URODA I ZDROWIE

Dlaczego protetyka jest tak ważną dziedziną stomatologii?

6 lutego 2020, dodał: Redakcja

Zęby mleczne, zęby stałe i… co dalej? Protetyka to niezwykle ważna dziedzina stomatologii — a jej rozwiązania stanowią nasz „trzeci ząb”. Dbanie o zęby jest ważne, bo w ten sposób chronimy je przed groźnymi chorobami, takimi jak próchnica czy paradontoza. Niestety nie wszystko da się przewidzieć — czasami zwykły przypadek może spowodować, że całkowicie zdrowy ząb ulegnie wybiciu czy zostanie złamany. W takich przypadkach rozwiązania z zakresu protetyki stomatologicznej są niezwykle pomocne.

Czym jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, którego głównym celem jest pełne odbudowanie uzębienia. Działania z zakresu protetyki są podejmowane w sytuacji, gdy u pacjenta dojdzie do częściowej lub całkowitej utraty zęba. Oznacza to, że do lekarza protetyka warto zgłosić się zarówno, gdy ząb został uszkodzony jedyne częściowo, ale także gdy zachodzi konieczność jego całkowitej odbudowy.

Protetyka łączy się z innymi działami stomatologii — na przykład z implantologią. Połączenie koron protetycznych i implantów daje doskonały efekt, który w codziennym użytkowaniu jest odczuwalny niemalże jak naturalny ząb!

Przywraca estetykę uśmiechu

Piękny uśmiech to podstawa zadowolenia ze swojego wyglądu. Niestety, trudno jest mówić o perfekcji, gdy ktoś zmaga się z ubytkami zębowymi. Ubytki zębowe stanowią poważny defekt estetyczny, który należy jak najszybciej zrekonstruować — a dzięki protetyce jest to możliwe. Niektóre rozwiązania z zakresu protetyki stomatologicznej do złudzenia przypominają naturalne zęby! Najdoskonalszymi rozwiązaniami pod względem estetycznym są te, które wykorzystują porcelanę stomatologiczną — na przykład korony protetyczne oparte na implantach. Jednocześnie są one trwałe i komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Protetyka pomaga także tym pacjentom, u których na skutek złamania zęba, działania próchnicy czy bruksizmu doszło do częściowej utraty tkanki zęba. W zależności od stopnia ubytku, ząb może być zrekonstruowany z wykorzystaniem wypełnienia kompozytowego, licówki porcelanowej lub korony protetycznej.

Przywraca funkcjonalność uzębienia

Ubytki zębowe zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego układu stomatognatycznego. Długotrwały ubytek może spowodować zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, które odpowiadają za komfort przeżuwania, mówienia, oddychania czy przełykania. W niektórych przypadkach ubytki zębowe powodują nawet problemy gastryczne!

Ze względu na wyżej wymienione powody warto zrekonstruować uzębienie. Konsekwencje związane ze zdrowiem są najlepszym dowodem na to, że protetyka jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Aby móc prawidłowo funkcjonować, ubytki zębowe powinny być jak najszybciej rekonstruowane.

Sprawia, że czujesz się lepiej!

Posiadanie wszystkich zębów to prawdziwy powód do dumy! Zważając na popularność przetworzonego jedzenia, które często ma bardzo zły wpływ na kondycję jamy ustnej, na brak czasu by dbać o własne zdrowie — pełne uzębienie to coś, z czego należy się cieszyć, nawet gdy niektóre zęby wymagały rekonstrukcji.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...