Dezynsekcja mieszkania – jakie zagrożenia niosą ze sobą insekty | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dezynsekcja mieszkania – jakie zagrożenia niosą ze sobą insekty

18 września 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Myśląc o czystości naszego domu, zwykle skupiamy się na sprzątaniu i usuwaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń, kurzu i osadów. Jednak, aby zapewnić pełną higienę, należy także zadbać o eliminację szkodników, które mogą przebywać w naszych mieszkaniach. Mole, prusaki, mrówki, pluskwy, muszki owocówki to jedne z najczęściej spotykanych szkodników w domach. W celu ich eliminacji stosuje się dezynsekcję czyli profesjonalny proces zwalczania insektów.

Skąd insekty w naszym domu?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że obecność szkodników w siedlisku domowym nie jest ani miła ani pożądana. Insekty występujące w naszych domach są zwierzętami synantropijnymi czyli przystosowanymi do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Dla większości bezpośrednim lub pośrednim źródłem pożywienia jest człowiek. Większość z nich odżywia się żywnością, którą przynosimy do mieszkań, mole odzieżowe żywią się ubraniami, a dla pluskiew domowych czy pcheł człowiek i zwierzę domowe jest bezpośrednim źródłem pożywienia, bowiem żywią się one krwią.

Ponieważ dieta każdego owada nieco się różni, w jednym mieszkaniu może występować wiele gatunków insektów jednocześnie i nie wiąże się to z rywalizacją różnych gatunków o te same zasoby. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że obecność insektów najczęściej nie ma nic wspólnego z zaniedbaniem mieszkania czy niedokładnymi porządkami. Ciepło, wilgoć i łatwy dostęp do pożywienia to dla nich jedyne i wymarzone warunki.

Wszystkie insekty cechują się też bardzo szybkim tempem rozmnażania się, co umożliwia im szybkie opanowanie nowego środowiska, a wykazując cechy ekspansywne przechodzą do kolejnych części mieszkania. Wiele szkodników bytuje w drewnianych konstrukcjach, inne chowają się w różnych zagłębieniach za meblami, dziurach, szczelinach, czy miejscach lekko odklejonych tapet, itd., bardzo często skutecznie ukrywają się przed wzrokiem człowieka. Oczywiście, oprócz tych najtrudniejszych do zaobserwowania, jak pluskwy czy srebrzyki, w naszych mieszkaniach mogą pojawić się też inne gatunki, aktywne nawet w dzień, jak np. muchy, komary, mole czy mrówki. Owady potrafią być wszędzie: w salonie, pokoju dziecka, kuchni, przedpokoju, a nawet łazience czy łóżku. Ich obecność oznacza niszczenie napotkanych na swojej drodze ubrań, mebli, książek, ulubionych przedmiotów i zapasów żywności.

Insekty w mieszkaniu – poważne zagrożenie zdrowia

Wykrycie szkodliwych insektów w  mieszkaniu jest bardzo przykrym doświadczeniem. Wszystkie z nich potrafią być naprawdę uciążliwe i uprzykrzać życie. Ich obecność wpływa jednak nie tylko na naszą formę psychiczną, ale może też wpłynąć na formę fizyczną, bowiem oprócz oczywistych problemów estetycznych i obrzydzenia, problem dotyczy także naszego zdrowia. Bardzo często insekty przenoszą bowiem groźne choroby i zagrażają ludziom, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, na co się naraża, dzieląc przestrzeń mieszkalną z domowymi insektami. Insekty przenoszą infekcje nie tylko przez ugryzienie czy bezpośredni kontakt, ale także w wyniku skażenia żywności odchodami lub nawet samym żerowaniem.

Wśród chorób, które przenoszą owady wymienia się m.in. grypę, rotawirusy, gruźlicę, a nawet cholerę, których wektorami są karaluchy. Insekty przenoszą także bakterie, które wywołują u człowieka salmonellozę, dur brzuszny, tyfus czy chorobę Heinego-Medina. Mole spożywcze przenoszą bakterie oraz grzyby, prusaki przede wszystkim salmonellę, muszki owocowe gruźlicę, czerwonkę lub cholerę, a mrówki czerwonkę oraz gruźlicę. W przypadku wielu insektów, głównym problemem są ugryzienia i zanieczyszczenia żywności oraz reakcje alergiczne, które wywołują. Pasożyty, takie jak pluskwy czy pchły, odżywiają się krwią ssaków. Swędzenie po ukąszeniu może być dotkliwe, a do tego dochodzi ryzyko reakcji alergicznej. Pchły przenoszą także choroby, wśród których najgroźniejsza jest bakteryjna choroba kociego pazura, w najgorszym przypadku wywołuje zapalenie mózgu albo zapalenie szpiku kostnego. Pchły są też odpowiedzialne za roznoszenie zarazków chorobotwórczych dżumy, tularemii, wąglika, endemicznego duru mysiego oraz wirusa białaczki kociej. Ukąszenia os i szerszeni są bolesne, a dla osób uczulonych na składniki jadu mogą być nawet śmiertelne.

Dezynsekcja Warszawa – uwagi i zalecenia

W sytuacji gdy w naszym domu pojawiły się insekty stajemy przed koniecznością skorzystania  z usług profesjonalnej firmy zwalczającej szkodniki. Eksperymenty z trutkami i innymi substancjami aktywnymi to nie zabawa, nawet jeżeli nasz wujek, kuzyn lub przyjaciółka z FB wie wszystko o tym, gdzie najlepiej ustawić pułapkę, rozsypać truciznę oraz jakie środki są najlepsze, nigdy nie powinniśmy ryzykować, a już zwłaszcza jeżeli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta. Podstawowym błędem jest także zupełne nieprzemyślenie podejmowanych działań, które często wynika z paniki. Najczęściej efekt jest żaden, a jedynie można sobie przysporzyć poważnych problemów.

Skuteczna dezynsekcja możliwa jest tylko poprzez profesjonalne działanie. Wykwalifikowani deratyzatorzy mają dostęp do skuteczniejszych preparatów niż te, które możemy kupić w sklepie na własną rękę. Ogólnodostępne środki mają mniejsze stężenia substancji aktywnych, nawet o połowę, co tylko uodpornia insekty i utrudnia walkę z nimi. Poza tym wiedza i doświadczenie specjalistów pozwala wybrać te substancje czynne, które naprawdę działają. Umożliwia również wybór spośród różnorodnych metod, które pozwalają dopasować działanie do konkretnej sytuacji. Dezynsekcja Warszawa firma deratyzacyjna gwarantuje szybkie pozbycie się problemu, a więc skraca okres zagrożenia wynikającego z obecności niebezpiecznych insektów. Radzimy skorzystać z profesjonalnych usług dezynsekcji, bo nie tylko nie będą mieli problemu z nazwaniem insektów, ale także wiedzą, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jak szybko poradzić sobie z każdym z nich.

https://dezpro.pl/oferta/dezynsekcja/

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz