Dlaczego mokra karma dla zwierząt może być lepsza od suchej?

29 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Karma dla psa odpowiada za jego zdrowie i mocno wpływa na to, w jaki sposób nasz pupil będzie się zachowywał na co dzień. Dlatego też powinna być odpowiednio dopasowana zarówno do potrzeb zwierzęcia, jak i jego indywidualnych cech. Warto przy tym zauważyć, że większość zwierzęcych dietetyków stanowczo zaleca karmy mokre, a nie suche. Dlaczego tak się dzieje? Oto odpowiedź!

psiak

Więcej wody to zdrowsze nerki

Zwierzęta nie zawsze spożywają tyle wody, ile dokładnie powinny. Jest to szczególnie mocno zauważalne u kotów, które z natury przyzwyczajone są do pobierania wody wraz z pokarmem, czyli po prostu z mięsa. W naturze wychowane na srogiej pustyni nie miały dobrego dostępu do wody i ich organizm wyewoluował w ten sposób, że obecnie nie przepadają za jej piciem. Psy, choć zazwyczaj nie mają takiego problemu, również nie zawsze spożywają wystarczającej ilości wody.

Niestety brak odpowiedniej ilość płynów przyczynia się do pogorszenia kondycji nerek, co może być przyczyną poważnych chorób, wymagających długiego leczenia, a nawet śmierci. Dlatego jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela, powinieneś zawsze wybierać karmę mokrą – szczególnie dla kota! Dzięki temu będzie zdrowszy, bo dostanie więcej wody wraz z mięsem. Zazwyczaj jest to nawet 80% całej karmy, co stanowi podstawę zdrowia nerek.

Jedzenie łagodniejsze dla jamy ustnej

Wiele zwierząt ma poważne problemy z jamą ustną. Uszkodzenia zębów, nadwrażliwe dziąsła albo poważne ubytki wynikające z wieku starszego sprawiają, że zwierzęta mają problem z gryzieniem twardych elementów – w tym również twardych chrupków. Jeśli zaobserwujesz taką sytuację u swojego pupila, bezwzględnie powinieneś zmienić jego karmę na mokrą. Będzie miękka i delikatna, co pomoże zwierzęciu w zjadaniu odpowiednio wysokiej porcji. To z kolei sprawi, że nie będzie cierpiał na niedobory żywieniowe.

Jedzenie podobne temu w naturze

Koty były niegdyś dzikie, a psy wywodzą się od wilków. Oba rodzaje zwierząt są mięsożercami i (poza ewentualnymi rzadkimi przypadłościami medycznymi) nigdy nie można tego zmieniać. Powiedzmy sobie zatem szczerze, czy chrupki przypominają w czymkolwiek mięso? Niestety nie. Nie mają ani jego konsystencji, ani aromatu, ani innych walorów.

Nic więc dziwnego, że wiele psów i kotów wybrzydza na suche jedzenie. Jest dla nich tak odległe od naturalnego, do którego czują instynktowny pociąg, że najlepszym wyborem będzie po prostu zmiana diety na mokrą. Powiedzmy sobie szczerze – trudno przekonać psa lub kota, aby zjadł to, czego zjeść nie chce.

Mokra karma, której przykład można znaleźć tutaj https://animalo.pl/k/psy/karma/mokra-karma-dla-psa/, jest bardziej podobna do tego, co zwierzęta zjadłyby w naturze i do czego namawia je instynkt. Jedzenie w puszce jest aromatyczne, przypomina wyglądem i konsystencją mięso i z całą pewnością smakuje zwierzętom lepiej. Jego dodatkowa zaleta to możliwość podgrzania przed podaniem, co jeszcze bardziej zwiększa apetyt.