Waga i wzrost dziecka to dwa ważne elementy, które często spędzają sen z powiek rodzicom. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest odrębną jednostka i ma własny genetycznie zaprogramowany rozwój. Dzieci, których wymiary znajdują się znacznych niedoborach lub nadmiarach powinny być podane wnikliwej analizie. Na co należy zwrócić uwagę, oceniając wzrost i wagę naszego dziecka?
NIEDOBÓR WAGI
Wielu rodziców przesadnie zabiega o to, żeby ich dzieci jadły dobrze. Czasami ocena wagi naszej pociechy jest trudna do ustalenia. Czy dziecko powszechnie uważane za niejadka powinno nas niepokoić? Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zaburzenia jedzenia mogą mieć podłoże przewlekłych chorób – mówi dr Monika Lech specjalista diabetolog z Kliniki Pediatrii szpitala Medicover. Na samym początku trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na wagę wpływ mają zmiany, które zachodzą w obrębie mięśni, tłuszczu oraz kości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zmiany te zachodzą u poszczególnych dzieci w różnym czasie. Czasem przyrost tkanek będzie ciągły i jednostajny a czasem skokowy. Takie wahania są całkowicie normalne. Jednak w momencie, gdy owe skoki są zbyt duże lub spadkowe, wówczas należy rozważyć wykonanie badań. Zaburzenia wagi mogą być wynikiem problemów zdrowotnych: alergii, infekcji lub nietolerancji pokarmowej.
PRZYCZYNY INFEKCYJNE – ZAKAŻENIA PRZEWODU POKARMOWEGO
Poważnym problemem, z którym zmagają się szczególnie rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola są pasożyty. Wystarczy jedna niewinna zabawa w niezbyt czystej piaskownicy i wzięcie brudnych rączek do buzi lub zjedzenie owoców, które przed chwilą upadły na ziemię. Skądkolwiek by się nie wzięły to i tak mają wpływ na samopoczucie naszego malucha. Dziecko zakażone pasożytami traci nie tylko na wadze ale i źle śpi, jest nerwowe, blade, skarży się na bóle brzucha. Nie warto ignorować takich objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.
SCHORZENIA UKŁADU POKARMOWEGO
Często spotykaną przyczyną niskiej wagi u dziecka mogą być schorzenia przewodu pokarmowego np. zespół złego wchłaniania, alergie i nietolerancja pokarmowa. Często są one wynikiem zaburzenia transportu substancji pokarmowych, które mogą być wywołane niewłaściwym trawieniem pokarmu, czyli rozłożeniem na mniejsze części, albo defektem samej błony śluzowej jelita – mówi doktor Monika Lech. Tego rodzaju problemy żołądkowe polegają na częściowym lub całkowitym ograniczeniu wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Mogą także dotyczyć konkretnego składnika, np. węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witamin czy białka – dodaje doktor Monika Lech. Może również okazać się, że dziecko jest alergikiem lub że jego dieta jest uboga w istotne dla jego rozwoju składniki pokarmowe.
NIEDOBÓR WZROSTU
Wzrost naszego dziecka zaczynamy od mierzenia i zaznaczania na framudze drzwi lub ścianie. Zmiany w pomiarach to frajda na naszego malucha, ale też dowód dla nas, że dziecko rośnie. Zdarza się jednak, że owa kreska nie przesuwa się w takim tempie jak byśmy tego chcieli. Martwi nas, gdy znacznie różni się wzrostem od rówieśników. Jak ustalić, co jest normą i na co należy zwracać uwagę?
ZABURZENIA HORMONALNE I METABOLICZNE
Za zaburzenia wzrostu mogą być odpowiedzialne wszelkie problemy zdrowotne, które uniemożliwiają przyrost długości a zarazem masy ciała. Zaburzenia te mogą być następstwem nieprawidłowego rozwoju fizycznego, dojrzewania płciowego i ostatecznie niskiego wzrost.
Często zaburzenia wzrostu idą w parze z niedowagą naszego dziecka, za które są odpowiedzialne wcześniej opisane zakażenia przewodu pokarmowego oraz wszelakiego rodzaju jego schorzenia. Ponadto przyczynami tego mogą być choroby układu nerwowego, nerek, płuc i innych narządów oraz choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego – nadczynność i niedoczynność, nadmiar lub niedobór pewnych określonych hormonów.
Za wydzielanie hormonu wzrostu odpowiedzialna jest między innymi przysadka mózgowa. Jej uszkodzenie lub niedoczynność może być jednym z powodów niedoboru wzrostu a w skrajnych i nieleczonych przypadkach może doprowadzić do karłowatości przysadkowej- mówi dr Anna Krysiukiewicz- Fenger szefowa Oddziału Pediatrycznego ze szpitala Medicover. Kolejnym hormonem biorącym odpowiedzialność za wzrost jest hormon tarczycy i w przypadku niedoczynności tarczycy wrodzonej, dziecku oprócz upośledzenia umysłowego zagraża tak zwana karłowatość tarczycowa. W takich przypadkach wykonanie badań lekarskich jest niezbędne by określić prawidłowy rozwój twojego dziecka – dodaje dr Krysiukiewicz- Fenger.
Niewłaściwe funkcjonowanie metabolizmu może również przyczynić się do rozwoju naszej pociechy. Podłoże takiej choroby może być bardzo różne i jednocześnie groźne. Niektóre z chorób związanych jest z niewłaściwą dietą, ubogą w składniki odżywcze takie jak wapń, węglowodany, tłuszcz pochodzenia roślinnego, białko czy witaminy (np. z grupy B), natomiast inne związane są z obciążeniem genetycznym. Warto przekonać się czy problemy z wagą i wzrostem dziecka nie mają podłoża hormonalnego lub metabolicznego. Odmienne może być również ich zaawansowanie i wpływ na kondycję organizmu.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Zanim zgłosimy się do lekarza należy przyjrzeć się diecie naszego dziecka. Może brakuje w niej owoców, warzyw oraz wapnia. Warto również obserwować jego apetyt, nastrój oraz intensywność ruchową. Często brak apetytu jest związany z przebytą niedawno chorobą lub rehabilitacją, upałami lub stresem spowodowanym w szkole.
DIAGNOSTYKA
W momencie, w którym obserwujemy znaczne spadki wagi lub brak przyrostu należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który skieruje nasze dziecko na niezbędne badania. Niestety standardowo procedura badań jest dość czasochłonna, ponieważ nie wszystkie placówki dysponują odpowiednim sprzętem oraz zespołem specjalistów. Wiąże się to nie tylko z nieobecnością dziecka na zajęciach, ale również z dość dużym stresem oraz wyczekiwaniem w kolejkach. W przypadku gdzie nie możemy pozwolić sobie na tak wydłużony proces warto przejrzeć oferty specjalistycznych pakietów diagnostycznych, które oferuje między innymi szpital Medicover. Pozwolą one zaoszczędzić czas, ale również otrzymać szybką diagnozę i informację o stanie zdrowia naszego dziecka. Jako lekarzowi zależy mi na szybkiej diagnostyce dzieci a co za tym idzie ograniczenie stresu jaki wywołuje pobyt w szpitalu. Dlatego oferowane przez nasz szpital jednodniowe pakiety diagnostyczne idealnie spełniają swoją rolę – dodaje dr Krysiukiewicz- Fenger. Więcej informacji o dostępnych pakietach można odnaleźć tutaj:
Pakiety diagnostyczne