Przyczyny biegunki mogą być bardzo różne. Należą do nich m.in. zakażenia jelitowe, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe – w tym szczególnie groźne dla dzieci rotawirusowe. Biegunkę może powodować także przyjmowanie antybiotyków, które mogą osłabić naszą odporność i zaburzyć naturalną równowagę mikroflory jelitowej. Często dopada nas także tzw. biegunka podróżnych, spowodowana najczęściej pobytem w kraju o niższym standardzie sanitarno-higienicznym. Biegunka, mimo że występuje powszechnie, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, w tym zaburzenia gospodarki elektrolitowej i odwodnienie. Jest to szczególnie groźne dla małych dzieci. Nie powinniśmy więc jej lekceważyć.
Jak sobie radzić z biegunką? Podstawą jest nawadnianie organizmu. Warto także zażywać sprawdzone i skuteczne preparaty probiotyczne, które zostały przebadane klinicznie pod kątem wspomagania leczenia biegunek. Należy do nich Dicoflor. Probiotyki zawierają szczepy bakterii, które pomagają przywrócić i utrzymać naturalną równowagę mikroflory jelitowej.
Jednak probiotyk probiotykowi nierówny – tak jak nie wszystkie antybiotyki są skuteczne w leczeniu wszystkich chorób, tak też nie wszystkie probiotyki będą działały w każdym przypadku. Szczepem, który jest skuteczny w przypadku leczenia biegunek – co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi – jest Lactobacillus rhamnozus GG znajdujący się w Dicoflorze. Potwierdzono, że szczep ten skraca czas trwania biegunki infekcyjnej od 1 do 2 dób oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej o 60% – 70%.
Dicoflor to też łatwość podania – możemy go przyjmować w postaci kropli, saszetek czy kapsułek. Bardzo wygodną postacią są saszetki, które możemy spożyć wsypując ich zawartość bezpośrednio do ust. Mają one wyjątkowy smak przypominający watę cukrową, którą polubi każde dziecko.
Dicoflor jest bezpieczny i może być stosowany u niemowląt, a nawet u wcześniaków (Dicoflor krople).