchu. Otóż pacjent otrzymuje słuchawki, a audiolog bądź protetyk słuchu przesyła dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu. Zadaniem osoby badanej jest nacisnąć guzik, gdy usłyszy dźwięk. Gabinety audiologiczne są wyciszone, zatem można przeprowadzić badanie z mniejszym marginesem błędu. Gdy ubytek słuchu zostaje zdiagnozowany pacjent może mieć dobrany aparat słuchowy, a gdy jest on niewielki otrzymać specjalne słuchawki wyciszające, chroniące od hałasu. Żyjąc w dużym mieście, gdzie stale panują spore decybele, albo wykonując pracę, w przypadku której słuch może być narażony na uszczerbek, warto regularnie badać swój słuch.