Dieta bezglutenowa – co jeść w przypadku celiakii?

21 sierpnia 2018, dodał: Redakcja

Wyeliminowanie z codziennej diety wszystkich składników zawierających gluten może wydawać się na początku dość skomplikowane. Na szczęście wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by dieta bezglutenowa okazała się zróżnicowana, smaczna, a przede wszystkim bezpieczna dla naszego zdrowia.

 

Celiakia to choroba objawiająca się niepożądaną reakcją układu immunologicznego na spożycie białek pochodzących z produktów zbożowych. W związku z tym, że nasza dieta jest w nie zwykle bogata, może być nam trudno wyobrazić sobie całkowite wyeliminowanie glutenu z codziennych posiłków. Na szczęście wystarczy wiedzieć, czego unikać i czym zastąpić zabronione produkty, by dieta bezglutenowa stała się dla nas całkiem łatwa do przestrzegania. Czego zatem należy się wystrzegać? Przede wszystkim pszenicy, żyta i jęczmienia, w których zawarty jest gluten. Nie wszyscy wiedzą jednak, że równie niebezpieczny może być owies – źródło aweniny, która wywołuje u niektórych podobne objawy. W praktyce oznacza to rezygnację z pieczywa, a także mąki i większości makaronów. Dieta bezglutenowa zakłada całkowite wyeliminowanie bazujących na tych zbożach produktów, dlatego musimy wiedzieć, czym bezpiecznie je zastąpić.

Najpopularniejszymi produktami bezglutenowymi, jakie wybierają osoby zmagające się celiakią, są kukurydza, proso, gryka, maniok i soja. Oczywiście wszystkie owoce, warzywa i orzechy, podobnie jak ryby oraz mięso także pozostają dozwolone. Dieta bezglutenowa dopuszcza ponadto picie kawy i herbaty oraz słodzenie potraw i napojów miodem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie musi być pozbawiona smaku i nudna – wszystko zależy od naszej kreatywności. Dobrze zbilansowana dieta bezglutenowa będzie co prawda wymagała od przestrzegających jej osób nieco więcej wysiłku i ostrożnego podejścia do wybieranych na co dzień produktów, ale bez wątpienia jest w stanie usatysfakcjonować nawet największych smakoszy. Robiąc zakupy pod kątem produktów bezglutenowych, mimo wszystko dokładniej przyjrzyjmy się ich składowi – brak jednego niepożądanego składnika wcale nie musi oznaczać, że nie zawierają się w nim inne szkodliwe substancje.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Coraz częstsze bóle nóg
Mnie bolały nogi po 8-9 godzinach pracy zazwyczaj siedzącej , także nie było...
półka łazienkowa
Meble do łazienki kupiliśmy w tym salonie https://bokaro.pl/oferta/meble-lazienkowe/ Wybralimy szafkę pod umywalkę...
Pasożyty układu pokarmowego
Z tym układem pokarmowym to też ja miałam ostatnio trochę problemów, bo dość mocno...
Meble do salonu
ja zamawiałam narożnik w Caya Design. Lubię robić tego typu zakupy bezpośrednio u producentów...