W dobie panującej na każdym rogu modzie na posiadanie szczupłej i wysportowanej sylwetki, można w bardzo łatwy sposób wpaść w pułapkę nadmiernego spożywania produktów oznaczonych jako slim lub fit. Czy produkty z tej grupy naprawdę wspomogą nas w procesie odchudzania oraz pomogą w utrzymaniu wagi? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga indywidualnego podejścia. W ofercie popularnych sieciówek, a także sklepów ze zdrową żywnością, dostępna jest bardzo duża ilość produktów tego typu. Które z nich jednak warto wybrać, a których lepiej unikać?
Fit batony, czyli wszystko sprowadza się do cukru
Podstawowym wyznacznikiem, decydującym czy dany produkt możemy uznać za zdrowy, jest zawartość węglowodanów na 100 gram produktu. Przykładem mogą być właśnie fit batony, które zazwyczaj takich cukrów zawierają bardzo dużo. Czy to jednak oznacza, że nie powinniśmy ich spożywać? Osoby aktywne fizycznie mogą sobie pozwolić na ten rodzaj przekąski, gdyż nasze ciało w trakcie wysiłku zużywa większą ilość cukrów, niż ma to miejsce w przypadku osoby nieuprawiającej żadnego sportu. Podobnie ludzie,którzy na co dzień mają do czynienia z dużym wysiłkiem intelektualnym, mogą bez wyrzutów sumienia tego rodzaju przekąskę spożyć. Należy przy tym pamiętać, że spożycie produktów oznaczonych jako fit,bez aktywności fizycznej oraz zbilansowanej i dobrze ułożonej diety, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Do takich przekąsek zaliczamy nie tylko batony, ale również zdrowe lizaki i cukierki, płatki śniadaniowe czy niektóre soki.
Zdrowe i ekologiczne chipsy jako zamiennik dla tych tradycyjnych?
Wśród społeczeństwa chipsy są produktem uznawanym za skrajnie niezdrowym i prowadzącym do otyłości. Tego rodzaju przekąska na przestrzeni ostatnich lat stała się niejako symbolem niezdrowego stylu życia. Często jest spożywana na imprezach, podczas oglądania ulubionego filmu, lub bez konkretnego powodu. Czy jednak zdrowe i ekologiczne chipsy naprawdę mogą zastąpić te tradycyjne? Odpowiedź w tym przypadku jest twierdząca, ponieważ producenci tego produktu zadbali o to, aby wyeliminować z niego wszystkiego niezdrowe aspekty swojego tradycyjnego odpowiednika. Zdrowe chrupki nie zawierają w sobie dużej ilości niezdrowych tłuszczy, przez co mogą zostać uznane za produkt lekkostrawny. Ponadto w składzie zdrowych chipsów znajdziemy również korzystne dla naszego organizmu witaminy i minerały. Walory smakowe produktu pozostają już kwestią indywidualną konsumenta, jednak z przeprowadzonych badań jasno wynika, że smakiem zdrowe chipsy nie odbiegają w żadnym razie od tych tradycyjnych.
Czy można jeść bakalie w czekoladzie, będąc na diecie?
Osoby, które postanawiają pozbyć się dodatkowych kilogramów, często błędnie interpretują założenia zdrowej diety, przez ich codzienny system żywienia zamienia się w wyzwanie ponad siły. W efekcie czego cały proces odchudzania jest nieskuteczny i nie prowadzi do upragnionego celu.
Zmiana nawyków żywieniowych powinna odbywać się jako powolny proces, który nie ingeruje za bardzo w strefę komfortu. Zatem czy można spożywać bakalie w czekoladzie, będąc na diecie? Można, jednak z czasem powinniśmy ograniczyć ich spożycie, ponieważ zaliczamy je do produktów, które popularnie noszą miano słodyczy.
Ekologiczna czekolada i czekoladki oraz inne produkty ze zdrowej półki – co wybrać?
W wyniku panującej mody na wysportowaną sylwetkę w większych i mniejszych miastach lawinowo powstają sklepy, które w swojej ofercie mają zdrową i ekologiczną żywność. Prym w tym przypadku wiodą przede wszystkim zdrowe przekąski takie jak ekologiczna czekolada i czekoladki, produkty bezglutenowe, czy gotowe zestawy do spożycia w ciągu dnia. Te ostatnie noszą nazwę diety pudełkowej i są idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt dużej ilości czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze produkty z grupy BIO mają realny wpływ na nasze zdrowie, gdyż w części przypadków różnią się od tych tradycyjnych jedynie etykietką i ceną. Warto wtedy porównać produkt z tym tradycyjnym i dokładnie prześledzić skład.