Komplementarne metody – jeden cel
Wywiad i badanie diagnostyczne to podstawa działania nie tylko lekarza, ale także kosmetyczki i nowego na naszym rynku zawodu trychologa. Są to bardzo ważne elementy zabiegu, a często niestety bagatelizowane. Klienci gabinetów często nie są zadowoleni z efektów wykonanych zabiegów, a to za przyczyną niewłaściwie przeprowadzonej diagnostyki skóry. Termin „analiza” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zdefiniowanie, badanie, rozłożenie na mniejsze elementy”, „diagnoza” – to inaczej ocena – należy zatem zbadać skórę od podstaw i dopiero wtedy dokonać wyboru zabiegu, minimalizując przy tym ryzyko wykonania zabiegu nieefektywnego czy nawet niewłaściwego.
Jakie parametry skóry sprawdzamy podczas analizy?
Wiele parametrów należy określić podczas prawidłowej analizy diagnostycznej skóry. Przede wszystkim jej barwę, stopień natłuszczenia powierzchni, jej elastyczność, stan siatki włókien tkanki łącznej, stopień jej ukrwienia i nawilżenia, wielkość porów skóry (zwarte, poszerzone), defekty (np. zmiany barwnikowe – piegi, przebarwienia, wykwity skórne), zmarszczki, wiotkość, napięcie, wrażliwość itp. Rodzaj cery zależy także od wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas analizy, takich jak: płeć, stan zdrowia, tryb życia, klimat, rodzaj wykonywanej pracy, oraz przede wszystkim sposobu jej pielęgnacji. Przeprowadzając badanie diagnostyczne, pamiętajmy, że to przede wszystkim prawidłowo przeprowadzona diagnoza skóry zapewni nam wykonywanie efektywnych zabiegów i zwiększy ilość zadowolonych klientów.
Badanie manualne czy aparaturowe?
Sam wywiad i badanie palpacyjne, to tylko podstawa do pełnej analizy. Warto wprowadzić także metody znacznie zwiększające efektywność naszej pracy. Nowoczesne narzędzia diagnostyczne, tzw. analizery do skóry i włosów, nie tylko poszerzają ilość sprawdzanych parametrów, ale także umożliwiają zapis graficzny badanych parametrów, ich podsumowanie w raportach końcowych oraz dobór optymalnych kosmetyków jak również sprawdzenie jakie są efekty ich stosowania. Prowadzenie kart klientów wraz z zapisanymi zdjęciami z analizy pozwala na ciągły monitoring skuteczności podejmowanych działań pielęgnacyjnych, a także porządkuje sam system prowadzenia dokumentacji zabiegowych.
Analizery do skóry stosowane w gabinetach , pojawiają się na naszym rynku już od kilku lat w coraz bardziej ulepszonych formach. Warto korzystać z tych pomocy, zapewniają one bowiem profesjonalne i naukowe podejście do stanu skóry upewniając pacjenta o należytej staranności wykonywanych czynności. Prawidłowa pielęgnacja skóry pozwala na zachowanie jej w dobrej kondycji przez długi czas, spowolnienie procesów starzenia, a czasami także uniknięcie problemów dermatologicznych. Pamiętajmy, że wysoki poziom świadczonych usług powoduje wzrost lojalności klienta do miejsca, gdzie został profesjonalnie obsłużony.
Informacje:
Centrum Pielęgnacji i Wizażu
ul. św. Krzyża 19/8, 31-023 Kraków
tel. 669 797 079, 790 499 993