Dieta idealna na lato – jaką dietę wybrać?
Obecnie rekomenduje się wiele diet i każdy szuka sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów, a także dostosowanie sposobu odżywiania do swoich preferencji i problemów zdrowotnych. Im dokładniej zbilansowana i zaplanowana dieta, tym łatwiej przychodzą efekty. Niezależnie od rodzaju diety kluczem jest ujemny bilans kaloryczny dostosowany do naszego stanu zdrowia i parametrów antropometrycznych. Zdrowa dieta obejmuje długofalową zmianę nawyków żywieniowych, które w połączeniu z aktywnością fizyczną przynoszą długotrwały rezultat.
Istnieje wiele diet, dlatego wybór odpowiedniej nie jest prostym zadaniem. Nie wszystkie diety są zdrowe i skuteczne. Często ludzie sugerują się sposobem odżywiania, który jest modny lub przyniósł efekty innym, a przecież to, że coś działa na jedną osobę nie znaczy, że będzie działało na inną. Wybierając dietę powinniśmy sugerować się indywidualnymi preferencjami, stylem życia i stanem zdrowia tak, aby dieta nie była tylko chwilowym rygorem, a stałą zmianą, którą będziemy w stanie utrzymać. Efektywne odchudzanie to taki jadłospis, który jest dopasowany do potrzeb organizmu. Sukces zależy od stopnia zharmonizowania diety z potrzebami i predyspozycjami. Jaka dieta jest najlepsza? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Mnogość diet odchudzających może spowodować problem z wyborem odpowiedniej dla nas, dlatego warto skupić się na tych, które będą dla nas realne do wprowadzenia i utrzymania na stałe.
Warto zwrócić uwagę na założenia wybranej diety dotyczące pokarmów zalecanych oraz niedozwolonych. Jeżeli spadek masy ciała nastąpi zbyt szybko i gwałtownie, nasz metabolizm zwolni tempo, a waga osiągnie punkt krytyczny. Zdrowa dieta powinna być zbliżona do zasad racjonalnego odżywiania się. Nieprawidłowa dieta, która wywołuje efekt jo-jo, nie tylko demotywuje, ale może stanowić też niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Notoryczne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, oraz produktów napakowanych chemią może w konsekwencji prowadzi do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. A aby wszystkie procesy zachodziły w nim prawidłowo, taka równowaga jest absolutnie konieczna, gdyż każde zawirowanie prowadzi do przykrych konsekwencji, które najczęściej kończą się chorobą.
Odkwaszenie organizmu jest świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które w wyniku nieprawidłowego stylu odżywiania się odczuwają niekorzystne zmiany związane ze swoim zdrowiem. Zmiany te związane są z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dieta odkwaszająca organizm polega na wyeliminowaniu codziennego spożycia produktów, które przyczyniają się do zakwaszenia. Jej podstawowa zasada jest oparta na takiej kompozycji posiłków, aby 80% stanowiły produkty mające właściwości zasadotwórcze, zaś pozostałe 20% kwasotwórcze. W celu przyspieszenia oczyszczania organizmu powinno się wypijać około 1,5-2 litrów wody, najlepiej mineralnej, niegazowanej. Sprzyja to wypłukiwaniu z organizmu toksyn oraz przyspiesza metabolizm. Oprócz wody warto również wypijać świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. Podczas przeprowadzania diety odkwaszającej należy zrezygnować ze spożywania produktów wysokoprzetworzonych, takich jak dania typu fast food.
Dieta zasadowa ma na celu nie tyle zrzucenie zbędnych kilogramów, co polepszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Poprzez wysoki udział produktów zasadowych, prowadzi do normalizacji pH krwi, a tym samym eliminacji nieprzyjemnych dolegliwości. Dieta alkaliczna może również pomóc w eliminacji lub złagodzeniu przebiegu choroby refluksowej czy nadkwasoty. Z uwagi na wysoki udział w diecie zasadowej warzyw oraz owoców wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania. Choć dieta alkaliczna powinna być stosowana głównie w celu poprawy zdrowia to bardzo często daje efekty w postaci spadku masy ciała. Ponieważ opiera się na utrzymywaniu neutralnego stanu pH w organizmie należy pamiętać, że do obniżenia tej wartości przyczyniają się stres, brak ćwiczeń, a także przyjmowanie leków, zbyt krótki sen. Tylko kompleksowe działanie zaprowadzi nas do sukcesu i pomoże uniknąć lub wyeliminować zakwaszenie.
Dieta paleo to dieta tradycyjna, czyli model żywienia inspirowany dietą naszych praprzodków, którzy dostosowywali swoje żywienie do warunków klimatycznych oraz zasobów, jakie występowały na zamieszkiwanym przez nią obszarze. Wiele badań potwierdza prozdrowotne zastosowania diety paleolitycznej. Ma ona korzystny wpływ na tolerancję glukozy, obwód w pasie, profil lipidowy oraz ciśnienie tętnicze. Efekt diety paleo to także spadek wagi. Zwolennicy diety paleolitycznej zwracają uwagę na korzystne ograniczenie w konsumpcji składników antyodżywczych oraz prozapalnych i alergicznych, korzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, wysoką podaż antyoksydantów oraz rozgałęzionych aminokwasów.
Dieta paleo w myśl jej twórców polega na spożywaniu nieprzetworzonego jedzenia, czyli jak najbardziej naturalnych form żywności. Najlepiej, jeśli będzie to żywność ekologiczna, pochodząca od lokalnych rolników. Żywienie zgodne z zasadami diety paleo w XXI wieku opiera się zarówno na chudym, ale i tym bardziej tłustym, ekologicznym mięsie, owocach morza, warzywach nieskrobiowych i oczywiście owocach. Wyklucza się warzywa strączkowe, produkty zbożowe, nabiał, a także produkty wysoko przetworzone. Dieta paleo powinna być wzbogacona o zdrowe tłuszcze: olej kokosowy, olej lniany, oliwę, oleje z orzechów i pestek tłoczone na zimno, ale i masło. Do picia najlepsza jest woda, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, zielona herbata, woda kokosowa i napary z ziół. W diecie paleo zwraca się również uwagę na sezonowość produktów oraz niespożywanie egzotycznych owoców, których nie uprawia się w naszej szerokości geograficznej.
W diecie paleo nie chodzi tylko o liczenie kalorii i ważenie produktów, a potem sprawdzanie efektów na wadze. Nie jest to dieta cud, którą po paru intensywnych tygodniach można zarzucić i wrócić do starego menu. Dieta paleo to coś więcej niż jadłospis, to raczej styl życia, który poza odpowiednimi produktami na talerzu, hołduje prostocie, bardziej naturalnym, pierwotnym i ekologicznym rozwiązaniom.